A rózsa titkai ősbemutatója

Antoine de Saint-Exupéry és felesége, Consuelo viharos szerelmének történetét dolgozza fel megismerkedésüktől egészen az író haláláig, sőt még azon is túl A rózsa titkai – Az igaz történet A kis herceg mögött című előadás. Az Astrum Színház produkciója felvillantja A kis herceg ikonikus jeleneteit is, rávilágítva azok magánéleti aspektusaira. Az előadás mesevilág és szerelmi dráma különös keveréke. Ma lesz a darab ősbemutatója a Pomázi Művelődési Ház és Könyvtárban, a fővárosban pedig november 28-án este hét órakor láthatja a közönség a Bethlen Téri Színházban.

2022. 11. 18. 6:54
Fotó: Robert Erdi
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új, független társulat debütál a magyar színházi életben ma este. Az Astrum Színház első produkciója, A rózsa titkai – Az igaz történet A kis herceg mögött című előadás a Déryné program hozzájárulásával, a Barangoló előadásműhelyben jött létre.

A Déryné program Barangoló alprogramja a fiatal alkotóművészeknek, pályakezdő társulatoknak és színművészeknek kínál egyedülálló lehetőséget arra, hogy egy mentori programon keresztül önálló produkciót hozhassanak létre.


Prózai szerepben bizonyítanak az előadáson az Operettszínház művészei, hiszen Antoine de Saint-Exupéry-t az egykori Rock Színház legendája, az Operettszínház művésze, a Kaszás Attila-díjas Földes Tamás kelti életre. Consuelót, az író feleségét Angyal Anita alakítja. Számos férfiszerepet formál meg az Operettszínház másik művésze, Bálint Ádám. A darabban több női szerepet alakít Álmosd Phaedra, aki az RS9 Színház és a Görög Nemzetiségi Színház színésze. Az előadást Baku György állította színpadra, aki a Főnix Színház és az RS9 Színház több produkcióját jegyzi. A rendező így ír a darab ajánlójában: „A lelkeknek talán még soha nem volt akkora szüksége szépségre, az elmének pedig tiszta gondolatokra, mint most. A rózsa titkai című előadásunkban mindez jelen van.

A kis herceg története sokakat rabul ejtett már, de írójának és feleségének történetét már jóval kevesebben ismerik. Az előadásban mindezt úgy mutatjuk meg, hogy egyúttal arra is rávilágítunk, hogyan jelentek meg Exupéry magánéletének egyes elemei világhírű regényében. A kis herceg rajongóinak azt kell mondanom, ez szinte kötelező előadás. De várjuk azokat is, akik csak egy érzelmi utazásra vágynak, és szeretik az olyanfajta színházat, ami a szívekig hatol.”

Baku Györggyel a darab főpróbája előtt beszélgettünk. Már állt az impozáns díszlet, a technikusok a hang- és fénytechnikát próbálták. A pomázi helyszín kiválasztásával kapcsolatban elmondta, hogy az ősbemutatót mindenképp vidékre tervezték, hiszen a Déryné program küldetése: színház mindenkinek.

Beszélgetésünk során kiderült, hogy az előadás ötlete benne fogalmazódott meg.

Egy vasárnapi ebéd alkalmával a háttérben ment a tévé. Fél füllel meghallottam, hogy egy dokumentumfilmet adnak Saint-Exupéry életéről. Nézni kezdtem, és annyira beszippantott a történet, hogy éreztem, ez színpadért kiált

 – mesélte a rendező. – Tudtam, hogy Földes Tamás és Angyal Anita is nagy rajongója A kis hercegnek, és így vetődött fel az ötlet, hogy vigyük színre szerelmüket és a művel való kapcsolatukat. Pontosan két éve álltam neki, hogy elkészüljön az előadás szövegkönyve – sorolta.

– A mű már kifejezetten erre a négy szereplőre íródott, akik a darabban játszanak. A történetet valójában az élet írta – tette hozzá Baku György.

– Beleástam magam az életük dokumentumaiba, elolvastam Consuelo emlékiratait, Saint-Exupéry levelezését, kevésbé ismert regényeit. Mindezekből vannak elemek a darabban. Felvillan az is, hogy a magánéleti aspektusok hogyan kerülnek bele A kis hercegbe. Ez inkább dramaturgiai munka.

A színpadra állításnál azon volt a hangsúly, hogy az érzelmekre hassunk, megjelenjen a szépség, és hogy azok a tiszta gondolatok is előtérbe kerüljenek, amelyek A kis hercegben vannak.

A színészeink mindannyian olyan érzékeny és kreatív emberek, akikkel öröm a közös munka. Hiszek abban, hogy ha egy előadás szeretetteljes közegben készül, akkor azt a néző is megérzi, és hogy a valódi színpadi pillanatok nem a feszültségekből, hanem a kreatív energiákból születnek – foglalta össze a rendező.

Borítókép: Jelenet az előadásból (Fotó: Érdi Róbert)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.