Az Echo Nyári Akadémia betekintést enged a műhelymunkába is

Nyolcadik alkalommal rendezik meg az Echo Nyári Akadémiát a hangulatos fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban július 9. és 15. között. Fülei Balázs Liszt-díjas zongoraművésszel, a nyári akadémia alapítójával és művészeti vezetőjével az idei év programjairól és mesterkurzusairól is beszélgettünk.

2023. 07. 07. 5:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A klasszicista és eklektikus stílusban épült fehérvárcsurgói Károlyi-kastély ad otthont az Echo Nyári Akadémiának, amelyet Fülei Balázs álmodott meg. A zongoraművész 2016 tavaszán Károlyi Angelica asszony meghívására járt a gyönyörűen felújított kastélyban. – Azonnal tudtam, hogy ideális helyszíne lenne egy nyári akadémiának, hiszen nem múzeumként működik, hanem minden helyisége használható, s a tágas tereknek köszönhetően páratlan az akusztikája. Így 2016 nyarán megrendeztük az első Echo Nyári Akadémiát, amelynek a lényege semmit nem változott azóta, csupán több program és koncert valósul meg – mondta Fülei Balázs, aki arról is beszélt, hogy nagy álma volt egy olyan nyitott akadémia, ahol az érdeklődők betekinthetnek a műhelymunkába.

Echo Nyári Akadémia
Az Echo Nyári Akadémiának a hangulatos fehérvárcsurgói Károlyi-kastély ad otthont Fotó: Echo Nyári Akadémia

Az Echo Nyári Akadémia oktatási rendje sem változott az évek során. Idén is mindennap reggeltől kora délutánig hangszeres órákon vesznek részt a fiatal hegedűsök, csellisták és zongoristák, emellett érdekes előadásokkal is készülnek a szervezők, este pedig különleges kamarakoncertekkel várják a közönséget. 

Kováts Péter Bartók–Pásztory-díjas hegedűművész a díszkönyvtárban, Varga István gordonkaművész a kastély kápolnájában, Fülei Balázs pedig a Főispán teremben tart hangszeres órákat. A vonós mesterkurzusokon a Liszt-díjas Kovalszki Mária és Dani Imre zongoraművész tanít.

Fülei Balázstól megtudtuk, hogy a nyári akadémiára azokat a tizennyolc és harminc év közötti fiatalokat várják, akik nyitottak és érdeklődők, hiszen itt új perspektívákkal találkozhatnak a művészek.

Fontos, hogy minden növendék megfogalmazza a saját kérdéseit s az azokra adott válaszokat, ez a tanulási folyamat része

– hangsúlyozta a zongoraművész, aki szerint a nyári akadémia sikerét sokszor az mutatja, hogy a házi kottatárból szép számmal fogynak a kották. Másrészt pedig, hogy éjszakába nyúlóan zenélnek a fiatal művészek, akik idén Svájcból, Németországból, Csehországból, Kínából, Indiából és az Amerikai Egyesült Államokból érkeznek.

Mint kifejtette, 

nemcsak a mintegy húsz növendéknek, hanem a tanároknak is rendkívül intenzív élmény a nyári akadémia, amelynek a lényegét a koncertek és a hangszeres órák mellett az együtt töltött idő és az inspiráló beszélgetések adják.

Az Echo Nyári Akadémia esti koncertjei 20 órakor kezdődnek. Fülei Balázs elmondta, hogy az esemény hagyományosan a tanárok nyitó hangversenyével kezdődik. Vasárnap Kováts Péter, Varga István és Fülei Balázs Spectrum of Trio címmel ad koncertet, amelyen Hummel, Dvorák, Martinu és Turina ritkábban hallható művei csendülnek fel.

Echo Nyári Akadémia
Fülei Balázs zongoraművész az egyik növendékkel az Echo Nyári Akadémia mesterkurzusán Fotó: Echo Nyári Akadémia

Az idei nyári akadémia tematikus napokat is tartogat. 

Július 11-én Schubert-estre várják a közönséget, a hangversenyen bevezető előadással hangzik el a Pisztrángötös Varga Oszkár, Szűcs Boglárka, Varga István, Varga Viktor és Fülei Balázs előadásában.

Ezen a koncerten kiragadunk részleteket, amelyeket más módon is eljátszunk, így az előadói szabadságot is megtapasztalhatja a közönség

– jegyezte meg a nyári akadémia alapítója. Fazekas Gergely zenetörténész július 12-én 16.30-kor tart előadást Johann Sebastian Bachról, míg az esti koncerten Langer Ágnes, Bánki Berta, Varga István és Fülei Balázs játssza Bach fuvolára, hegedűre, és viola da gambára komponált szonátáit, valamint a Triószonátát a Musikalisches Opferből.

Vizeli Máté és a Küküllő Banda július 13-án a Kárpát-medence népzenei kincseivel ismerteti meg az Echo Nyári Akadémia közönségét, a koncert után pedig Csatai László „Csidu” vezetésével táncház kezdődik. Július 14-én Beethoven-estet rendeznek, amelyen Fülei Balázs előadja az európai zenetörténet egyik legmonumentálisabb trilógiáját, Beethoven három utolsó zongoraszonátáját.

Echo Nyári Akadémia
Az Echo Nyári Akadémián minden növendék fellép hangversenyen Fotó: Echo Nyári Akadémia

Az Echo Nyári Akadémia egyik fontos alapelve, hogy mindenki játszhasson koncerten

A július 13-án és 14-én délután 15 órakor kezdődő kávékoncerteken a kurzusokon részt vevő fiatal művészek egy-egy friss produkcióját hallhatja a közönség.

A hét folyamán előadást tart még Lendvai Tamás arany- és ezüstkoszorús hangszerkészítő mester, valamint Terray Boglárka különleges hangulatú zeneelméleti előadásán is részt vehetnek az érdeklődők.

 Az Echo Nyári Akadémia záró hangversenyét július 15-én rendezik, az esten sokszínű műsor foglalja majd össze az egy héten át tartó közös munka eredményét, amelyen a növendékek tanáraikkal együtt is színpadra lépnek.

Az Echo Nyári Akadémia minden programja és előadása nyilvános, jegyek a helyszínen vásárolhatók.

Borítókép: Mesterkurzus az Echo Nyári Akadémián (Forrás: Echo Nyári Akadémia)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.