A Star Wars atyja kerek évfordulót ünnepel

Május 14-én ünnepli nyolcvanadik születésnapját George Lucas Oscar-díjas amerikai filmrendező, producer. Nem kisebb dolgot köszönhetünk neki, mint a Star Wars – a Csillagok háborúja univerzumát, de ő teremtette meg Indiana Jones alakját is. Lucas munkássága elismeréseként május végén a cannes-i filmfesztiválon tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet majd át.

2024. 05. 14. 8:00
George Lucas amerikai filmrendező és felesége, Mellody Hobson.
George Lucas amerikai filmrendező és felesége, Mellody Hobson. Fotó: Mike Nelson Forrás: MTI/EPA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George Lucas a kaliforniai Modesto városkában született 1944-ben. Apja, a helyi papír- és irodaszerbolt vezetője szerette volna, ha fia a családi üzletet viszi tovább. Az ifjabb Lucas azonban nem sokat tanult, inkább a képregényeket falta, valószínűleg a Star Wars alapgondolata már ekkor felötlött benne. Emellett autóversenyzői álmokat szőtt, ám érettségije előtt nem sokkal súlyos autóbalesetet szenvedett, s rádöbbent, hogy valamit kezdenie kell az életével. Belevetette magát a tanulásba, fel is vették a modestói főiskolára, ahol pszichológiát és antropológiát hallgatott, főként a mítoszok és mesék foglalkoztatták, szakdolgozatát Propp mese-morfológiájából írta.

A Star Wars elképesztő sikereket hozott George Lucasnak.
A Star Wars elképesztő sikereket hozott George Lucasnak. Fotó: Excalibur Auctions/BNPS


Ezután a Dél-kaliforniai Egyetemen filmkészítést tanult, s már első munkája, a THX 1138 című rövidfilm elnyerte a Nemzeti Diákfilmfesztivál fődíját és a Warner Brothers ösztöndíját. 

Ennek révén ismerkedett meg Francis Ford Coppolával, akivel 1969-ben független stúdiót alapítottak.

Itt forgatta le a THX 1138 visszhang nélkül maradt játékfilmváltozatát, s az anyagi nehézségek miatt a két barát útjai egy időre szétváltak. 

Coppola 1972-ben elkészítette A Keresztapát, Lucas pedig 1973-ban a félig-meddig önéletrajzi ihletésű Amerikai graffitit.

A film a közönség és a kritika körében is sikernek bizonyult, öt kategóriában – köztük Lucast a rendezésért és a forgatókönyvért – Oscarra jelölték, s annyi pénzt hozott, hogy saját céget alapíthatott Lucasfilm néven.

A Star Wars megszületése

Ötletekben nem szűkölködött, de a Star Wars filmtervét a nagy stúdiók elutasították.

Végül a 20th Century Fox mégis beszállt, s egy tunéziai sivatagban megkezdődött a sokszor napi 18 órás forgatás. Lucas az ifjú tehetségek (Mark Hamill, Carrie Fisher, Harrison Ford) mellett a brit Sir Alec Guinnesst is megnyerte az 1977. május 25-én bemutatott, hét Oscar-díjat nyert film számára. A gálán a következő díjakat hozta el:

  • legjobb eredeti zene
  • legjobb vágás
  • legjobb hang
  • legjobb művészeti vezetés és díszlet
  • legjobb jelmez
  • legjobb vizuális effektusok

A „messzi-messzi galaxisban” játszódó űrmese soha nem látott sikert aratott, három hónap alatt százmillió dolláros bevételt termelt.

Lucas a pénzt ismét befektette, kibővítette cégét, egy trükkstúdiót és egy utómunkálatokkal foglalkozó vállalkozást is létrehozott.

1979-ben elkészítette az Amerikai graffiti második részét, de mivel ez nem aratott sikert, visszatért a Star Wars-univerzumba. Következett 1980-ban a Birodalom visszavág, majd 1983-ban A jedi visszatér, ezekben írói és produceri minőségben vett részt. A közönség változatlanul imádta a Skywalkerek, Darth Vader és társaik kalandjait, a busás bevétel lehetővé tette számára, hogy régi álmát megvalósítva Kaliforniában felépítse saját kis birodalmát, a Skywalker Ranchet.

Indiana Jones színre lép

Lucas rendezőként visszavonult, ám annál több energiát és pénzt fektetett a produceri munkába, támogatta többek között a neves japán rendező, Kuroszava Árnyéklovas című filmjét. 

Jó barátságba került Steven Spielberggel is, akinek felvetette: készítsen filmet az általa kitalált kalandor-régész Indiana Jonesról.

Spielberg Lucas anyagi segítségével el is készítette Az elveszett frigyláda fosztogatóit (1981), a főszerepre a Star Wars Han Soloját, Harrison Fordot kérték fel. A kasszasiker ezúttal sem maradt el, így Indy 1984-ben, 1989-ben, 2008-ban és 2023-ban is visszatért a filmvászonra.

A Star Wars visszatér

A kilencvenes években három új Star Wars-film elkészítése mellett döntött, amelyek az eredeti trilógia előzményeit mesélik el.

A Baljós árnyak (1999), A klónok háborúja (2002) és A Sith-ek bosszúja (2005) egyaránt kasszasiker volt, bár vegyesebb kritikákat kaptak, mint az első három film. Lucas 2012-ben négymilliárd dollárért eladta produkciós cégét a Disney Stúdiónak, a vételárból egymilliárd dollárt jótékony célokra, elsősorban oktatási programokra adományozott.

2014-ben lett az új Star Wars-trilógia kreatív tanácsadója, és már ebben a szerepében támogatta a 2015-ben bemutatott újabb Star Wars-trilógia első részének, Az ébredő Erőnek a megszületését.

A rendezői székbe J. J. Abrams ült. 2017-ben folytatódott a trilógia Az utolsó Jedik címet viselő résszel, amely – szakítva a korábbi Star Wars-hagyományokkal – éppen ott folytatta, ahol az előző epizód véget ért. A szereplők új generációját Rian Johnson instruálta. 2019-ben került a mozikba a trilógia utolsó része, a Skywalker kora, amelyet ismét J. J. Abrams rendezett. 2022-ben Lucas forgatókönyvíróként részt vett az Andor című nagy sikerű akciófilm-sorozat munkálataiban, amely szintén a Star Wars univerzumában játszódik.

George Lucas munkájának elismertsége

Lucas négy Oscar-jelölést követően 1991-ben megkapta az életmű Oscarral egyenértékű, producereknek adományozható Irving G. Thalberg-emlékdíjat. 2005-ben átvehette az Amerikai Filmintézet életműdíját, 2013-ban az Egyesült Államok legmagasabb művészeti kitüntetését, a Nemzeti Művészeti Érdemérmet, 2015-ben pedig a washingtoni Kennedy Központ díját.

Bevételeinek jelentős részét jótékonysági célokra fordítja.

2014-ben feleségével 5,6 milliárd forintnak megfelelő összeget adományozott a világ tíz legjobbja közé tartozó Chicagói Egyetemnek. 2016-ban 10 millió dolláros adománnyal alapítványt hozott létre egykori alma matere, a Dél-kaliforniai Egyetem filmművészeti iskoláján, majd egy évvel később újabb 10 millió dollárral támogatta, hogy minél több társadalmi réteg tehetséges fiataljai sajátíthassák el a szakmát.

Várhatóan 2025-ben megvalósul régi álma, ugyanis megnyílik Los Angelesben a filmes látvány evolúciójának történetét feldolgozó Lucas Museum of Narrative Art, ahol többek közt a filmrendező festmény-, illusztráció- és digitális művészeti gyűjteményét is láthatja majd a közönség.

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.