Egy rendhagyó bábfesztivál érkezik május végén két napra a Népligetbe. A főváros legnagyobb közparkja ad otthon az eseménysorozatnak, amely egyben a kőbányai gyereknap is. A szervezők célja egyfajta vásári hangulat megteremtése – mindkét nap hat-hat bábelőadással, köztük felnőtteknek szóló bábprodukcióval is, valamint különféle, családoknak szóló kísérőrendezvényekkel várják az érdeklődőket.
Arról, hogy hogyan jött a fesztivál ötlete, Barna Zsombor azt mesélte lapunknak, hogy Londonban a Covent Garden May Fayre & Puppet Festival adta számára az inspirációt: – Egyszer felléptem az egyik kollégámmal, akivel a Budapest Bábszínházban is együtt dolgozunk, és szintén Vitéz László-játékos. Ő Tatai Zsolt, aki az egyetemi konzulensem volt. Posztoltunk egy képet a Facebookra, hogy a Kós Károly téren felállítottuk egymás mellé a paravánjainkat és Ellinger Edina – aki jelenleg a Budapest Bábszínház igazgatója– kommentelt a kép alá, hogy ez szinte olyan, mint a londoni fesztivál. Ekkor elkezdtem azon töprengeni, itthon miért nincs még ilyen?
A bábszínész kiemelte, hogy azért a közparkot választotta helyszínül, mert egyfajta hagyományápolást is köt a fesztiválhoz, mivel Kemény Henrik a Népligetben dolgozott, évtizedekig állt ott bábszínház.
Barna Zsombor Markó Róberttel, a veszprémi Kabóca Bábszínház igazgatójával a Budapest 150 keretén belül rukkolt elő ötletével, egy vásári bábjátékos fesztivállal. A rendezvény két napja alatt nemcsak bábjátékok várják a családokat, hanem összesen 12 előadás lesz terítéken. – Hat-hat előadás lesz naponta, a fókuszba Vitéz László kerül. Mindkét nap lesz négy Vitéz László-előadás. Annak érdekében, hogy sokszínűbb legyen a felhozatal, meghívtunk olyan vásári bábelőadásokat, amelyek szintén ehhez a műfajhoz tartoznak, de mégsem Vitéz László a főszereplőjük. Ilyen a debreceni Vojtina Bábszínház a Szerencsés János, avagy az ördög három aranyhajszála című előadása, illetve a KL Színház Patkó Bandi legendája kesztyűbáb előadása, ez egy somogyi betyárról szól, és az őt övező történeteket foglalja magába. Esténként arra gondoltunk, hogy az idősebb generációnak is kedveskednénk egy-egy felnőtt bábelőadással. Első este Nizsai Dánielnek A bábjátékos című előadása lesz látható, mely konkrétan Kemény Henrik életéről szól, és azt gondoltuk, hogy stílszerű lenne ezzel a darabbal zárni a programsorozat első napját. Második este Fabók Mancsi Bábszínháza hozza el az Azért a kis bolondságért... című előadásukat, ami egy pajzán népmesékből összeállított előadás élő zenével kísérve. Azt gondolom, hogy így, ilyen formában a felnőtt nézőkkel is meg tudjuk szerettetni picit a bábszínház műfaját – összegezte az alkotó.
Barna Zsombor kiemelte, hogy sokszínű kísérőprogramokkal várják a gyermeknapi rendezvényen a látogatókat: lesz körhinta, céllövölde, de a kézműves workshopok iránt lelkesedők sem fognak hiányt szenvedni. A szervezők a Népliget Mutatványos terének fénykorát igyekeznek megeleveníteni olyan tevékenységekkel, mint a Vitéz László-képregényrajzolás és -kifestés, felhővadászat, valamint az olyan ügyességi játékokkal, mint a betyár hétpróba. Barna Zsombor elárulta, hogy hagyományteremtő céllal hívta életre az Ujjé, a ligetben nagyszerű! vásári bábfesztivált, és reméli, hogy jövőre, Kemény Henrik születésének centenáriumán is tudnak így ünnepelni. A fesztivál május 25-én és május 26-án várja az érdeklődőket bábszínházzal és gyermeknapi kísérőprogramok kavalkádjával a Népligetben. A vásári hangulatot idéző bábfesztivál ingyenes látogatható.