Új növényfajtákat hozhat Németországba a klímaváltozás

A klímaváltozás miatt valószínű, hogy a Rajna vidék körülményei tartósan mediterrán irányba tolódnak el

Forrás: MTI2020. 10. 02. 20:34
A kevés eső miatt már tavasszal kiszáradt a Rajna medre a Kölni dóm elõtt. Ez is a változó klíma eredménye lehet Fotó: Sascha Steinbach Forrás: MTI/EPA/Sascha Steinbach
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Melegkedvelő növényeket hozhat a klímaváltozás a Rajna vidékére a német Szövetségi Hidrológiai Intézet (BfG) becslései szerint.

„A földközi-tengeri partok jellegzetes kísérői, a platánok és a fügék is elszaporodhatnak és kiszoríthatják a fűzfákat” – mondta Peter Horchler, a BfG biológusa. A klímaváltozás miatt valószínű, hogy a Rajna vidékének körülményei tartósan mediterrán irányba tolódhatnak el. Az egyes növények, például a cukkini és a sárgadinnye növekedéséhez szükséges, optimális feltételeket biztosító időkeret olyannyira kitágulhat, hogy termést is hozhatnak. A magok Horchler szerint például víztisztító telepekről vagy a kiskertekből származó kerti hulladékkal kerülhetnek a Rajna-medencébe. Amikor 2018-ban rekordalacsony szintre süllyedt a Rajna vízállása, a kavicsos partokon paradicsomok kezdtek növekedni és érni, de találtak ott eredetileg Afrikából származó görögdinnyét is, amelynek termései azonban kicsik maradtak.

A kevés eső miatt már tavasszal kiszáradt a Rajna medre a Kölni dóm elõtt. Ez is a változó klíma eredménye lehet
Fotó: MTI/EPA/Sascha Steinbach

Az állatoknál a hosszabb, forró időszakokban megnövekvő vízhőmérséklet és az alacsony vízállás együttese erősen növeli az anyagcsere energiaszükségletét Sebastian Flues, a BfG szakértője szerint. Ez halak és kagylók tömeges pusztulásához is vezethet. Azt nem lehet előre megjósolni, mely állatfajok tűnnek el hosszú távra a Rajnát érintő klímaváltozás miatt és melyek azok, amelyek képesek lesznek megtelepedni.

 

Radikalizmus helyett újszerű környezetpolitikára van szükség

A veszélyek eltúlozása helyett reálisan kell szembenéznünk a környezeti kihívásokkal, új elemekkel kiegészítve a környezetpolitika eddigi eredményeit – kezdi Bartus Gábor a Green Policy Centernek készített tanulmányát. Az írás az előttünk álló évtizedek egyik legjelentősebb globális és egyben nemzeti kihívásáról, a természet állapotának romlásáról, a környezeti problémákról szól – konzervatív megközelítésben.

Megjelent a Green Policy Center elnevezésű szakmai műhely többrészes tanulmánysorozatának első része, amelyet kerekasztal-beszélgetés keretében mutattak be hétfőn este. A szép és a hasznos védelmében – A természet megőrzésének konzervatív útja című írásában Bartus Gábor környezetgazdász, egyetemi adjunktus a médiában túlsúlyban megjelenő „radikális” válaszok helyett a problémák enyhítésének és megszüntetésének újszerű megközelítését javasolja.

Arra keresi a választ, hogy mit gondoljunk a környezeti problémákról, az éghajlatváltozásról, ha ezek létét elhisszük ugyan, de nem akarjuk sarkaiból kiforgatni a világot, s nem a kapitalizmus intézményeinek megszüntetésével, hanem reformjával akarjuk a természeti erőforrások degradációját megállítani.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.