Az űrtávcső 2022 júliusában tette közzé első képeit a korai kozmoszról. Ivo Labbé, a Melbourne-i Swinburne Műszaki Egyetem csillagásza és munkatársai néhány napon belül körülbelül egy tucat ismeretlen valamit észleltek, amelyek hatalmasak és roppant távoliak lehettek. – Azonnal feltűnnek, amint ránézünk ezekre a képekre – mondja Erica Nelson asztrofizikus, a Colorado Boulder Egyetem munkatársa.
Az egyes objektumok fényének mérésével a csillagászok képet kaphatnak arról, milyen messze vannak a galaxisok, és hány csillagnak kell kibocsátania az adott mennyiségű fényt.
Az Erica Nelson, Ivo Labbé és munkatársai által azonosított objektumok közül hat körülbelül hétszázmillió évvel az ősrobbanás után keletkezett. Úgy tűnik, hogy ezek a galaxisok a mi Napunk tömegének akár tízmilliárdszorosát is magukban foglalják. Az egyikben százmilliárd Nap tömege lehet. – Mai tudásunk szerint ilyen rövid idő alatt ennyi anyag nem keletkezhetett. Ezekben a galaxisokban akkor annyi csillag volt, mint a jelenlegi Tejútrendszerben – mondja Erica Nelson. Galaxisunk körülbelül hatvanmilliárd napnyi csillagot tartalmaz – és több mint 13 milliárd év állt rendelkezésre, hogy létrejöjjön.