A tavaly december végén útnak indított, kilencmilliárd dollárból épített, hat és fél méter átmérőjű James Webb-űrteleszkóp első felvétele az égbolt egy igazán kicsiny szeletét mutatja, akkora égrészt csupán – ez a Csillagászat.hu portál szerzőjének találó hasonlata –, mint amekkorának a kinyújtott kezünk távolságában tartott homokszem látszik. A felvétel a távoli világegyetem eddigi legmélyebb és legélesebb képe. Az összesen 12,5 órányi expozíciós idő alatt készült fotón a maroknyi, viszonylag közeli csillagtól eltekintve szinte csak rendkívül távoli galaxisokat láthatunk. A kép központjában a tőlünk 4,6 milliárd fényévre lévő SMACS 0723 jelű galaxishalmaz tagjai fehérnek látszanak. Körülöttük az ennél is távolabbi háttérgalaxisok ezrei ragyognak – némelyikük akár 13 milliárd fényév távolságból!
Az eddigi bizonyítottan legtávolabbi objektum, az UDFj-39546284 a Fornax-csillagkép része. A Hubble-űrtávcső által felfedezett galaxisról szóló hírt 2011. január 26-án tették közzé. Távolsága a Földtől 13,2 milliárd fényév, kialakulása az ősrobbanástól számítva hatszázmillió évre tehető. Jelenleg ismereteink szerint ugyanis a világegyetem 13,8 milliárd éves. A 13 milliárd fényévről érkező jelek tehát nem sokkal fiatalabbak.
Az amerikai űrügynökség (NASA) második főigazgatójáról elnevezett űrtávcső az elődjeként emlegetett Hubble-űrteleszkóppal ellentétben nem Föld körüli pályán kering, hanem a Föld és a Nap alkotta rendszer egyik különleges, úgynevezett Lagrange-pontjának a környezetében. Az űrtávcső a Naprendszerből kifelé néz, de hogy semmi se zavarja a kémlelésben – jelent meg korábban lapunkban –, a beszűrődő fénytől és a felmelegedéstől öt rétegből álló, hatalmas, teniszpálya méretű árnyékolóernyő védi a Nap felőli oldalán. Az űrtávcső főtükre kinyitott állapotában hat és fél méter átmérőjű mozaiktükör, amely 18 hatszögletű darabból áll. A berilliumból készített, vékonyan aranyozott elemek egyenként húsz kilogramm tömegűek és 1,32 méter átmérőjűek.