Egy felmérés szerint a magyar lakosság kétharmada támogatja, hogy Budapest megpályázza a 2012-es nyári olimpia megrendezését, 75 százaléka meg van győződve arról, hogy jelentős gazdasági előnyökkel járna, 80 százaléka pedig biztos abban, hogy javítaná az ország nemzetközi megítélését, ha a magyar főváros házigazda lehetne – emelte ki Deutsch Tamás az Országgyűlés ifjúsági és sport-, illetve területfejlesztési bizottságának közös ülésén.
Az ISM első embere az olimpiai előkészületekről beszámolva elsősorban a magyar esélyekről szólt. Leszögezte: egyelőre csak az lehet a cél, hogy 2004-ben, az előzetes értékelések után Budapest versenyben maradjon a rendezésért folytatott harcban, azaz pályázata az első öt között végezzen.
Magától értetődő, hogy a különféle dokumentumok elemzésénél semmiféle érzelem nem vezérelheti a döntőbírákat, ám nem kerülhető meg a tény, hogy az újkori olimpiákon legeredményesebb tíz ország közül eddig egyedül Magyarország nem volt házigazdája a játékoknak.
Az ülésen fölvetődött, hogy nem lenne-e jobb, ha a 2012-es helyett inkább a 2016-os olimpiát pályázná meg Budapest. Deutsch Tamás szerint a 2012-es jelentkezésnek a jövő szempontjából is van értelme, azaz: a jelentkezés ténye, s főként az előkészületek tapasztalatai jóvoltából elutasítás esetén is több esélyünk van 2016-ra, mintha újoncként kandidálunk.
Ami a pénzt illeti: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság előírásai szerint a költségek két csoportba sorolandók, külön kezelendők a versenyekkel kapcsolatos és az egyébként is tervezett beruházásokra fordítandó összegek. Egyértelmű, hogy nem fillérekről van szó, ám biztosítékot jelenthet a megtérülésre, hogy az 1984-es Los Angeles-i olimpia óta a nyári játékok egy-másfél százalékos GDP-növekedést eredményeztek a rendező országában.
Az előkészületek pillanatnyi helyzetére kitérve Deutsch Tamás elmondta, hogy a parlamenti pártok hamarosan egyeztetnek arról a határozattervezetről, amellyel – képviselői egyetértés esetén – az Országgyűlés állást foglal majd az olimpiai rendezés mellett.
Az átfogó megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére kiírt nyílt közbeszerzési eljárás feltételei várhatóan ma jelennek meg a Közbeszerzési Értesítőben.
A sportminiszter egyórás beszámolója után a két bizottság hozzászólásra jelentkezett tagjai egyetértettek abban, hogy a 2012-es olimpiai pályázat támogatásra érdemes. A hozzászólók ugyanakkor kifejezték reményüket, hogy a kandidálás előkészületeiről az érdekelt testületek folyamatos tájékoztatást kapnak majd, és valamennnyi olyan információ birtokába juthatnak, amelyek alapján kiderülhet, hol tart a munka, az olimpiai pályázat előkészítő bizottság tartja-e az általa rögzített ütemet.
Vietnámi–kínai álom a Gozsdu-udvarban
