Aggódnak a Bundesliga csapatai

Váratlan fejlemények nyugtalanítják a német Bundesliga két osztályának csapatait. A müncheni székhelyű Kirch-vállalkozás valószínűleg ma bejelenti fizetésképtelenségét a közigazgatási bíróságnál, tekintettel a médiakonszernt terhelő 6,5 milliárd eurós tartozásra.

Stefan Lázár
2002. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a lépés a német profi futball számára könnyen azt jelentheti, hogy elveszíti első számú pénzforrását: a Kirch Media tulajdonát képezi ugyanis a első és másodosztályú Bundesliga 32 klubjának televíziós joga. Ennek ellenében a sportközvetítések piacán (SAT 1, Premiere World, DSF) főszerepet játszó vállalkozás idényenként 358 millió eurót fizet ki, a legközelebbi átutalásra – 100 millió eurós részletben – május közepén kerülne sor. A csőd szélére sodródott nagyvállalat pillanatnyi helyzete semmi garanciát nem nyújt arra, hogy az egyesületek valóban meg is kapják a várt pénzt. Érthető a ligában tapasztalható aggódás, mivel az együttesek költségvetése elsődlegesen erre a forrásra épül. Az első osztályban domináló klubok (Bayern, Leverkusen, Dortmund, Schalke) igyekeznek eloszlatni a félelmeket arra hivatkozva, hogy számukra az elmaradó átutalás nem jelentene megoldhatatlan gondot.
A labdarúgás népszerűsége, az előttünk álló vb, az április 15-én kijelölendő stadionok a Németországban rendezendő 2006-os világbajnokságra, és nem utolsósorban a heves kampány a szeptemberi parlamenti választások felé vezető úton azonnal kiváltotta a politika reakcióját. Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke, a szociáldemokrata Wolfgang Clement azonnal jelentkezett azt a lehetőséget helyezve kilátásba, hogy tartományi érdekeltségű bankkölcsönnel próbálná áthidalni az esetleges anyagi krízist. Hasonlóan foglalt állást Gerhard Schröder kancellár is, tekintettel a futball társadalmi jelentőségére. Javaslatuk szerény egyetértést és annál nagyobb felháborodást váltott ki. Az ellenzéki kereszténydemokraták kancellárjelöltje, Edmund Stoiber sértő tapintatlanságnak nevezte politikai ellenlábasainak javaslatát, tekintettel az ország négymillió munkanélkülijére és a játékosok horribilis fizetésére. A kritika visszakozásra késztette a kancellárt, aki kijelentette: „Természetesen a kluboknak maguknak kell megbirkózniuk a helyzettel, az átmeneti állami kezességvállalás elsősorban a másodosztály egyesületeire vonatkoztatható.” Stoiber pedig kereken leszögezte: „A hivatásos labdarúgóknak szorosabbra kell húzniuk a nadrágszíjat!” Uli Hoeness, a Bayern München menedzsere annak a reményének adott kifejezést, hogy a liga tv-jogai visszakerülnek a közszolgálati csatornákhoz. Az ARD elnökhelyettese azonnal közölte: „Megközelítően sem olyan ár ellenében, amit a Kirch Media fizetett!” (Nemzetközi futballeredmények a 16. oldalon.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.