Miután a két héttel ezelőtti ausztriai események jókora csapást mértek nemcsak a Ferrari-istálló, hanem az egész Formula–1 jó hírére is, Monte- Carlóba, a 17 állomásból álló vb-sorozat legillusztrisabb helyszínére érkezett a száguldó cirkusz. A száguldás tehát folytatódik, cirkusz pedig ezúttal remélhetőleg nem lesz.
A pontversenyben 27 pontos előnnyel vezető, az eddigi hat versenyből ötöt megnyerő címvédő, Michael Schumacher századik nagydíján ül a Ferrari-csapat autójába a monacói hercegség fővárosában. A négyszeres világbajnok német pilóta pályafutása során már ötször tudott nyerni a 3370 méteres utcai pályán. Ha ezúttal is győzni tudna – remélhetőleg ehhez nem lesz szükség arra, hogy az utolsó métereken csapattársát, Rubens Barrichellót a Ferrari stratégái leparancsolják az élről, ahogyan Zeltwegben tették –, akkor beérné Monte-Carlo néhai „királyát, a brazil Ayrton Sennát, aki tíz itteni versenyéből hatot nyert meg. A Ferrari esetleges győzelme szintén jubileumi siker lenne, az utóbbi két hétben rengeteget bírált maranellóiak autója 150-edszer nyerne futamot.
Schumacher imádja a monte-carlói pályát: „A védőkorlátok között versenyezni nagyon fárasztó, ugyanakkor nagy kihívás is, mert rendkívül keskeny az aszfaltcsík. Számos kanyarba vakon megyünk bele, ez teszi olyan különlegessé ezt a helyet” – nyilatkozta.
Közhelyszámba megy, hogy a leglassúbb Formula–1-es pályán nem elsősorban a motorok nagy teljesítménye számít, a könnyű, ám dinamikus, alacsony fordulaton is megfelelő forgatónyomatékot leadó erőforrások, a könnyen vezethető, fürge autók előnyben vannak. A motorok fordulatszáma a Loëws-kanyarban, 45 km/órás sebességnél a percenkénti ötezres határ alá csúszik, míg az alagútból kijövet már 300-zal száguldanak a versenygépek, a motor 17 ezres fordulaton pörög. Szintén rendkívül fontos az aerodinamikai kialakítás, az optimális leszorító erő. Ha nem lekörözésről van szó, majdnem lehetetlen előzni, így a pilóta rajtpozíciója és az első kanyar után elfoglalt helyezése előre meghatározza az illető egész versenyét.
Monte-Carlóban nem várható változás a legutóbbi futamon látottakhoz képest, a pálya az egyébként is komoly műszaki fölényben lévő Ferrariknak kedvez.
A szabadedzéseket ma, az időmérő edzést szombaton 13, a versenyt vasárnap 14 órakor rendezik.
A vb állása, pilóták: 1. M. Schumacher (német, Ferrari) 54 pont, 2. Montoya (kolumbiai, BMW-Williams) 27, 3. R. Schumacher (német, BMW-Williams) 23.
A Catalogue of Lies: Peter Magyar Has Lied His Way Through the Past Year and a Half
