A száguldó legenda rekordja

„Az élő legenda feljutott az Olimposzra!” A Formula–1 krónikásai igyekeznek méltóan értékelni a hatszoros világbajnok teljesítményét, az öt vb-címet szerző argentin Juan Manuel Fangio csúcsát felülmúló Michael Schumacher egyedülálló karrierjét. Még a hozzá legközelebb álló személynek is rejtély: „Lassan már rám is kísérteties benyomást tesz!” – hangoztatta felesége, Corinna, fején a világbajnoki sikereket szimbolizáló, hat aranycsíkkal díszített, vörös baseballsapkával.

Stefan Lázár
2003. 10. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-FORMULA-1-
Szuzukát éppen úgy a Ferrari-zászlók borították, mint az olasz versenyistálló székhelyét, Maranellót, ahol ezrek ünnepelték a kettős diadalt, hiszen Schumacher győzelmét a konstruktőr-világbajnokság megnyerése tette teljessé. Az államelnök, Carlo Azeglio Ciampi maga emelte fel a telefonkagylót, hogy kifejezésre juttassa elragadtatását a Ferrari-csapat minden tagjának kijáró elismerését tolmácsolva.
Berlinben a sport ügyeiért felelős szövetségi belügyminiszter, Otto Schily személyesen vállalkozott arra, hogy méltassa „Németország legjelentősebb diplomatájának” érdemeit.
„Schumacher már egészen fiatalon felismerte, hogy adottságaival, a motorsport iránti szenvedélyével, szorgalommal, kitartással, becsvággyal és győzni akarással minden elérhető” – hangoztatta a politikus és hozzátette: „Sem önmagát, sem ellenfeleit nem kíméli. Ezt azonban a Formula–1 sem teszi, amely igényes sport és kőkemény üzlet.”
Michael Schumacher tizenhárom esztendő óta teszi ki magát a fizikai és szellemi megterhelésnek s az életveszélytől kísért megpróbáltatásnak anélkül, hogy az elhasználódás jelei mutatkoznának rajta. Különleges vezetői érzéke, koncentrációs készsége, bátorsága, a technikai problémák megoldásában lelt öröme alkotják a konkurencia részéről is elismert siker receptjét. E tulajdonságai miatt hasonlítják olyan legendás sportemberekhez, mint Muhammad Ali, Pelé, Michael Jordan vagy Tiger Woods.
E szerepet azonban nem szívesen vállalja: „Még hogy élő legenda lennék? Egyáltalán nem érzem annak magam! Normális, mindennapi ember vagyok, aki legfeljebb valamivel gyorsabban tud autót vezetni, mint mások.” E szerénységre vezethető vissza az az elismerés is, amellyel a Ferrari-csapat főnöke, Jean Todt illeti: „Michael fantasztikus csapatember, és ez a hozzáállás teszi őt igazán értékessé a számunkra!”
A lelkes hobbilabdarúgó tudja, hogy ő ugyan a sztár, de jól működő társak nélkül nem boldogulna. A Ferrari-csapat huszonegy éven keresztül statiszta szerepre kényszerült a Formula–1-ben, és mindössze a dicső múlt emlékeiből élt. Az osztrák Gerhard Berger helyét 1996-ban átvevő – akkor már a Benettonnal kétszeres világbajnok – Michael Schumacher új fejezetet nyitott a Ferrari történetében. Holott az akkor huszonegy éves fiatalembert semmi sem vonzotta Itáliába. „Mit keresnék náluk? Hiszen rendre megelőzöm őket” – tette fel a kérdést. Menedzsere, Willi Weber így emlékszik vissza azokra az időkre: „Négy papírlapon vázoltam fel neki a várható előnyöket és hátrányokat. Michael hosszú töprengés után adta be a derekát. Az első év rémtörténetnek bizonyult. A sajtó piros uborkának nevezte a kocsikat, amelyekből sorozatosan repültek ki az alkatrészek. Majd elsüllyedtem szégyenemben. Michael is csalódott, azonban egyetlen szóval sem panaszkodott.” Az ezredfordulóval viszont fordult a kocka is, Schumacher azóta négy alkalommal lett világbajnok és hevesen utasítja vissza azokat a híreszteléseket, hogy befejezi pályafutását.
„Ha valami örömet szerez, barátokkal dolgozhatok együtt és ráadásul még a siker is mellénk szegődik, akkor hatásosabb motivációra nincs szükség. Így semmi okom sincs arra, hogy visszavonuljak.”
Szerződése 2006-ig köti a Ferrari-csapathoz, évi keresete minimális huszonötmillió euróra rúg. Mint megszállott versenyző osztja azt a véleményt, amelyet a feledhetetlen amerikai filmszínész, Steve McQueen, a híres le-mans-i autóversenyről készült produkció főszereplője vallott: „A versenyek jelentik az életet, a közbe eső idő mindössze várakozás.”
Magánéletét mindeddig sikerrel védte meg a népszerűségéből adódó rumlitól. Feleségével és két gyerekével – a hatesztendős Gina Mariával és a négyéves Mickel – visszahúzódva él Svájcban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.