Az erkölcs ára

2007. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Képzeljék el, hogy az egyik legjobb magyar labdarúgó összerúgja a patkót edzőjével, mire fel az nevelési szándékkal a juniorok közé száműzi, s még percekre sem hajlandó betenni a csapatba. A szövetségi kapitány megpróbál közvetíteni, s bár a makacs sztárocska nincs formában, behívja a válogatottba. A klubedző erre visszarendeli többi futballistáját a keretből, a szövetségi kapitány pedig kilátástalannak érezvén helyzetét, önként lemond.
Lehetetlen? Igen az. Nem állítom, hogy a példa minden elemében teljesen analóg az immár az egész sportágat érintő Fábiánné Rozsnyói Katalin–Janics Natasa kajakos perpatvarral. Annyiban azonban mindenképpen helytálló, hogy a magyar labdarúgó-válogatott mindenkori szövetségi kapitányának meg sem fordulna a fejében lemondani csak azért, mert az egyik játékos vagy sikeres klubedző sértődöttsége, hiúsága miatt nem tudja összeállítani a legjobb tizenegyet. (Ami egyébként egyáltalán nem példa nélküli.) Futballunkban ez fordítva szokás: csapatépítés, a „jövő” ürügyén kapitányunk nem hívja be a legjobbakat. Tovább nem kísértem a lehetetlent, a labdarúgás és a kajak-kenu összehasonlítását, csupán abban kapaszkodom meg, hogy az erkölcs nem viszonylagos. Van, aki ezt tudja, van, aki nem.
Angyal Zoltán tudja. Csúsztatás lenne a kajak-kenu elmúlt évtizedének sikereit csak ezzel magyarázni, de a szövetségi kapitány kedden bejelentett lemondása visszamenőlegesen is sok mindent igazol. A kajak-kenu válogatott összeállítását nem parciális érdekek vezérelték, a döntések szakmai meggyőződésből fakadtak.
Angyal Zoltán lemondása sok mindent most is a helyére tett. Az elmúlt napokban meghökkentő pletykák keltek szárnyra. A szegedi klinikán átfolyatott, összetételét tekintve feltétlenül titkos infúziótól kezdve az üzleti körök követeléséig sok mindenről hallhattunk. S ha bárki bármilyen sanda szándékot fontolgatott, tervéből a kapitányt nem hagyhatta ki. Hiszen ő bárkit bármikor berendelhet doppingvizsgálatra, s a világversenyekre végtére ő nevezi be az egységeket.
Leköszönésével Angyal Zoltán minden további találgatásnak elejét vette. Elhihetjük neki, csakis azt mérlegelte, hogy a Kovács, Janics kettős nemzeti kincs, amit megpróbált megmenteni. Nem csak önmagának, mindannyiunknak. Az elkövetkező napok kérdése, hogy üzenete meghallgatásra vagy süket fülekre talál.
A történtek után tarthatatlan Janics és Fábiánné álláspontja, a „jól érzem magam Szegeden” és a „nem kell nekem Natasa”. Valakinek engedni kell, még inkább mindkét félnek. Az sem kérdéses, hogy kinek kell megtennie az első lépést. Az erkölcs ebben is segít. A korkülönbség és az edző–versenyző általános viszony nem igényel magyarázatot.
S ha szép szóval nem megy a kibékülés, az üzlet, a pénz előbb-utóbb úgyis közbelép. S ha addig fajul az ügy, akkor az is biztos, nem Angyal Zoltán fizeti a legnagyobb árat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.