Németország 1965, 1970, 1983, 1987 és 1993 után hatodszor rendezhet női és/vagy férfi öttusa-világbajnokságot, de csak először Berlinben. Korábban Warendorf és Darmstadt voltak a sportág ottani fellegvárai és zömmel versenyszínhelyei, most azonban a házigazdák szeretnék kihasználni a sporttörténelmi értékű berlini Olimpiai park lehetőségeit. A csodás emlékű 1999-es margitszigeti vb óta mindenki arra törekszik, hogy minél kisebb területen, egy komplexumon belül rendezze meg az öt számot, s erre a német fővárosban nagyszerű lehetőség adódik. Legutóbb a jóval nagyobb léptékű tavalyi labdarúgó-, illetve idei férfi kézilabda-vb-vel bizonyították a helyiek, hogy hiba nélkül adnak otthont bármilyen sportrendezvénynek – bizonyára az öttusa sem lesz kivétel.
Persze nekünk, magyaroknak semmit sem érne a mégoly kiváló szervezés (itthon úgyis hozzászokhattunk), ha nem párosul hozzá eredményesség. A mától jövő keddig tartó vb-n az egyéni verseny dobogósai olimpiai kvótához jutnak. Ebből a szempontból a júniusi rigai Eb jobban „fizetett”, hiszen az első nyolc vívta ki a kínai szereplés jogát. Pontosabban például a magyarok és az oroszok a férfiaknál három-három helyet foglaltak le, a játékokon viszont egy nemzetből nemenként csak két versenyző indítható. A mieink közül az Eb-n aranyérmes Horváth Viktor, Tibolya Péter (6.) és Balogh Gábor (7.), illetve Vörös Zsuzsanna (5.) lenne már most nevezhető Pekingre.
Közülük a fiatal és tehetséges Tibolya nem lehet ott Berlinben, mert a felkészülés hajrájában lovasbalesetet, kulcscsonttörést szenvedett, számára véget ért az idény. Horváth idén Rigában megmutatta, hogy tud világversenyt nyerni, nem „csak” ezüstöket, mint például a tavalyi guatemalai vb-n. Az elutazás előtt a tatai edzőtáborban elmondta, most is az élmezőnybe várja magát, noha igen kemény lesz a küzdelem. Példaként említette a már szinte mindent nyert két litván klasszis, a vb-címvédő Krungolcas és Zadnieprovskis esetét, akik az Eb-n elvéreztek a selejtezőben, s most kettőzött erővel készültek – többek között Tatán. Ugyanitt Balogh kissé fáradtnak tűnt („Hiába, öregszem, már 14 éve járom a világversenyeket, a felnőttek között egy évtizede debütáltam”), de ne higgyük, hogy motiváció híján van. A lett fővárosban például a lovaglás előtt simán vezetett, aztán hibázott, de nem omlott össze, fogcsikorgatva megszerezte a pekingi kvalifikációt. Őt sydneyi olimpiai ezüstje, egyéni vb- és Eb-sikerei is kötelezik. Tibolya kiesésével a tapasztalt Fülep Sándor került vissza a csapatba, az új generációt a vb-újonc Németh Róbert képviseli. Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány a szokásos célkitűzést adta: „Mindenhol érmet várunk, közte egy aranyat.” Mint mondta, nem számít újabb kvótára, még a végén valaki azt hiszi, hogy ingyen adják őket…
A hölgyek azonnal bizonyítják, hogy ez nincs így, Kulcsár Antal, a női válogatott szakvezetője sem számol most kvalifikációval Vörösé mellé. Reálisan már csak azért sem teheti, mert három vb-újoncot avat: Gyenesei Leila és Kovács Sarolta idén már indult az Eb-n, de vb-n még nem, Tóth Adriennek pedig a berlini lesz az első komoly felnőtt viadala. Ő júliusban megnyerte a junior, valamint az ifjúsági négytusa Eb-t, majd a felnőtt ob-n második lett Gyenesei mögött. Itt tehát változatlanul az athéni olimpiai bajnok Vörös Zsuzsában bízhatunk leginkább, aki elmondta, Rigában jó néhány meglepetéskvóta született, magánszámításai szerint még közel tucatnyian állhatnak jó eséllyel a vb-dobogóra. Mivel most elkerülte a sérülés és a betegség, nem tett le arról, hogy megszerezze sporttörténelmi negyedik egyéni vb-aranyát.
Csapat és program. A Berlinbe utazó magyar versenyzők, férfi hagyományos verseny: Balogh Gábor, Horváth Viktor, Fülep Sándor, Németh Róbert (utóbbi csak egyéniben); váltó: helyszíni kijelölés. Női hagyományos verseny: Vörös Zsuzsanna, Máthé Vivien, Tóth Adrienn, Gyenesei Leila (utóbbi csak egyéniben); váltó: Vörös, Máthé, Kovács Sarolta. A vb-program, ma: női selejtező, holnap: férfi selejtező, szombat: női döntő, vasárnap: férfi döntő, hétfő: női váltó, kedd: férfi váltó.
Ettől az egy hozzávalótól lesz igazán jó a csirkeraguleves
