Elindult az öttusás generációváltás

A nőknél három, a férfiaknál egy újoncot dob mély vízbe a magyar szakvezetés a ma kezdődő berlini öttusa-világbajnokságon. A fiatalok térnyerése még szembetűnőbb lehetett volna, ha az idei Eb-n már bizonyított Tibolya Péter nem szenved a felkészülés során kulcscsonttörést. A célkitűzés a szokásoknak megfelelően nagyra törő, megvalósításában a már kipróbált klasszisokra – Vörös Zsuzsanna, Balogh Gábor, Horváth Viktor – hárulhat a főszerep.

2007. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország 1965, 1970, 1983, 1987 és 1993 után hatodszor rendezhet női és/vagy férfi öttusa-világbajnokságot, de csak először Berlinben. Korábban Warendorf és Darmstadt voltak a sportág ottani fellegvárai és zömmel versenyszínhelyei, most azonban a házigazdák szeretnék kihasználni a sporttörténelmi értékű berlini Olimpiai park lehetőségeit. A csodás emlékű 1999-es margitszigeti vb óta mindenki arra törekszik, hogy minél kisebb területen, egy komplexumon belül rendezze meg az öt számot, s erre a német fővárosban nagyszerű lehetőség adódik. Legutóbb a jóval nagyobb léptékű tavalyi labdarúgó-, illetve idei férfi kézilabda-vb-vel bizonyították a helyiek, hogy hiba nélkül adnak otthont bármilyen sportrendezvénynek – bizonyára az öttusa sem lesz kivétel.
Persze nekünk, magyaroknak semmit sem érne a mégoly kiváló szervezés (itthon úgyis hozzászokhattunk), ha nem párosul hozzá eredményesség. A mától jövő keddig tartó vb-n az egyéni verseny dobogósai olimpiai kvótához jutnak. Ebből a szempontból a júniusi rigai Eb jobban „fizetett”, hiszen az első nyolc vívta ki a kínai szereplés jogát. Pontosabban például a magyarok és az oroszok a férfiaknál három-három helyet foglaltak le, a játékokon viszont egy nemzetből nemenként csak két versenyző indítható. A mieink közül az Eb-n aranyérmes Horváth Viktor, Tibolya Péter (6.) és Balogh Gábor (7.), illetve Vörös Zsuzsanna (5.) lenne már most nevezhető Pekingre.
Közülük a fiatal és tehetséges Tibolya nem lehet ott Berlinben, mert a felkészülés hajrájában lovasbalesetet, kulcscsonttörést szenvedett, számára véget ért az idény. Horváth idén Rigában megmutatta, hogy tud világversenyt nyerni, nem „csak” ezüstöket, mint például a tavalyi guatemalai vb-n. Az elutazás előtt a tatai edzőtáborban elmondta, most is az élmezőnybe várja magát, noha igen kemény lesz a küzdelem. Példaként említette a már szinte mindent nyert két litván klasszis, a vb-címvédő Krungolcas és Zadnieprovskis esetét, akik az Eb-n elvéreztek a selejtezőben, s most kettőzött erővel készültek – többek között Tatán. Ugyanitt Balogh kissé fáradtnak tűnt („Hiába, öregszem, már 14 éve járom a világversenyeket, a felnőttek között egy évtizede debütáltam”), de ne higgyük, hogy motiváció híján van. A lett fővárosban például a lovaglás előtt simán vezetett, aztán hibázott, de nem omlott össze, fogcsikorgatva megszerezte a pekingi kvalifikációt. Őt sydneyi olimpiai ezüstje, egyéni vb- és Eb-sikerei is kötelezik. Tibolya kiesésével a tapasztalt Fülep Sándor került vissza a csapatba, az új generációt a vb-újonc Németh Róbert képviseli. Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány a szokásos célkitűzést adta: „Mindenhol érmet várunk, közte egy aranyat.” Mint mondta, nem számít újabb kvótára, még a végén valaki azt hiszi, hogy ingyen adják őket…
A hölgyek azonnal bizonyítják, hogy ez nincs így, Kulcsár Antal, a női válogatott szakvezetője sem számol most kvalifikációval Vörösé mellé. Reálisan már csak azért sem teheti, mert három vb-újoncot avat: Gyenesei Leila és Kovács Sarolta idén már indult az Eb-n, de vb-n még nem, Tóth Adriennek pedig a berlini lesz az első komoly felnőtt viadala. Ő júliusban megnyerte a junior, valamint az ifjúsági négytusa Eb-t, majd a felnőtt ob-n második lett Gyenesei mögött. Itt tehát változatlanul az athéni olimpiai bajnok Vörös Zsuzsában bízhatunk leginkább, aki elmondta, Rigában jó néhány meglepetéskvóta született, magánszámításai szerint még közel tucatnyian állhatnak jó eséllyel a vb-dobogóra. Mivel most elkerülte a sérülés és a betegség, nem tett le arról, hogy megszerezze sporttörténelmi negyedik egyéni vb-aranyát.

Csapat és program. A Berlinbe utazó magyar versenyzők, férfi hagyományos verseny: Balogh Gábor, Horváth Viktor, Fülep Sándor, Németh Róbert (utóbbi csak egyéniben); váltó: helyszíni kijelölés. Női hagyományos verseny: Vörös Zsuzsanna, Máthé Vivien, Tóth Adrienn, Gyenesei Leila (utóbbi csak egyéniben); váltó: Vörös, Máthé, Kovács Sarolta. A vb-program, ma: női selejtező, holnap: férfi selejtező, szombat: női döntő, vasárnap: férfi döntő, hétfő: női váltó, kedd: férfi váltó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.