Okos edző, hülye edző

Keddhez kereken egy hónapra, április 20-án sors-, de legalábbis olimpiai részvételről döntő mérkőzését vívja a magyar női vízilabda-válogatott a trieszti kvalifikációs tornán.

Ballai Attila
2012. 03. 20. 15:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Hogy tetszik az olimpiai selejtező egészen elképesztő lebonyolítási rendje, amely mindent egyetlen napra, a negyeddöntők délutánjára hegyez ki, lényegtelenné téve, hogy előtte mi történik a csoportban, majd utána a helyosztók során?
– Nem túl szerencsés, az biztos. Azt is mondhatnám, kissé vicces. Annyi értelme azért van, hogy aki a mi csoportunkban az első helyen zár, az a negyeddöntőre gyengébb ellenfelet kap, a brazil vagy a kazah válogatottat.

– Én, a konkrét esetben vállalva rosszhiszeműségemet, felvetem: nem az volt az illetékesek szándéka, hogy a lehető legesetlegesebbé, legmanipulálhatóbbá tegyék a tornát?
– Sajnos ebben is lehet valami. Hisz tudjuk, vízilabdában bármikor borulhat a papírforma, itt ráadásul a kilencből hét csapat esetében papírformáról nem is nagyon lehet beszélni, minden előfordulhat. Tény, ebben a szisztémában nem 3-4, hanem csak egy meccsbe kell belenyúlni, ha tovább akarnak juttatni egy csapatot, nekünk viszont talán még jól is jön, hogy a csoportmérkőzéseinket nem fővesztés terhe mellett játsszuk, mert a felkészülésünk távolról sem ideális, ránk fér még egy kis összecsiszolódás.

– A szövetségi kapitány sokféleképpen igazodhat e lebonyolítási rendhez. Kijelentheti, hogy életünkkel és vérünkkel ráhajtunk a csoportelsőségre, mert az könnyed negyeddöntőt ígér, vagy parancsba adhatja a lazsálást, hogy az egyenes kieséses szakaszra teljes fegyverzetben állhasson oda a csapat. Az ön terve melyik szélsőséghez közelít majd inkább?
– Az biztos, hogy a csoportmeccsek során nem pihenünk, de nem is sakkozunk. Mérkőzésről mérkőzésre haladunk, kedden az oroszokkal, szerdán az olaszokkal, csütörtökön a spanyolokkal foglalkozunk majd. Persze eközben meglesz a taktikai tervünk bármely negyeddöntős ellenfélre. Nagyjából a második napra kialakulhat, ki nyerheti meg a csoportját, így eldöntheti, mennyit kockáztat annak érdekében. Úgy gondolom, mindenki elrejt egy taktikai fegyvert a negyeddöntőre, mi is így teszünk, de számítunk rá, hogy más is. Szerintem azok szerepelnek majd sikerrel, akik nem görcsölik túl az első kört. A másik csoportban ezt könnyebb lesz megtenni, mert ott eleve kinéz két könnyű mérkőzés, amihez jön még egy pihenőnap. A kanadaiaknak történetesen éppen a negyeddöntő előtt, amikor mindenki más játszik, szóval az esélyegyenlőséget e téren sem sikerült biztosítani.

– Ha a spanyolok elleni, utolsó csoporttalálkozó előtt tudni fogja, mely eredmény milyen ellenfelet juttatna másnapra, hogyan kalkulálna? Kikkel játszana szívesen, kiket kerülne el mindenképpen?
– Nagyon nehéz kérdés. A hollandok stílusa valamiért fekszik nekünk, ezért mondhatnám, jöjjenek ők. A görögök világbajnokok, Eb-ezüstérmesek, Eindhovenben le is győztek minket, de én annak is megtalálnám a szépségét, ha velük játszanánk. Szerintem Kanada megnyeri a másik csoportot, mi viszont semmiképpen sem szeretnénk negyedikek lenni, így őket elkerüljük. Ha viszont elsők leszünk, várhatnánk a brazilokat vagy a kazahokat. Persze akárhogyan is alakul, ha nyerünk, én leszek az okos kapitány, mert jól számolgattam, ha pedig kikapunk, én leszek a hülye. Faragó Tamás mondása szerint harc után okos a katona, a döntő csatát nekünk is meg kell várnunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.