„Remélem, mi hamarabb talpra állunk, mint a magyar futball”

Ez a magyar kard Waterloo-ja, Mohácsa vagy Marseille-e – mondta Kamuti Jenő a kardcsapat kudarcával kapcsolatban.

BL
2012. 03. 20. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Igen, ez a magyar kard Waterloo-ja, Mohácsa vagy focihasonlattal a vívás Marseille-e. Remélem, mi hamarabb talpra állunk, mint a magyar futball. Végtelenül szomorú vagyok, hiszen én még olyan időkben versenyezhettem, amikor a kötelező olimpiai érmek latolgatása a vívással kezdődött” – fogalmazott a műsorban Kamuti Jenő.

A szövetség alelnöke elmondta: „nem tudtunk egységes csapatot kiállítani, amely kvalifikálhatta volna magát a londoni játékokra. A magyar kardcsapat folyamatosan változó összeállítása jelezte, hogy nincs meg a stabilitás. Ugyanakkor a jelenlegi tudásunkkal és erőnkkel Londonban bármit elérhettünk volna. Közhely, de így van: ma vívásban nehezebb kikerülni az olimpiára, mint ott jól szerepelni.”

Kovács aligha hibáztatható

Arra a kérdésre, hogy a bukásért mi és ki a felelős, mennyiben hibáztatható Kovács Tamás szövetségi kapitány, az alelnök így válaszolt: „egyéni megítélésem szerint a kardkapitány aligha hibáztatható. A megérzéseiért esetleg kritizálható, de ő is mondta, hogy a fiatalok harcba vetésével 19-re húzott lapot Moszkvában, ahol elbuktunk. Lehet, hogy a kardvívás két nagy öregje, Decsi és Nemcsik megverte volna a franciákat, de szerintem nem ezen múlott. Keményen dolgoztak, újszerű felkészülési módszerekkel. Van, aki szerint túl sok munkát végeztek el, szerintem ilyen nincs” – jelezte, hozzátéve: saját kérésére ma hallgatja meg a szövetség vezetése Kovács Tamás beszámolóját a kardállapotokról.

A generációváltást sürgető hangokra Kamuti alelnök jelezte: „Tamás kapitányként közvetlenül nem tanít, aminek előnye és hátrányai is vannak. Szerintem kortól függetlenül minden edzőnek megvan a közvetlen lehetősége a tanításra, a tanítványokra. Nem biztos, hogy az idősebbeket az irodákba kéne száműzni, s most is vannak fiatalok, akik vezethetnek. Nekünk azonban leginkább vívómesterek kellenének most.” Kamuti Jenő jogosnak tartja viszont Nébald György diagnózisát a beszűkült utánpótlásról: „ma a vívás nem profi sport, ha egy fiatal belekezd, nem lehet biztos a megélhetésében. Ezen is muszáj lenne változtatni.”

„Sportszerűtlen volt az egész”

Kamuti szerint a kudarcot az olimpiai kvalifikáció igazságtalan rendszerére fogni egyáltalán nem önigazolás: „ez így van, jogos érv és a magyarázat is ez. A legutóbbi olimpiai bajnok franciák éppúgy kiestek, miközben a kínaiak korábbi tornagyőzelmek nélkül jutottak be, motiválatlan olaszok segítségével. Sportszerűtlen volt ez az egész. Nem jó a rendszer: én nem engedném össze ilyenkor a már kvalifikáltakat azokkal, akik még nem vívták ki a részvételt, mert ebből is születnek furcsa eredmények.”

Arról, hogy a sikeres kínaiakat a magyar Szepesi László edző vezeti, Kamuti azt mondta: „nagyos sok magyar szakember, vívómester dolgozik külföldön, pedig nagy szükség lenne rájuk itthon, de megfizethetetlenek, ez a helyzet. Volt olyan, akivel személyesen is tárgyaltam, de a pénzig sajnos már el sem jutottunk.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.