Maradona good, Pelé better, George Best

68 éves lenne a Manchester United aranylabdás, BEK-győztes északír csillaga, akit alkoholizmusa vitt a sírba.

Deák Zsigmond
2014. 05. 18. 1:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akinek lehetősége és kedve van, az nézzen meg az interneten egy-két kopott kópiát George Bestről. Így nem tartja már annyira légből kapottnak a félig tréfás, félig komoly „Maradona good, Pelé better, George Best” mondást, s közben stílusa alapján egy mai világklasszisra ismerhet az északír legendában: Lionel Messire. Csak éppen Best magasabb, nem bal-, hanem jobb-, vagy inkább kétlábas, s életvitelében szöges ellentéte volt a mai Barcelona profi visszafogottságot mutató argentin zsenijének.
Pedig ő is géniusz volt, Bob Bishop, a Manchester United játékosmegfigyelője 1961-ben ezt jelentette Belfastból az akkor 15 esztendős srácról: „Azt hiszem, zsenit találtam.” Az északír főváros Stormont kerületének büszkesége két év múlva bemutatkozott az MU-ban, s gyorsan megragadt ott, 19 évesen szerezte első bajnoki címét a gárdával. Miután összeállt a Dennis Law–Bobby Charlton–George Best támadótrió, jött az 1968-as BEK-diadal, neki pedig az Aranylabda. „Best a világ legjobb játékosa” – nyilatkozta klasszis kortársáról Pelé, s állításával sokan egyetértettek.

George Best a labdarúgás első, mai értelemben vett sztárjai közé tartozott, népszerűsége vetekedett a könnyűzene legnagyobbjaival, nem véletlenül hívták többek között az ötödik Beatle-nek. Ehhez persze nem csak gombafrizurájával és játéktudásával, hanem sármjával, intellektusával, aranyköpéseivel, no meg bohém életmódjával is hozzájárult. Ismertségben, reklámértékben ő volt a hatvanas évek végének, hetvenes évek elejének Cristiano Ronaldója és David Beckhamje együttvéve. (E két focista egyaránt viselte később az MU Best által legendássá tett 7-es számú mezét.) Utazási irodák extra profittal szerveztek autóbuszos túrákat a házához.
S most jön a de, ami miatt ereje teljében, 28 évesen, 361 meccsel és 167 góllal a háta mögött el kellett hagynia a Vörös Ördögöket, majd néhány komolytalan próbálkozás után magát a futballpályát is. Nem bírt a vérével, a trénerek pedig nem bírtak vele. Hedonistaként habzsolta az élvezeteket a gyepen kívül is. Sokszor citált mondása beillik ars poeticájának: „A pénzem nagy részét piára, nőkre és kocsikra költöttem. A többit elherdáltam.”

1970-ben azért került ki egy időre az északír válogatottból (amelynek mezét 1964 és 1977 között 37-szer viselte, világversenyen soha), mert sárral dobta meg a játékvezetőt; egy másik bíró kezéből kiütötte a labdát, ezért egy hónapos eltiltást kapott. Utóbbi eset főképp az utójátéka miatt emlékezetes, visszatérése utáni első meccsén a bizonyítani akaró Best az FA-kupa 5. fordulójában hat góllal terhelte meg a Northampton hálóját a 8-2-es manchesteri siker során.

Ám ahogy telt az idő, csak a botrányok maradtak meg, a bizonyítási lehetőség és kedv már nem. Az 1971-72-es idényben 40 bajnokin szerepelt, a következőben már csak 19-en, majd a búcsúidényében csupán 12-n. Kényszerű távozása kapcsán játékostársai, például Bobby Charlton később lelkiismeret-furdalással küzdöttek, mondván, ha megértőbben viszonyulnak Besthez és kicsapongásaihoz, megpróbálják őt egyedi módon kezelni, talán másképpen alakul az élete. Ám az északír klasszis már rálépett a maga útjára, amely lefelé vezetett. Manchester után vagy tucatnyi helyen fordult meg az angol és skót sokadosztálytól Amerikán és Ausztrálián át Hongkongig, míg 1983-ban végleg szögre akasztotta a rendszeresen amúgy sem használt stoplist.
Ekkorra már elmulatta az összes pénzét, a búcsúmeccséből összejött bő hetvenezer fontnak is hamar a nyakára hágott. Ittas vezetés és hatósági személy elleni erőszak miatt megjárta a börtönt, majd az elvonókúrákat is, eredmény nélkül. Tévékommentátorként dolgozott, amikor éppen tudott, 2002-ben májátültetésen esett át, de mivel nem mondott le az italról, sokáig nem tudta odázni a véget. Ennek közeledtét 2005 októberében veseelégtelenség jelezte, ekkor Best bemutatta élete utolsó, leglátványosabb „cselét”: kórházi ágyán lefényképeztette magát, s a sárga bőrű, aszott emberi roncsról készült fotó „Ne halj meg úgy, mint én!” szalagcímmel megjelent a News of the World című, nagy példányszámú londoni bulvárlap címlapján. A kép szereplője, a labdarúgás egyik halhatatlanja hivatalosan tüdőgyulladás és belső vérzések következtében hunyt el. Pedig mondhatjuk, magát emésztette el tettestársa, az alkohol segítségével.

A labdarúgásban nem George Best az egyetlen, aki az alkohol rabjává vált, de míg neki a vesztét okozta, akad, aki kilábalt a delírium tremens szorításából. A nemzetközi szövetség (FIFA) 2004-ben kiadott Top100-as futballista-listáján közvetlenül a 19. Best előtt áll német kortársa, Gerd Müller. A 62 válogatott meccsén 68 gólt vágott Nemzet Bombázója momentán a Bayern Münchenben szereplő névrokonával, Thomas Müllerrel reklámozza a természetesen Müller márkájú gyümölcsjoghurtot a német médiában. Pár éve még hitelesebben alakított volna egy szeszesital-hirdetésben, de elmondása szerint az alkohollal „kiegyezett döntetlenben”, volt bayernes csapattársai segítségével, újra a klubhoz tartozva visszatért a helyes útra. Az Arsenal 66-szoros válogatott kőkemény védőjének, Tony Adamsnek is sikerült mindez, előbb bevallotta szenvedélyét, aztán kikúrálta, majd alapítványt hozott létre sorstársai megsegítésére. Az 57-szeres válogatott, szintén angol Paul Gascoigne egyelőre George Best útját járja, többször letartóztatták ittas vezetés miatt, botrányai oldalakat töltenének meg. Róla maga Best is megemlékezett: „Egyszer azt mondtam Gazzának, hogy az IQ-ja kisebb, mint a mezszáma. Erre megkérdezte, mi az az IQ ”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.