Különleges kongresszust tartott az Európai Judo Szövetség (EJU) Bécsben, az ötvenegy tagállam közül negyvenkilenc képviselői jelentek meg az eseményen, ez a szervezet történetében egyedülálló. A küldöttek között huszonnyolc elnök, tizenegy alelnök és három főtitkár vezette a nemzeti szövetségek küldöttségeit, és részt vett az eseményen Marius Vizer, a Nemzetközi Judo Szövetség (IJF) elnöke is. A magyar szövetség küldötte Nagy András főtitkár volt.
Mint ismert, az EJU elnöke, az orosz Szergej Szolovejcsik az ukrajnai orosz invázió miatt február végén tizenöt év után lemondott a tisztségéről. A szövetség ideiglenes elnöke a német Otto Kneitinger lett, aki nem sokkal később jelezte, nem kíván pályázni az elnöki posztra.
Bécsben ma teljes tisztújításra került sor, s a küldöttek bizalmat szavaztak az új elnökségnek: a Magyar Judo Szövetség elnöke, Tóth László negyvenkilenc szavazattal, közfelkiáltással lett az EJU új elnöke; főtitkárnak az osztrák Martin Poigert választották meg, míg Kneitinger a marketingért felelős általános alelnök pozíciójába került.
– A világunk nagyon gyorsan változik, erős alapokra van szükségünk a folyamatos fejlődésünkhöz, és ez az erős alap a hagyományainkból ered – fogalmazott Tóth László. – Az EJU 1948-ban alapított szövetség, szervezetünk célja a dzsúdósport népszerűsítése Európában, feladatunk az IJF és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság politikájának végrehajtása a kontinensen. Az EJU egyesíti az összes európai judokát, elősegíti a nemzeti tagszövetségek közötti kapcsolatokat, és védi a dzsúdó érdekeit egész Európában. Elkötelezettek vagyunk a dzsúdó sportág gyakorlásának előmozdítása iránt a társadalom minden szegmensében Európa-szerte, különösen a fiatalok körében, fenntartjuk az etikus viselkedést a sportban és támogatjuk a rászorulókat a dzsúdó területén. A dzsúdó több mint sport, a dzsúdó életforma. Gyermekkorom óta szoros kapcsolatban állok a dzsúdóval. Tízévesen, több mint ötven éve, gyermekversenyzőként kezdtem, és huszonnégy éve vagyok a Magyar Judo Szövetség elnöke. Nagyon büszke vagyok erre a pozícióra, és külön köszönöm a magyarok kitartását, hogy eddig elviseltek. Korábban huszonegy évig voltam az EJU főkincstárnoka. Közületek jöttem és hozzátok tartozom.
Az EJU tizedik elnöke a Győri Dózsa, majd az Újpesti Dózsa cselgáncsozójaként kétszer szerzett felnőtt magyar bajnoki címet a 86 kilogrammos súlycsoportban. A legnagyobb sikerét az 1985-ös kobei Universiadén érte el, ahol a nyílt kategóriában az ötödik helyezést szerezte meg.
Tóth Lászlót 1998-ban választották meg a Magyar Judo Szövetség elnökének, s a magyar cselgáncssport az azóta eltelt huszonnégy esztendőben rendkívül sikeres időszakát éli. Versenyzőink ebben az időszakban három olimpiai, tizenhat felnőtt világbajnoki és ötvennégy Eb-érmet szereztek, megannyi kiemelkedő utánpótlássiker mellett.
A magyar cselgáncssport a versenyszervezés terén is a világ legjobbjai közé került, immár minden korosztály minden kiemelkedő eseményének házigazdája lehetett, 2013-ban Európa-bajnokságot, 2017-ben és 2021-ben világbajnokságot rendezhettünk Budapesten, rendszeresen rendezünk olimpiai kvalifikációs eseményeket, ebben az évben július 8. és 10. között a budapesti Grand Slam-viadalon látjuk vendégül a világ legjobb cselgáncsozóit.
A hatvankét esztendős Tóth László 2002 óta az EJU főkincstárnoka volt, egyben a végrehajtó bizottság tagja. A sportdiplomata a magyarországi olimpiai sportágak legrégebben regnáló elnöke, vezetése alatt a Magyar Judo Szövetség költségvetése megsokszorozódott, napjainkban több mint nyolcvan edző kap rendszeres díjazást központi munkájáért, s jó néhány egyesület jutott új vagy megújuló dzsúdócsarnokhoz, edzőteremhez.
Borítókép: Tóth László (jobbra) lett az EJU tizedik elnöke, balra Otto Kneitinger alelnök (Forrás: Judoinfo.hu.)