Kereszténydemokrácia és jóléti társadalom

Bonifert Donát
2002. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa nyugati felében a második világháborút követő évtizedekben a társadalmi stabilitás alapvető tényezője volt a jóléti társadalom, vagy másként: a szociális piacgazdaság kiépítése. Ez volt a biztosítéka annak, hogy a gazdasági növekedés a társadalmak széles rétegei számára biztosítsa a felemelkedést, s visszaszoruljanak a két világháború közötti időszakra jellemző, súlyos gazdasági válságokból eredő társadalmi feszültségek és az ezekben gyökerező szélsőséges politikai mozgalmak.
A jóléti társadalom, a szociális piacgazdaság kiépítésében elért eredményeket gyakran tulajdonítják szociáldemokrata politikai törekvéseknek. Valójában azonban a szociális piacgazdaság koncepciója kereszténydemokrata eredetű, elterjesztésében Európa nyugati felén a világháború utáni évek vezető kereszténydemokrata politikusai, a francia Robert Schumann, az olasz De Gasperi és – a nálunk az előbbieknél jobban ismert – német Konrad Adenauer játszottak vezető szerepet. Nekik köszönhető az is, hogy az évszázadokon át egymással vetélkedő – sőt harcoló – európai nemzetek elindultak az Európai Unió megalakulásához vezető úton, s hogy ezt az utat a kereszténydemokrácia alapértékei határozták meg. Ennek volt az eredménye, hogy a XX. század utolsó évtizede Európában a szabadság, a demokrácia és a jogrend diadalát mutatta.
A szociális piacgazdaság eszméje a háború utáni években a hazai kereszténydemokrata társadalomfelfogásban is kellő súlyt kapott. Ennek az egyik legismertebb megnyilvánulása Mindszenty József bíboros, hercegprímás 1956. november 3-i rádióbeszéde volt, amelyben a következőket jelentette ki: „… osztály nélküli társadalom, demokratikus vívmányokat fejlesztő, szociális érdekektől helyesen és igazságosan korlátolt magántulajdon alapján álló, kizárólag kultúrnacionalista elemű nemzet és ország akarunk lenni.”
A kommunista diktatúra válaszát ismerjük: elnyomás, börtön, száműzetés mindazok számára, akik ezeket az értékeket vallották, ezek mellett kiálltak.
Az európai szociális rendszerek utóbbi években mutatkozó működési zavarai részben a szociáldemokrata elveken alapuló megoldások problémáit – köztük a svéd modell válságjelenségeit – tükrözik. A világban látható fejlődési folyamatok, a globalizáció, az új gazdaság, az információs társadalom ugyancsak új válaszokat igényelnek. Az európai kereszténydemokrácia válasza ezekre a jelenségekre a hagyományos értékek: a szabadság és felelősség együttes hangsúlyozása. A kereszténydemokrata, centrista és mérsékelt politikai erőket tömörítő Európai Néppárt (EPP) felfogása szerint a hagyományos értékeket újra meg kell erősíteni, újra kell gondolni, és modernizálni kell ahhoz, hogy alkalmazhatók legyenek a XXI. században. Az európai modell az értékeken, a kultúrán és a történelmen alapul. Ezek azok a tényezők, ahonnan az új kérdésekre is válaszok származhatnak.
Az európai kereszténydemokrata mozgalom felfogása szerint fenntartható jóléti rendszereket kell felépíteni annak biztosítására, hogy az igazságos és méltányos társadalom a születésüktől fogva megillető jog legyen a jövő generációi számára is. Az egyesülő Európa további fejlődése a szabadság és felelősség, az emberi személy méltósága, a szolidaritás, a szubszidiaritás, az igazság és a jogrend alapján biztosítható. Olyan uniót kell létrehozni, amely megvédi és támogatja a közös európai értékeket, és amelyben az alapvető jogokat tiszteletben tartják, s a diszkrimináció semmilyen formáját nem fogadják el.
A szabadság egyúttal a vállalkozás szabadsága is. Az új gazdaságról alkotott kereszténydemokrata felfogás középpontjában az emberi személy áll. Az egyéni kezdeményezőkészség fontos tényezője a mindenki számára biztosítható munka és jólét megteremtésének.
A kereszténydemokrácia továbbra is a társadalom alapértékének tekinti a családokat, amelyekben a férfi és a nő felelősséget vállal gyermekeiért. Ugyanakkor érzékeli az új típusú családok létezését, amelyek megváltoztatják a társadalom természetét, és ismeri az ebből eredő követelményeket. Ez azonban nem jelenti a hagyományos értékek elvesztését. Ehelyett – a kereszténydemokrata felfogás értelmében – abból a célból, hogy elsőbbséget adjunk a gyermekek szükségleteinek, és tiszteletben tartsuk a férfiak és nők egyenlőségét, olyan intézkedéseket kell hozni, amelyek képessé teszik a szülőket arra, hogy megfelelő egyensúlyt alakítsanak ki a családi és munkahelyi kötelezettségek között. Ezért támogatni kell minden olyan intézkedést, amely javítja a gyermekek helyzetét.
A gazdaságban a globalizáció kihívásainak kell megfelelni. Azokat az értékeket és normákat, amelyek a szociális piacgazdaságot alátámasztják, a globalizált piacokra való tekintettel át kell alakítani, s ennek során tekintettel kell lenni arra, hogy az ipari társadalom az információ által uralt társadalommá alakul át. A feladat az, hogy összebékítsük az új piaci erőket a humanista értékekkel – a gazdasági dinamizmust a társadalmi felelősségtudattal – azon a módon, ahogyan jóléti rendszerünket megszervezzük. Az európai kereszténydemokrácia úgy hiszi, lehetséges és szükséges összeegyeztetni a jobb feltételek biztosítását a vállalkozások számára, ezzel együtt a gazdasági növekedést a társadalmi felelősségérzettel. Ezért törekedni kell az európai jóléti rendszer megreformálására és modernizálására.
A hagyományos szociális piacgazdaság két eleme körül alakult ki különösen nagy feszültség, s ezekre kell különös gondot fordítani a pénzügyi tervek és az adózás kialakításakor. Az egyik az európai népesség elöregedése: ez a demográfiai probléma rosszabbodik, és különös figyelmet igényel. A kereszténydemokrata elveket vallók elkötelezik magukat a generációk közötti igazságosság elvének védelme mellett.
A másik speciális gond szintén inkább családi jellegű: ez a szegények és a leszakadó rétegek gondja. A modern társadalmat, amely általában sikeresebb is, a gazdagok és a szegények közötti szélsőséges különbségek is jellemzik. A kereszténydemokrata társadalomfelfogás alapelemei közé tartozik, hogy az egyén kötelessége felelősséget viselni saját magáért, és megkeresni a kenyerét, ha tudja. Ugyanakkor elkötelezi magát amellett a felfogás mellett, hogy egy igazságos társadalom segít a segítségre szorulóknak.
Az európai kereszténydemokrácia felfogása szerint a társadalmi gazdagság alapja, hogy a munka több mint pusztán állás. A munka az egyén önmegvalósításának és társadalmi szerepvállalásának egyik módja. A kereszténydemokrata elven alapuló kormányzat intézkedéseit ez a nézőpont kell hogy irányítsa, és ebből következően törekednie kell a teljes foglalkoztatás teljes mértékben megvalósítható céljának elérésére.
Az emberi személy, az emberi élet tisztelete követeli meg, hogy minden személyt védeni kell az élete minden szakaszában, a fogantatástól a halálig, különösen, ha gyenge, hátrányos helyzetű, vagy erőtlen. Az emberi élet, bármilyen formában jelenik meg és bármilyen képességgel rendelkezik, önmagában véve tiszteletet érdemel. A fajelmélet minden tudatos formáját tiltani kell.
Egy jobb világ mindenekelőtt egy békésebb világ. A béke a szabadságon és az ember méltóságának tiszteletén, valamint a demokrácián és az igazságon alapul. Ezeknek az értékeknek a támogatása, valamint a szociális igazságosság, a demokrácia és a piacgazdaság mellett elkötelezett struktúrák megerősítésének segítése kell hogy legyen a kulcsa mind a kormányok, mind pedig az EU külpolitika céljainak.
A hagyományos kereszténydemokrata felfogás a férfit és a nőt felelősséggel bíró személyiségnek tekinti, akik egyedülálló és magasabb rendű méltósággal vannak felruházva. Ezek kiteljesítéséhez az embereknek szabadságra, önrendelkezésre és felelősségre van szükségük. Minden személynek biztosítani kell a jogot ahhoz, hogy kifejlessze és használja saját képességeit, tehetségét, és azt a lehetőséget, hogy értelmes életet alakítson ki a maga, felebarátai és környezete számára. A kereszténydemokrata felfogás szerint azonban ez nemcsak az anyagiakra érvényes, hanem az ember kulturális és lelki igényeire is. A személynek joga van arra, hogy megkapja a megfelelő figyelmet más emberektől, a közösségétől, és ha szükséges, az államtól. Az alapvető emberi méltóság minden személy számára elidegeníthetetlen jogot biztosít ahhoz, hogy szabadon rendezhesse be az életét. Ugyanakkor minden személy kötelességévé teszi, hogy felelősséget viseljen az életéért és a cselekedeteiért. Ezt a felelősséget, amely a szabadságunkból következik, mind a múlt, mind a jövő generációbeli embertársainkkal szemben fel kell mutatnunk.
Ennek a szabadságnak és felelősségnek fontos része az a lehetőség, hogy az emberek civil közösségekben élhessenek és szervezhessék életüket alapvető meggyőződésük és hitük szerint. A gazdaságban a piac egy eszköz, amely képessé teszi az embereket tehetségük és adottságaik kihasználására szabadságuk és felelősségük alapján. A piacnak szabadnak és felelősnek kell lennie, mind szociális értelemben, mind pedig a természeti környezettel szemben. A civil társadalom, a piac és a kormányzat nem öncélúak, hanem végső soron arra szolgálnak, hogy elősegítsék az emberi személy szabadságának, felelősségének és méltóságának kibontakozását. A kormányzat ne vállalja magára azokat a feladatokat, amelyeket a társadalom maga jobban elláthat.
Tizenkét év óta a magyar társadalom számára is adott a lehetőség, hogy saját hagyományos értékeit érvényesítse, s azokat az új kihívásoknak megfelelően, a modern gazdaság igényeinek alapján fejlessze. Ez idő alatt – különösen az elmúlt négy évben – számos kormányzati intézkedés született a családok, a gyermeknevelés, az igen kedvező kamatozású otthonteremtési hitel támogatására, a foglalkoztatás bővítésére, a minimálbér nagyarányú emelésére, az oktatási és képzési lehetőségek széles társadalmi rétegek számára történő biztosítására. Gondoljunk csak a diákhitelre, a Széchenyi-tervre, a családi gazdaságok megerősítésére vagy a közbiztonság javítása érdekében tett lépésekre. A kezdeti eredmények a gazdasági növekedésben, a népesedési helyzet alakulásában máris érzékelhetők. Még több erőfeszítésre – s két hét múlva még jobb eredményre – van azonban szükség ahhoz, hogy a megindult kedvező folyamatok az elkövetkező években is folytatódjanak.
A szerző közgazdász, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség tagja

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.