A premierre jövő hétfőig még várnunk kell, ám a nyilvános próbák is szórakoztatók a Ki legyen a Magyar Labdarúgó-szövetség új elnöke? című bohózatban. Tegnap reggel éppen Gyárfás Tamás és Pellády Péter (üzleti partnereinek: Peter Pellady) duettjét láthattuk élő egyenesben a Nap-keltében. A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) marketingigazgatója – vagy csak volt igazgatója, a szövetséget körbelengő zűrzavarban pontosan nem is tudható – mint hivatalos elnökjelölt kapott meghívást a műsor sportrovatába. Gyárfás Tamás producer volt a kérdező, aki a megszokottnál is szigorúbb volt vendégével. Előzetesen is gondoltuk, hogy Pellády nem tarthat programbeszédet, ám a riporter ezúttal nem csak éreztette: ki is mondta elfogultságát.
A beszélgetés első napirendi pontja az MLSZ és a Derball Kft. (Pellády cége) kapcsolata volt. A kétes elszámolás hozzájárult az MLSZ előző elnöke, Bozóky Imre bukásához, de egészen pontosan a mai napig nem tudjuk, hogy a Derball szerződései jogszerűek voltak-e, s mennyit hoztak az MLSZ konyhájára. Gyárfás Tamás egy hivatalos, az MLSZ-től származó dokumentumot lobogtatott – talán nem véletlen, hogy előzetesen csak ő kapott belőle példányt –, miszerint a Derball 49 millió forinttal tartozik a szövetségnek. A marketingguru ettől nem tört össze, s azt állította: ellenkezőleg, az MLSZ tartozik az ő cégének. A mai világban független állásfoglalás híján ezt a vitát ezzel le is zárhatjuk, azzal a kiegészítéssel: az MLSZ előző vezetése nyilván Pellády érdemeit, a hatalmat átvenni készülő pedig bűneit igyekszik hangsúlyozni. Hasonló a helyzet a másik gumicsonttal, a svájci Kentaro céggel a közvetítési jogokról kötött szerződéssel. Éppen ezért szerencsés lenne, ha az eme iratokat vizsgáló hivatalos, megkérdőjelezhetetlen jelentések a jövő heti közgyűlés előtt elkészülnének; de persze nem készülnek el.
Ám nem ez volt a beszélgetés meghökkentő, a tévénéző számára fel- és befogadhatatlan része. Hanem amikor szóba került, hogy Vlatko Markovic, a Horvát Labdarúgó-szövetség elnöke támogatja-e vagy sem Pellády kandidálását. Pellády azt állította, Gyárfás megkérte Markovicot, hogy ne támogassa őt. A producer ezt kikérte magának, s tanúként a stúdióba rendelte Zoran Cvrkot, a magyar–horvát Európa-bajnoki pályázat Budapesten tartózkodó horvát vezetőjét, ha úgy tetszik, Gyárfás kollégáját. Ezt a betétet csak azok élvezhették, akik értenek angolul, bár a középfokú tudás bőven megtette. Igaz, egyelőre ez még nem elvárás a magyar közszolgálati csatorna nézőitől. Ránk várna a feladat, hogy igazságot tegyünk e pontban, ám az abszurd attól abszurd, hogy nem egzakt (már elnézést). A műsor zárásaként Gyárfás Tamás, bár elismerte, hogy illetéktelenül teszi, kerek perec kijelentette: sértő lenne, ha Pellády vezetné a Magyar Labdarúgó-szövetséget. Pellády persze nem kérte ki magának a véleményt, hanem szépen megköszönte.
A leírtak miatt nehéz értékelni a látottakat, ám feltűnt, hogy Gyárfás Tamás zaklatottabb volt a szokásosnál. Sejthető, hogy miért. Nem kívülállóként borong a magyar labdarúgás áldatlan állapotán, hanem január óta belső érintettként. Az MLSZ előző elnöksége utolsó intézkedéseként felkérte és kinevezte őt az Eb-pályázat előkészítő bizottsága elnökének, majd aznap délután feloszlott. Ha a jog szerint nem is, az erkölcs szerint Gyárfás ezen tisztsége illegitim: elvárható lenne, hogy az új vezetés is megerősítse. Ennél nagyobb gond, hogy maga Gyárfás is érzi, már-már kidönthetetlenül nagy fába vágta a fejszéjét. Erős, tettre kész MLSZ nélkül a pályázat eleve halálra van ítélve. S hiába tudja, hogy az előző vezetés alkalmatlan volt, azt is érzi, a leendő sem lesz sokkal jobb. A sok esetben kordában tartott összeférhetetlenség – például magyar súlyemelődopping-botrány – az újságírói és a különféle vezetői tisztség között alighanem csak úgy oldható fel, ahogy maga Gyárfás is megfogalmazta, amikor kiderült, hogy Csányi Sándor nem vállalja az elnökséget: szégyen a futás, de hasznos.

Karddal támadt volt feleségére egy férfi