Reformellenes gócpont a kormányban

2006. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szekeres Imrét aligha kell bemutatni a nemzeti–konzervatív gondolkodású magyar olvasónak, viszont védelmi miniszterként még nem ismerhetjük, hiszen eddig ez még nem volt. Kezdő lépései nyomán most először – amikor sorra látogatja a maradék honvédség maradék alakulatait – szerezhetnek róla közvetlen benyomást a katonák is. Bár az idén 56 éves Szekeres sokáig „önálló tényező” volt a szocialista pártban, általánosan elfogadott nézet, hogy kinevezésével Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy olyan ember befolyását igyekezett meggyengíteni az MSZP-ben, akiből már aligha faraghatott volna az ő úgynevezett reformterveinek megfelelő, növekvő hatalmára veszélytelen, vezető pártfunkcionáriust. Ha lenyelni nem tudtad, hát kiköpted… Furcsa paradoxon, hogy a fiatalabb Juhász Ferencet épp a Honvédelmi Minisztérium (HM) éléről hívta vagy engedte vissza Gyurcsány a párt egyik kulcspozíciójába, hogy ott segítséget nyújtson neki egy mindenben lojális háttérszervezet kialakításában, ahol véletlenül sem szíthatnak felkelést a magafajta yuppie-kat ki nem állható régi elvtársak.
A helycseréből sok minden kiolvasható, de vajon a honvédelem ügye húzhat-e hasznot ebből a helyzetből? – vetődik fel a kérdés a megfigyelőben. A miniszterelnökkel szemben álló miniszter aligha jó recept a sikeres tárcavezetéshez, ám ez a megállapítás a Gyurcsány-féle álkabinetben amúgy sem bír akkora jelentőséggel, mint a korábban 16 évig működő kormánystruktúrában, ahol a tárcavezetők jelentős függetlenséggel dolgozhattak.
Szekeres a főnöki szándék szerint tehát nem törhet ki HM-keretei (az idén 285 milliárd forint) közül. Mi több, ha netán hidegfejű szervezőkészsége – amely egyébként kedvező fogadtatásra talált a HM-ben a lobbanékony Juhász után – túl nagy önállóságra sarkallná, végül övé lehet az a dicsőség, hogy az első, ciklus közben leváltott honvédelmi miniszter legyen. Ugyan hiba lenne enynyire előrerohanni a képzeletbeli jövőbe, a veszélyes önállóskodás jeleit egyesek már felfedezni vélték a „libanoni miszszióval” kapcsolatos vitában, amely meglepő módon szembeállította a külügyi és a védelmi tárcát, miközben a miniszterelnökség véleménye jórészt rejtve maradt. A Balaton utcában kezdettől elzárkóztak a feladattól, mondván, a külföldi ezerfős létszámkeret betelt, és nincs kormányzati döntés ennek felemeléséről. A Bem téren ezzel szemben diplomáciai szempontból jó ötletnek tartották volna, ha Libanonba is mennek honvédek „kimosni más szennyesét” – még ha ők nem is így fogalmaztak. Ha Szekeres és a tárca itt saját érdekét képviselte, akkor jól cselekedtek a maradék honvédség finanszírozhatósága szempontjából, bár az is valószínű, hogy Gyurcsánynak se jött volna most jól egy újabb, két-háromszáz fős közel-keleti misszió beharangozása az amúgy is kizsigerelt és a háborút undorral néző magyar adófizetőknek.
A jelenlegi helyzetben nagyon fontos, hogy ne varrjanak a honvédség nyakába újabb missziót: azt ugyanis ismét a HM Gyurcsány által 2004-ben egyharmaddal megvágott költségvetéséből kellene finanszírozni, más – valóban honvédelmi – feladatok rovására. Ha egyáltalán lehet hinni egy szocialista politikus szavainak, akkor Szekeres – a parancsnokságok összevonásán és az ezzel kapcsolatos személyi leépítéseken túl – nem akar több reformot minisztersége idején, hanem a kialakult struktúrát stabilizálná. Amint azt a minap Veszprémben mondta, „eljött az ideje annak, hogy a haderő 1990 óta tartó átalakítását befejezzék”. A még vegetáló fegyvernemi kultúrák megőrzése nekünk azért fontos, mert ha egyszer egy jobboldali kormány rehabilitálja a honvédséget, még éppen lesz mire építeni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.