A magyar társadalom frusztráltsága

Gazdag László
2007. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rekordapátia, kilátástalanság és rossz előérzet címmel a Magyar Nemzet 2007. március 2-i számának 4. oldalán jelent meg Lovas István cikke, amelyben egy brüsszeli kutatóintézet nemzetközi felmérésének eredményét ismerteti és elemzi az EU 25 tagállama polgárainak mentális állapotára vonatkozóan.
A vizsgálat eredménye Magyarországra nézve lesújtó, döbbenetes, de sajnos egyáltalán nem meglepő: a Boldognak érzi-e magát? kérdésre a 68 százalékos igen részaránnyal az utolsó helyre kerültünk. Hovatovább már nincs olyan gazdasági, szociológiai, mentális állapotra vonatkozó mutató, ahol ne sereghajtók lennénk az EU 25-ök között. Nem mehetünk el egy vállvonással a felmérés ránk nézve lesújtó eredménye mellett. Ugyanis 1989-ben Magyarország az összes európai szocialista ország közül a legnagyobb előnnyel érkezett a rendszerváltás startvonalára, mindenféle szempontból. Nálunk 1968-ban volt egy nagyon is fontos gazdasági reform, amelynek társadalmi kihatásai sem közömbösek. Akkor áttértünk a tervlebontásos, direktutasításos irányítási rendszerről a gazdasági szabályozókkal történő gazdaságirányításra, amelynek eredményeként sok területen kibontakozhatott egy kvázi piacgazdaság, és az ebből következő vállalkozói attitűd. Mindez hatalmas egyéni energiákat szabadított fel, a GDP 1968–1975 között évi öt százalékkal nőtt, az életszínvonal gyorsan emelkedett, mi lettünk a láger legvidámabb barakkja. (Ennek semmi köze sem volt az eladósodáshoz, a hiteleket nem elfogyasztottuk, hanem rossz beruházásokra költöttük.) A relatíve magas életszínvonal mögött a gyakran önkizsákmányolásig fokozott munkaráfordítás állt.
Majd 1989-ben ez a nép megmozdult, hihetetlen energiák szabadultak fel, óriási erkölcsi tőkével érkeztünk az első szabad választásokhoz 1990 tavaszán. Hol van már ez az erkölcsi tőke? Hol vannak már azok a hatalmas társadalmi energiák? Tessék elolvasni az Eurobarométer felmérését, amelyet Lovas István elemez! Egyetlen szóval lehet jellemezni az eredményét: gyalázatos. Hogy kinek, minek, kiknek a gyalázata? Nem a magyar népé, nem az országé. Azé a magyar politikai és gazdasági (anti)elité, amely ide juttatta ezt az országot. Most nem emelek ki politikai-ideológiai oldalt. Könnyű lenne most a szocialistákra, szabad demokratákra mutogatni: csak ők, és csakis ők a felelősek ezért.
1990–94 között, amikor a privatizációnak elkeresztelt szabadrablás folyt, még nem ők voltak hatalmon. Hogyan maradhat például az ország miniszterelnöke az a személy, akit csak azért nem lehetett bíróság elé állítani és elítélni a hivatalos indoklás szerint (!), mert a bűncselekmény, amit elkövetett, már elévült? Vajon az a „privatizáció”, amelynek során Gyurcsány Ferenc és Kóka János is milliárdos lett, mikor zajlott? Nem a Horn-kormány idején (akkor legfeljebb csak folytatódott), hanem az Antall–Boross-kormányok idején.
Hogyan bízhatta Antall József egy szűk csoportra, mindenfajta társadalmi kontroll nélkül, a nemzeti közvagyon magánosításának ügyét? Teljesen természetes, hogy azonnal mindent elöntött a korrupció szennyes árja.
A magyarok 67 százaléka az ország egyetlen politikai intézményében sem bízik. Hangsúlyozom: egyetlen intézményben sem. A magyarok a legpesszimistábbak a jövőre vonatkozóan: 62 százalékuk a helyzet rosszabbodására számít.
A legutolsó öt évre vonatkozóan a háztartások anyagi helyzetének alakulását a magyarok fele (51 százalék) értékeli romlásként, holott 2002 szeptemberében a Medgyessy-kormány meglépte az ötvenszázalékos közalkalmazotti béremelést. Hangsúlyozom, hogy nem a megalapozatlan béremelések vezettek a jelenlegi súlyos egyensúlyi zavarhoz, hanem a meggondolatlan monetáris beavatkozás (a forint leértékelése 2003 júniusában), illetve ezt követően a Gyurcsány–Kóka páros „ezt elk…k” jellegű működése. Gyurcsány kiakolbólította a kormányfői székből jótevőjét, aki őt a nagypolitika szférájába beemelte. Aztán kifizette megalázó alamizsnával, az utazó nagyköveti kinevezéssel, és évi 70 milliós repikerettel, amit Medgyessy szégyenszemre el is fogadott. És jött a totál dilettantizmus!
Kóka János elképesztő sületlensége a dübörgő gazdaságról, Gyurcsány magyarázkodása Brüszszelben a túlfeszített állami szerepvállalásról (pl. autópálya-program állami finanszírozása) jelezte már két évvel korábban, hogy az ország hajójának kormánya felelőtlen kezekbe került. Kamikaze politika ez, csakhogy nem csupán két párt ön(sors)- rontó politikája, hanem egy országot is rántanak magukkal.
Az értelmetlen és teljességgel eredménytelen kiigazító csomagoknak is óriási szerepe volt a magyar lakosság mentális állapotának katasztrofális romlásában. 2005-ben már 84 ezer alá csökkent a születések száma Magyarországon. Az összefüggés a csomagok és a népességfogyás között egyértelmű: 1981-től kezdve csökken az ország lakosságának száma, akkor jött az első megszorítás. De nem szabad elmennünk az Orbán-kormány által elkövetett súlyos hibák mellett sem. Tévedés lenne úgy beállítani, hogy akkor minden jól ment. Miközben öt százalék fölötti volt a GDP növekedése, a reálbérek alig emelkedtek. Miért? Gazdasági szempontból is teljesen indokolatlan volt ez a jövedelempolitika, politikai szempontból pedig felért egy öngyilkossággal. Orbánék súlyos árat fizettek a nyugdíjasokkal szemben (hárommillió választó) elkövetett inkorrektségükért is.
Az Eurobarométer-felmérésnek hazánkra nézve katasztrofális eredményéért valamennyi eddigi kormány felelős kisebb-nagyobb mértékben, amelyik a rendszerváltás után regnált. Az egyik azért, amit tett (Bokros-csomag), a másik azért, amit nem tett (Orbánék jövedelempolitikája). Magyarországon az erkölcsi tőkevesztés hatása ma már gazdasági téren is jól mérhető: olyan fokot ért el, ami a modernizáció, a felzárkózás sikerességét veszélyezteti.

A szerző közgazdász, egyetemi docens

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.