Miközben a partneri magyar–szerb államközi viszony mellé gyors léptekkel zárkózik fel a magyar–szlovák kapcsolat is, addig Románia továbbra sem hajlandó lemondani a Magyarországot valamiféle ellenségként kezelő hozzáállásról.
– A történelem megadta az esélyt, talán az utolsót, hogy a közép-európai népek új korszakot nyissanak, a nyugatról és keletről fenyegető veszéllyel szemben megvédjék magukat és együtt emelkedjenek föl. Az elmúlt tíz évben bebizonyítottuk a szomszédainknak, ha a magyar nemzetrészek életereje összeadódik, az nemcsak nekünk jó, hanem nekik is – fogalmazott egyebek mellett Orbán Viktor Sátoraljaújhelyen.
A trianoni döntés századik évfordulójának apropóján hangos sebnyalogatás, gyűlölködő kirohanások, hangulatkeltés helyett a magyar és a szlovák miniszterelnök az erős, de egymást tisztelő nemzetekről, a térségbeli együttműködésről beszélt. A bukaresti vezetés semmiféle jelét nem adja annak, hogy értené vagy érteni akarná az üzeneteket.
Pedig nem jött be Klaus Johannis magyarkártyás taktikája. Az április végi magyarellenes kirohanás után készült felmérések nem jeleznek lényeges javulást az államfő szeretett kormánypártjának megítélésében. A járványba vagy inkább a járványellenes cirkuszba belefáradt románoknak a magyarok gúnyolása és a szociáldemokraták szidalmazása unalmas, lejárt lemezt jelent. Közben Ludovic Orban miniszterelnök csapata továbbra is bolyong a maszkos, sürgősségi helyzetes útvesztőben, miközben Európa nagy része már jó ideje a gazdasági válság elleni megoldásokon, a lakosság elszegényedésének meggátlásán dolgozik. A Nemzeti Liberális Párt hatékony kormányzás helyett a hatalomból folytatná az ellenzéki politikát. Kommunikációjukban a sikertelenségükért mindenki más hibás, csak ők maguk nem.
Johannis pártja, de maga az államelnök is úgy él a hatalommal, mintha az igazság, a demokrácia egyedüli birtokosai lennének. Ha a négy évvel ezelőtti demokratikus választásokon megválasztott parlament tagjainak többsége nem a kisebbségben lévő kabinet szájíze szerint tesz, gáncsoskodó aknamunkáról van szó. A kormányzat szakmaiságát kétségbe vonó újságírók nemcsak a szociáldemokraták oligarcháinak lefizetett zsoldosai, hanem oroszbarátok, Európa-ellenesek is. Bármikor odaadnák Erdélyt Orbán Viktornak. Johanniséknál csak az a demokrata, aki velük van. A többi az minimum gyanús.