Fénysebességgel találtak egymásra Gyurcsányék és a szocik

Öt perc különbséggel fogalmazta meg gyakorlatilag ugyanazt a Magyar Szocialista Párt potentátja és a Demokratikus Koalíció prominense.

MNO-összefoglaló
2012. 01. 05. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezi, hogy törvényt lehessen alkotni a betétesek betéteinek védelméről – jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Józsa István. Az MSZP frakcióvezető-helyettese hangsúlyozta: információik szerint sokan féltik betéteiket és azok kivonására készülnek, ez azonban katasztrofális következményekkel járna. Az MSZP ezért a betéteik bankban tartására kéri a betéteseket és úgy látja, egy a betétek biztonságát garantáló törvény megnyugtathatná a befektetőket. Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott: „meg kell fékezni a lavinaként terjedő pénzügyi válsághelyzetet, amelyet az Orbán-kormány felelőtlen gazdaságpolitikája eredményezett”. Az MSZP emellett a rendkívüli parlamenti ülésen kezdeményezné a jegybanktörvény visszavonását is, illetve egy tárgyalási mandátum kidolgozását a Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter vezette delegációnak a Nemzetközi Valutalappal (IMF) és az Európai Unióval (EU) folytatandó tárgyalásokra.

Némiképp másként közelítette meg ugyanezt a kérdést a Gyurcsány Ferenc vezette DK: ők egy népszavazással akadályoznák meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) összevonását. Bauer Tamás, a DK alelnöke csütörtökön – miután kezdeményezésüket benyújtotta az Országos Választási Bizottságnak (OVB) – újságíróknak elmondta azt, amit Józsa is: a referendummal azt is megtiltanák, hogy az Országgyűlés korlátozza a betétesek hozzáférését a bankoknál és más pénzintézeteknél elhelyezett betétekhez, valamint hogy a parlament ilyen intézkedésre adjon felhatalmazást a kormánynak vagy más állami szervnek. A három kérdés egyike az MNB függetlenségének fennmaradását célozza, arra kötelezve a parlamentet, hogy ne alkosson olyan törvényt, amely – élve az alaptörvény átmeneti rendelkezései között biztosított lehetőséggel – a nemzeti bankot új szervezetbe olvasztaná be úgy, hogy annak vezetőjét a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezné ki.

A második kérdés arra irányul, hogy a Ház visszamenőlegesen helyezze hatályon kívül a december végén elfogadott jegybanktörvényt, s helyette a korábbi jogszabály maradjon hatályban. A harmadik pedig a bankbetétekhez való hozzáférés állami korlátozását zárná ki. Az egykori SZDSZ-es Bauer Tamás indoklásul azt mondta: bár néhány hónapja elképzelhetetlennek tartotta és ellenezte volna, hogy e kérdésekben referendumot írjanak ki, a jelenlegi helyzetben a megtakarítások és a forint vásárlóerejének védelme érdekében nem maradt más eszköz a kormánnyal szemben. Véleménye szerint amíg a jegybanki függetlenség korábban nem számított a választókat foglalkoztató kérdések közé, a forint árfolyamesése ezen változtatott. A politikus az MTI kérdésére kifejtette: abban bízik, hogy ha az OVB teret enged kezdeményezésüknek, a népszavazás még tavasszal megtartható. A szükséges aláírások összegyűjtésére szerinte ugyanis egy hónap is elegendő, ha a demokratikus ellenzéki pártok és mozgalmak összefognak. Hozzátette, a kérdések megfogalmazását egyértelműnek tartja, azok szerinte nem ütköznek az új alaptörvénybe.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.