A felsőoktatási ponthatárokat kedden este hozták nyilvánosságra. Az idén jelentkező csaknem 110 ezer diák közül mintegy 80 ezren bejutottak a felsőoktatásba.
A jelentkezők és a felvettek, valamint a 18-20 évvel ezelőtt születettek számát nézve egyáltalán nem lehet arról beszélni, hogy a magyar diákok tömegei távoznának külföldi felsőoktatási intézményekbe. A felvettek több mint 70 százalékos aránya is cáfolja az új felsőoktatási rendszert szegényellenességgel vádolók érveit.
Az oktatásért felelős államtitkár szerint a felsőoktatás állami ráfordítása még mindig meghaladja az uniós átlagot. Hoffmann Rózsa a Magyar Nemzetnek kiemelte azt is, hogy a költségvetési támogatás az állami ösztöndíjak mellett a Diákhitel II-ben is megjelenik, mindehhez a főiskolák és egyetemek mintegy százmilliárd forintos fejlesztési forrásra is pályázhatnak az Új Széchenyi Terv keretein belül.
A munkaebéden a kormányfő mellett részt vett Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter, Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár és Pálinkás József, az MTA elnöke. Mezey Barna elmondta, hogy a találkozón a célok mentén tekintették át, melyek a felsőoktatás prioritásai. Szó volt például a diplomások munkanélküliségéről, a 62 éves korban tervezett nyugdíjazás kérdéséről és az oktatást érintő jogszabály-előkészítés problémáiról.
Közlése szerint a miniszterelnök nyitott volt és konstruktív álláspontot képviselt, nem volt olyan téma, amelyről ne tudtak volna világosan és érdemben beszélni. A rektori konferencia elnöke szerint „értékes beszélgetés volt”, a kormányfő világosan látja, hogy a magyar felsőoktatásnak milyen értékei és eredményei vannak. Hozzátette: abban maradtak, hogy a felvetett kérdésekben a kormányfő várja a rektori konferencia javaslatait, amelyet a közeljövőben összeállítanak és eljuttatnak majd a kormányzatnak.