Orbánék a lényegre tapintottak rá

„Ha hosszú távon fennmaradnak ezek az intézkedések, akkor annak lehet később munkahelynövelő hatása.”

Kovács András
2012. 07. 04. 14:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha következetesen végrehajtja a kormány az Orbán Viktor által hétfőn bejelentett munkahelyvédelmi akciótervet, akkor a foglalkoztatottság mindenképpen növekedni fog a jövőben – mondta el lapunknak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Rámutatott arra, hogy napjaink egyik legfőbb kihívása, hogy a termelékenység növekedésével egyidejűleg csökken az élőmunkaigény, ami a foglalkoztatottság csökkenését jelenti szerte Európában, amit valamilyen módon orvosolni kell. Hazánkban az elmúlt években a reálgazdaságban 30-40 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottság, amely tendenciát erősítheti az akcióterv – tette hozzá Parragh.

Az MKIK elnöke kiemelte: a mély depresszióban lévő szektorokban, mint például az építőiparban, a pénzforgalmi szemléletű áfa bevezetése sokat javíthat. Komoly előrelépést hozhatnak a szakképzettség nélküliek körében bejelentett intézkedések, de ezen a területen óvatosnak kell lenni, mivel nem szabad figyelmen kívül hagyni azt, hogy a munkaadók körében érdekeltséget kell teremteni ezen csoportok további képzése irányába – fejtette ki a szakember. Parragh szerint egyszerre kell javítani a szakképzési oktatást, valamint a szakképzetlenek foglalkoztatását.

Az élet igazolja majd

Az MKIK már régóta szorgalmazza a felnőttképzés radikális átalakítását, amelyről a jövőben egy kormányzati koncepció is készül – fejtette ki a szervezet elnöke. Úgy látja, mivel a felnőttképzés egy jelentős része üzleti alapon működik, ezért vélhetőleg nem lesznek érdekeltek a változásokban, de mivel a szakképzés jelenleg csak a fiatalokat érinti, mindenképpen át kell alakítani a rendszert.

„Azt kiszámolni, hogy például a készpénzforgalmi áfabefizetés mennyiben fogja megváltoztatni a költségvetés kiadási és bevételi oldalát, azt nagyon nehéz modellezni” – mondta el Parragh az intézkedések büdzsét érintő részéről. Nyilván sokba fog kerülni, de a kormánynak gördülő tervezésre van szüksége – tette hozzá. Aki azt állítja, hogy 2012 közepén meg tudja mondani, milyen lesz az európai gazdaság, a forintárfolyam és többi gazdasági mutató alakulása 2013-ban, az a jóslás kategóriájába tartozik – fogalmazott a szakértő. „Lehet különféle számításokat felállítani, de az élet fogja majd igazolni a terveket”.

Több gyerek születhet

A versenyképességet javítja a munkát terhelő járulékok csökkentése, de a részletek teljes megismerése előtt egyelőre óvatosnak kell lenni – nyilatkozta az Mno.hu-nak Havas István, az Amerikai–Magyar Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke. Úgy látja, a tervezett intézkedések az exportra termelő cégek esetében is javítja a versenyképességet. A gyesről, gyedről visszatérők esetében is pozitív lépés, ráadásul a gyermekvállalási hajlandóság is emelkedhet – tette hozzá.

Havas szerint a körbetartozások mértékén csökkenthet az a lépés, miszerint csak akkor kell kiegyenlíteni az áfatartozást, ha a számlát kiegyenlítették. Szólt arról is, hogy a házipénztárak esetében látni kellene, mik lesznek a pontos szabályok, de a könnyítés nem biztos, hogy jó irányba vezet. Az AmCham elnöke hasonlóan nyilatkozott a devizahitelek kapcsán bajba jutott cégek megsegítéséről, mivel a tervezett változások csupán számviteli segítséget jelenthetnek.

„Ha hosszú távon fennmaradnak ezek az intézkedések, akkor annak lehet később munkahelynövelő hatása, de a jelenlegi gazdasági helyzetben inkább a megtartó erő érvényesülhet.” Havas rámutatott arra, hogy az egész program finanszírozását egyelőre nem teljesen értik.

A kicsengés pozitív

A kormányfő tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet hirdetett meg hétfőn a parlamentben. Ennek részeként a 25 év alattiaknál, az 55 év felettieknél és a képzettséget nem igénylő munkát végzőknél a munkáltatói járulékot a felére csökkentik, a 25-nél kevesebb munkavállalót foglalkoztató cégek pedig ezentúl választhatják majd a 16 százalékos kisvállalati adót. A munkahelyvédő intézkedések forrását a tranzakciós illeték kiterjesztéséből teremtené meg a kabinet.

Az akcióterv szerint a gyesről és a gyedről visszatérők után az elhelyezkedést követő első két évben nem kell majd járulékot fizetniük a munkáltatóknak, a harmadik évben pedig csak a jelenlegi felét. Az első két esztendőben éves szinten így 342 ezer forint, a harmadik évben pedig 174 ezer forint lesz a munkaadók megtakarítása – közölte Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője, hangsúlyozva: „a mostani időkben meg fogják fontolni a munkáltatók, hogy érdemes lesz a jövőben gyesről visszatérő édesanyákat foglalkoztatni”.

Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő szerint a bejelentett csomag kicsengése pozitív. A szociális hozzájárulási adó engedmények a hátrányos helyzetű körben segíthetik a munkahelyek megtartását, illetve ha valahol új munkahelyre van szükség akkor azt, hogy ebből a körből töltsék fel. Hozzátette: az adócsomag arra önmagában nem megfelelő, hogy új munkahelyeket létesítsen, mert erre az adójogszabályok alkalmatlanok, ezen más típusú támogatás vagy kereslettámasztás segítene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.