Nem tetszik neki az európai hitelminősítő

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter nem lát esélyt egy európai hitelminősítő intézet létesítésére az amerikai konkurencia ellensúlyozása érdekében.

WA
2012. 04. 22. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Egy államilag létrehozott hitelminősítő, avagy akár az Európai Bizottság által alapított intézet nem lenne képes megállni a helyét a sikeres amerikai intézetekkel vívott ádáz piaci versenyben” – idézi a pénzügyminisztert a Leipziger Volkszeitung szombati száma.

Schäuble nem tartja elképzelhetőnek hitelminősítő intézetek alapítványi üzleti modellben való működtetését sem. A német kormány semmi esetre nem lenne hajlandó pénzt áldozni ilyen célra, mondta. „Legalábbis ez a kormány nem” – tette hozzá.

Joachim Poss, az SPD helyettes frakcióvezetője a közös európai megoldás megtorpedózásával vádolta meg a német pénzügyminisztert. „Ahelyett, hogy támogatná az európai törekvéseket az angolszász hitelminősítőktől való függés felszámolására, inkább elhatárolja magát” – jelentette ki szombaton.

Schäuble ugyanakkor súlyos mulasztásokat vet a piacot uraló hitelminősítők szemére: „katasztrofális kudarcot vallottak a pénzügyi és banki válság során” – mondta.

A nemzetközi hitelminősítő piacot az amerikai Standard & Poor’s, a Moody’s és a Fitch Ratings intézet uralja, bevételeik megrendelésre adott besorolásokból származnak.

A Magyar Nemzet korábban arról számolt be, hogy párhuzamosan két vonalon is formálódik az új európai hitelminősítő létrehozása. Roland Berger német üzletember sem mondott le az elképzeléséről, míg a Bertelsmann alapítvány saját koncepcióval állt elő. A tervek szerint a Bertelsmann-féle minősítő 400 millió dolláros alaptőkével működne, amelyet piaci és magánforrások mellett állami támogatásból is gyűjtenének.

A lapnak egy korábban adott interjújában Berger elmondta, demokratikus és átlátható lesz az új európai hitelminősítő, mivel nem azok a befektetők tartják majd fenn, amelyeket minősít. Hozzátette: ha a szervezet hibázik, az érintettek követeléssel léphetnek fel vele szemben.

Hétfőn megírtuk, egyelőre nem jön létre az európai hitelminősítő intézet, mert nem sikerült összegyűjteni a vállalkozás beindításához szükséges pénzt. Roland Berger már akkor is közölte: nem ejtik a tervet, tovább dolgoznak rajta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.