Arab-csúcs: veszélyben a biztonság?

Az Arab Liga főtitkára, Amr Musza a szervezet előtt szerdán mondott felszólalásában kifejtette, hogy veszélybe kerülhet a közel-keleti térség biztonsága, ha támadás érne bizonyos arab országokat.

MTI
2002. 03. 27. 16:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Veszélybe kerülhet a térség biztonsága, ha konkrét formákat öltenek azok az elképzelések, amelyek bizonyos arab országok elleni támadásokra vonatkoznak – mondta Musza Irakra célozva, amelyet az Egyesült Államok a nemzetközi terrorizmus ellen viselt háború következő lehetséges célpontjaként emleget.

Az Arab Liga vezetője ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az iraki vezetés és az ENSZ-főtitkár közötti kapcsolat révén elérhető lesz, hogy a nemzetközi közösség feloldja a közel-keleti országgal szemben alkalmazott szankciókat, tiszteletben tartva Kuvait biztonságát és szuverenitását.

Jasszer Arafat palesztin elnök távolmaradásával kapcsolatban Amr Musza kijelentette: úgy tűnik, hogy a jelenlegi izraeli politikai és katonai vezetés abszolút védelmet élvez, amelynek alapján bármit megtehet, körülzárhatja a palesztin területeket, megtilthatja Arafatnak, hogy részt vegyen az arab csúcsértekezleten, és mindezt úgy, hogy senki sem emeli fel ellene a szavát.

Miközben a szaúd-arábiai trónörökös az általa benyújtott béketerv támogatására szólította fel az arab csúcsértekezlet résztvevőit, Bassár el-Aszad szíriai elnök, szembehelyezkedve Abdallah herceg felhívásával, a palesztin felkelés támogatását, illetve a zsidó állammal való mindennemű kapcsolat megszakítását kérte az arab országoktól.

<dd<- Ha nem kapunk világos garanciákat arra, hogy Izrael kivonul az 1967-ben megszállt területekről, akkor nincs értelme vesztegetni az időnket, nem lesz megállapodás – hangsúlyozta Aszad, azt követelve az izraeli vezetéstől, hogy hivatalos nyilatkozatban vállaljon kötelezettséget a zsidó állam által megszállt területek kiürítésére. Aszad szerint a vízkészletek megosztásáról és a diplomáciai kapcsolatokról lehet tárgyalni, de a föld oszthatatlan, ezért az nem képezheti egyeztetések alapját, a zsidó államnak a megszállt területek egészéről vissza kell vonulnia.

A csúcsértekezlet munkáját alaposan felkavarta, hogy a libanoni vezetés „technikai hibára” hivatkozva megakadályozta a Rámalláhban veszteglő Arafat beszédének műholdas közvetítését. A szaúd-arábiai trónörökös szerint a bejrúti vezetésnek az eset miatt bocsánatot kell kérnie a palesztin küldöttségtől. A szaúdi delegáció ezen kívül élesen bírálta a csúcson elnöklő Emile Lahud libanoni államfőt is, aki kétszer is megtagadta a szót Faruk Kaddumitól, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet politikai osztályának vezetőjétől.

Abdullah bin Szajed an-Nahajan, az Egyesült Arab Emírségek tájékoztatási és kulturális minisztere bejelentette: országa a következőkben alacsonyabb szinten képviselteti magát Bejrútban, mert az abu-dzabi vezetés úgy érzi, hogy a csúcstalálkozó képtelen megvalósítani az arab nemzet törekvéseit. Időközben elterjedt a hír, hogy az Arafat beszédének műholdas közvetítése körül kirobbant botrány miatt Szaúd-Arábia is kivonul a tárgyalásokról, de Szaud el-Feiszal külügyminiszter az AFP-nek adott nyilatkozatában cáfolta ezt az értesülést.

Navaf bin Abdul-Aziz, a szaúdi titkosszolgálat vezetője kisebb agyvérzésen esett át nem sokkal a bejrúti csúcs megnyitása után. Navafot azonnal kórházba szállították, állapota válságos.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.