Egyedül a költő Székely János 677 sorával

Lovass Ildikó
2002. 04. 12. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz műfaj a pódiumművészet, az egyszemélyes elôadóest. Számos jeles színész vallja, sosem vállalkozna rá. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház vezetô színésznôjeként Magyarországra áttelepült Bálint Márta sem gondolta volna, hogy pályafutása új szakaszát elôadóművészként fogja járja.
– Fôiskolás koromtól áttelepülésünkig, 1988-ig hosszú éveken át ringatott a pálya, szinte állandóan színpadon voltam. Remek fôszerepek sorát játszottam el. Minden évadkezdéskor tudtam, hogy csodás feladatok várnak. A családomat és a hivatásomat mindig egyaránt fontosnak tartottam. Ezért, amikor a férjem úgy érezte, nem bírja tovább a véget nem érônek tűnô diktatúrát, hatéves kisfiunkkal átjöttünk Magyarországra.
A családi boldogságnak nagy ára lett: szerep és színház nélkül maradt. A színész a gyökereit nem hagyhatja el: áldozatul esett a színészi pálya. Nagy csend következett. Bálint Márta szembesült azzal, hogy itt nem ismerik, nincs rá szüksége színháznak, rendezônek. Önként vállalta a szabadúszást, hogy ne csússzon ki lába alól a talaj. Aztán a visszavonulás évei után megtalálta a maga műfaját, az egyszemélyes versszínházat. Bécsben élô magyarok felkérésére vállalkozott egyéni estek sorozatára: tartott karácsonyi műsort, összeállított Kosztolányi-, Lénárd Sándor-estet.
– Hihetetlen bátorság kell egyedül kiállni a pódiumra. Teljesen más helyzet, mint színpadon játszani. Halálugráshoz hasonlítanám: meztelen lélekkel kell önmagamat és a verset átadni a közönségnek. Kavargó gondolataim hirtelen formára leltek, amikor az Erdély részi magyar irodalom egyik óriásának, Székely Jánosnak Zene című versét elolvastam. Mintha saját érzéseimet fogalmazta volna meg: nincs lehetetlen, nincs reménytelen helyzet. „Gyűlöltem a világot s utáltam embervoltomat”, kesereg a költô, nincs igazság, csak az erôszak, a könyöklés. Ám a kétkedő hang mégis feloldódik Bach zenéjének köszönhetôen. „Ütemenként forrott ki bennem / A hangtalan felismerés, / Hogy kár az emberi világot / Utálni és szégyelleni, / Hiszen ember volt maga Bach is,/ És zenéje is emberi. / Hisz emberi a tisztaság is, / És emberi az értelem. / S ha kiforgatnak mindenemből, /Ez mégis megmarad nekem.”
Így született meg az a műsor Székely János egyszerre lesújtó és felemelô verseibôl, amely most betölti az életét. A színésznô a lírikus segítségével megtalálta önmagát. Egyedül című elôadóestje itthon és külföldön is rendkívül sikeres. Nemrég egy ceglédi vállalkozó támogatásával CD-n is megjelent Egyedül – Székely János 677 sora címmel.
E verssorok az erdélyi magyar kisebbségi lét szorító fájdalmáról, a költô-drámaíró Székely magányba béklyózott érzéseiről szólnak. Ott ültem a Marczibányi téri művelôdési házban, ahol a közönség visszafojtott lélegzettel, az elôadóval egy hullámhosszon, közös gondolati áramkörben hallgatta az est címadó versét: „Utánam jöjjetek, s tiétek, / Valahány kincsem, álmom és szavam van. / S ha nem fogadtok el ma sem vezérnek / – Mi mást tehetnék –, megleszek magamban.”
Bálint Márta plasztikus, gyönyörű magyar beszéde, érzelemmel teli hangja, drámai erejű elôadásmódja igazi versünneppé tette az estet. A színésznô egyedül áll a pódiumon a verssel. Ám úgy is mondhatjuk, nincs magában, mert együtt van a költôvel s együtt velünk, a közönséggel. Minden versszeretônek igazi, katartikus élmény az összeállítást élôben vagy a CD-n meghallgatni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.