Elhunyt Kubala László

Pénteken a barcelonai klinikán 74 éves korában elhunyt Kubala László, az 1950-es évek legendás labdarúgója. Egyedülálló rekordként három válogatottban is szerepelt: a magyarban háromszor, a csehszlovákban hatszor, majd a spanyolban - immár világklasszisként - tizenkilencszer.

MTI
2002. 05. 17. 13:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Halálának hírét Joan Gaspart, az FC Barcelona elnöke jelentette be. A volt klasszis játékos és szakvezető krónikus Alzheimer-kórban szenvedett, februárban agyérgörcs érte. Egy hónapig kezelték: állapota ezalatt nem javult, de stabilizálódott. Március végén súlyos légzési panaszokkal újból beszállították a barcelonai klinikára.

Az 1927. június 10-én született Kubala László egyedülálló rekordként három válogatottban is szerepelt: a magyarban háromszor, a csehszlovákban hatszor, majd a spanyolban – immár világklasszisként – tizenkilencszer. Ezeken a mérkőzéseken összesen 15 gólt lőtt.

Magyarországon a Ferencvárosban és a Vasasban, Csehszlovákiában az SK Bratislava színeiben játszott, majd egy rövid olaszországi kitérő után 1951 és 1963 között az FC Barcelona futballistája volt. 1999-ben a katalán klub történetének legjobbjának választották Johann Cruyff és Diego Maradona előtt.

Spanyolországban négy bajnoki és hat kupaelsőségből vette ki a részét, továbbá csapatával kétszer a VVK-t (az UEFA Kupa elődjét) is elhódította. Megfordult még az Espanyol együttesénél, majd Kanadában és Svájcban szerepelt. Edzőként szintén sok sikert ért el: 11 éven át volt a spanyol válogatott szövetségi kapitánya, 1992-ben az olimpiai együttes másodedzőjeként aranyérmes lett, az FC Barcelonával pedig 1982-ben KEK-et nyert.

Kubala László briliáns játéka is hozzájárult ahhoz, hogy az 1950-es években az FC Barcelonának új, nagyobb befogadóképességű stadionra lett szüksége. Vagyis a katalán csapat részben a magyar labdarúgónak köszönheti jelenlegi otthona, a Nou Camp felépítését.

Kubala 1951 és 1963 között szerepelt Barcelonában. Cseleire és kiváló technikájára annyian voltak kíváncsiak, hogy az 50-es évek közepére az együttes kinőtte az Arena Les Corts nevű régi létesítményt, mivel a csapat minden találkozója előtt közelharc alakult ki a szurkolók között a belépőkért. Az FC Barcelona Kubalával a soraiban hatszor nyert Spanyol Kupát, négy bajnoki címet szerzett és kétszer bizonyult legjobbnak az UEFA Kupa elődjében, a Vásárvárosok Kupájában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.