Öregujj, öregtemplom

Érdekes szóra bukkant a Patika Tükör című, népszerű egészségügyi magazinban Godán Éva szombathelyi olvasónk: öregujj. Tudta, hogy mit jelent – ez egyébként a szövegösszefüggésből is nyilvánvaló –, de nyelvi érdeklődése arra késztette, hogy nekünk szegezze a kérdést. Ezt írja levelében: „Miért hívjuk lábunk nagyujját öregnek, amikor a többi négy is ugyanolyan »idős«”? Köszönöm a kérdést. Remélem, nincs olvasóink ellenére, hogy itt, az Anyanyelvi őrjárat rovatban válaszolok rá.

Grétsy László
2002. 06. 07. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öreg szavunk a magyar nyelv bizonytalan eredetű szavai közé tartozik, ugyanis a szakemberek mind a törökségi nyelvekből, mind az uráli nyelvekből le tudják vezetni, meg tudják magyarázni. Hogy sikerül-e valaha is egyértelműen kimutatni, melyik származtatás helyes, nem tudom, az azonban bizonyos, hogy mind a kétféle magyarázatban ott szerepel az öreg szónak ,idős’ jelentése mellett a ,nagy, vastag’ jelentés is. A különbség csak az, hogy az ujgur, kipcsak, oszmán, kirgiz és egyéb törökségi nyelvek tanúsága szerint a ,nagy’ jelentés volt az eredeti, s ebből az ,idős’ jelentés fejlődött ki másodlagosan, mégpedig hasonlóságon vagy érintkezésen alapuló névátvitel révén, míg az uráli nyelvekből való eredeztetés szerint az ,idős’ volt a szó elsődleges jelentése, s a ,nagy, vastag, durva’ értelem a későbbi. Számunkra ebből most csupán az a lényeges, hogy az öreg ,nagy’ és ehhez hasonló jelentése nem ismeretlen, nem hagyomány nélküli, és nem is logikátlan, noha napjainkra a szó ilyen fajta használata már jócskán megritkult, sőt, a köznyelvből már szinte ki is szorult. Most azonban – inkább csak érdekességként – hadd idézzek fel néhány olyan példát, amely az öregujj mellé állítható!
Kezdem azzal, hogy az öreg melléknévnek még a napjainkban használatos Magyar értelmező kéziszótárból sem hiányzik a ,nagy’ jelentése. Igaz, hogy csak az utolsó helyen, nyolcadikként és „népies, régies” minősítéssel, de benne van. Egy példát is ad a szótár: öreg betű. Nagy alakú, könnyen olvasható betűt jelent e kifejezés. Hogy ma sem ismeretlen, arra bizonyíték, hogy valamelyik kiadónk „Öreg betűs könyvek” címmel nemrégiben útjára is indított egy könyvsorozatot. És benne van a szótárban ez a kifejezés is: öreg hiba. Ezt még ma is gyakran használjuk ,súlyos hiba’ értelemben.
Most már csak ömlesztve, magyarázat nélkül felsorolok a sok közül még néhány olyan kifejezést, amelyben az öreg ,nagy, vastag’-féle jelentésben szerepel, s bár régies, népies, vagy ez is, az is, azért fel-felbukkan ma is: öreg fejsze, öreg fűrész, öreg kancsó, öreg kés, öreg mise, öreg oltár, öreg templom, öreg utca.
Természetesen a szépirodalomban, a népköltészetben, a népdalokban és magyar nótákban is sűrűn találkozunk az öreg szó ilyen értelemben való használatával. Hétkötetes nagy értelmező szótárunk a népköltészetből idézi ezt a sort: „Fölszántom az öreg utcát”, a magyarnóta-irodalomból pedig jó példa lehet az egyik legismertebb nótaszerzőnek, Dankó Pistának az a népszerű szerzeménye, amelyik így kezdődik: „Búsan szól a kecskeméti öreg templom nagy harangja”.
Az öreg szónak e használatát nem ismerő olvasóim esetleg arra gondolhatnának, hogy az a templom bizonyára csakugyan nagyon öreg, sok száz éves. Csakhogy nem így van ám! Az a templom, amelyikről Dankó Pista nótája szól, korántsem Kecskemét legöregebb temploma: 1774 és 1806 között épült. Az ugyancsak kecskeméti Szent Mik-lós-templom jó fél évezreddel régibb, öregebb nála. És mégis a másik az Öregtemplom (gyakran így, egybe is írva, nagy kezdőbetűvel); ez a város nagytemploma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.