A gyönyörűséges Grace Kelly

Húsz éve, 1982. szeptember 14-én halt meg Grace Kelly, Oscar-díjas amerikai színésznő, monacói hercegné.Elegáns volt és elbűvölő, akiről még a pletykalapok is csak azt írhatták, hogy jó felesége Rainier hercegnek, és példamutató anyja három gyermekének. Fogadalma ellenére egyetlen alkalommal, 1962-ben megjelent Hollywoodban, hogy eljátssza Hitchcock Marnie című filmjének főszerepét.

MTI
2002. 09. 14. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Grace Patricia Kelly 1929. november 12-én született Philadelphiában. Nomen est omen: a dúsgazdag gyáriparos legkisebb lánya a keresztségben kapott nevének megfelelően valóban a báj és a kecsesség megtestesítője volt. Szépségét volt kitől örökölnie, anyja is gyakran szerepelt a korabeli lapok címoldalán. A családban irodalmár is akadt, – nagybátyja, George Kelly sikeres, Pulitzer-díjas drámaíró volt.

Grace már tizenéves korában játszott egy philadelphiai színházban, azután New Yorkban tanult, az Amerikai Drámai Művészetek Akadémiáján, s közben modellkedett és televíziós munkákat vállalt. 1949-ben debütált a Broadway-n, August Strindberg Az apa című darabjában. Hollywood is felfigyelt rá, első kisebb szerepét 1951-ben kapta a Tizennégy óra című filmben. A következő évben már jelentős szerepet játszott a Délidő című westernben, azonban a film sikere ellenére őt nem halmozták el ajánlatokkal. 1953-ban John Ford szerepet adott neki a Mogambóban, s ezzel egyrészt a legjobb női mellékszereplő Oscar-díjára jelölték, másrészt a Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) hétéves szerződést ajánlott neki, amelyet ő alá is írt.

A következő évben két filmben is foglalkoztatta a legendás Alfred Hitchcock (Gyilkosság telefonhívásra, Hátsó ablak), akinek egyébként a kedvenc színésznője lett. Azt mondta róla, ő az a tökéletes szőke, akit működése során mindvégig keresett. Ekkorra a Grace Kelly név már jól csengett, viselője sztár lett. Dekoratív külseje mellett emberábrázoló tehetségével is kitűnt, s így mesterrendezők ajánlatai között válogathatott. Amikor kiderült, hogy Jennifer Jones filmszínésznő gyermeket vár, a Paramount Filmstúdió kikölcsönözte a helyére az MGM-től Grace Kellyt, a Vidéki lány címszerepére. Az alkoholista énekes feleségének megformálása hálás feladat volt, amelyért a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat kapta.

1955-ben újra Hitchcockkal forgatott – a Fogjunk tolvajt -, az 1956-os év viszont karrierjének végét jelentette. Amikor Molnár Ferenc: A hattyú című színművének filmváltozatát készítették a Francia Riviérán, Grace és III. Rainier monacói herceg között románc kezdődött, s az eseményről szalagcímekben tudósított a bulvársajtó. Amerikába hazatérve Grace egy utolsó főszerepet vállalt a Felső tízezer című filmben, azután felbontotta szerződését a Metro-Goldwyn-Mayerrel, hogy lemondva művészi karrierjéről új életet kezdhessen Európában. Döntését a filmszakma egy része értetlenséggel fogadta, egy producer azt kérdezte, hogy ugyan miféle az a királyság, ami még egy filmstúdiónál is kisebb területen fekszik.

III. Rainier és Grace Kelly pazar esküvőjét 1956. április 18-án tartották. A világhírű filmszínésznő méltó társa lett férjének, pedig eleinte nem volt könnyű dolga. Meg kellett tanulnia franciául, el kellett sajátítania az udvari etikettet. A filmvászon hercegnője egy valódi királyságba kerülve igazi hercegnővé vált. Elegáns volt és elbűvölő, akiről még a pletykalapok is csak azt írhatták, hogy jó felesége Rainier hercegnek, és példamutató anyja három gyermekének. Fogadalma ellenére egyetlen alkalommal, 1962-ben megjelent Hollywoodban, hogy eljátssza Hitchcock Marnie című filmjének főszerepét,azután többé már nem tért vissza eredeti hivatásához.

A tündérmese 1982. szeptember 13-án tragikus véget ért. Grace hercegnő kisebbik leányával, az akkor tizenhét éves Stephanie-val autóbalesetet szenvedett a Monacóból La Turbie felé vezető országúton. A 3500-as Rover nagy sebességgel érkezett a kanyarba, és a korlátot áttörve a szakadékba zuhant. Stephanie csak kisebb sérüléseket szenvedett, anyját azonban súlyos combcsont,- kulcscsont-és bordatöréssel szállították kórházba. Sérülései következtében agyvérzés lépett fel nála, az orvosok másfél napig küzdöttek, ám hiába az életéért. A Grimaldi család nem járult hozzá, hogy a baleset körülményeit alaposan kivizsgálják, így a közvélemény ma sem tudja, ki vezette a Rovert, Grace hercegnő vagy Stephanie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.