Növényvédelmi naptár

Fail József
2003. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tél végi, kora tavaszi úgynevezett lemosó permetezés számos gyümölcsfa esetében az eredményes növényvédelem elengedhetetlen része. Nem tévesztendő össze a lombfertőtlenítéssel, amit általában lombhulláskor, de esetenként tavasszal végeznek. Ez utóbbit a leveleken termőtestet képező kórokozók előfordulása esetén, a termőtestek kialakulásának megakadályozása céljából hajtják végre. Ha lombhulláskor a fán maradt és a talajra hullott leveleket a Fundazol 50 WP vagy a Topsin–M 70 WP nagy lémennyiségű oldatával permetezzük, a tavaszi fertőzési források kialakulását mérsékelhetjük. Ezzel szemben a lemosó permetezés a gyümölcsfák ágainak, vesszőinek kezelését jelenti.
A védekezésre – aszerint, hogy milyen károsítóról van szó – olaj- vagy réztartalmú növényvédő szereket használhatunk fel. Amenynyiben a kezelés pajzstetvek ellen irányul, akkor vazelinolaj-tartalmú lemosó permetezőszert (például Agrol Plusszt, Neviként), ha kórokozók (baktériumos és gombás betegségek) ellen, akkor réztartalmú növényvédő szert vegyünk igénybe. A pajzstetvek elleni védekezés leghatékonyabb formája a rügypattanás előtti lemosó permetezés olajtartalmú készítményekkel. A vegetációs időszakban ugyanis helyhez kötött életmódjuk ellenére nagyfokú védettséget élveznek a testüket borító viaszpajzs alatt. Viszont a kora tavaszi időszakban kijuttatott olajtartalmú készítmények a gyümölcsfák fás részein, illetve az ott élő, nem mozgó pajzstetveken egyaránt olajfilm bevonatot képeznek. Ezen az olajfilmen keresztül a pajzstetvek lélegzése gátolt, így elpusztulnak.
Ha a rügyek fejlődése még nem indult meg, a kezelés végrehajtásával a gyümölcsfákban nem okozunk kárt. Mivel az olaj- és réztartalmú készítmények egymással nem keverhetők, ezért a kombinált védekezés nem alkalmazható. Sőt, külön kezelés formájában, egymás után sem juttathatók ki olaj- és réztartalmú növényvédő szerek, mert lefolynak egymásról. Amennyiben mindkét típusú lemosó permetezés elvégzését indokolttá teszi a károsítók jelenléte, a kétféle védekezést időben mindig válasszuk el egymástól. Például végezhetjük az egyiket ősszel, a másikat pedig tavasszal. Mivel a lemosó permetezések hatása a következő évekre is kiterjed, dönthetünk úgy, hogy az egyiket idén, a másikat a következő évben alkalmazzuk. A növényállománytól és a károsítótól függ, hogy az adott helyzetben melyiket ítéljük fontosabbnak.
A réztartalmú lemosó permetezések olyan kórokozók ellen irányulnak, amelyek ágak rákos megbetegedését vagy fás részek pusztulását okozzák, illetve a telet különböző formákban fás részeken vészelik át, és tavasszal fertőzési forrást jelentenek. A kajszi és az őszibarack gutaütése, valamint az őszibarack tafrinás betegsége elleni védekezések sorából sem hagyható el a réztartalmú lemosó permetezés. A gutaütés kórokozói július és március között sebeken, sérüléseken keresztül fertőznek, ezért a fák metszését a rügypattanástól a virágzás végéig terjedő időszakban végezzük. Amennyiben erre nincsen mód, a metszés után alkalmazni kell a rezes lemosó permetezést. Az őszibarack tafrinás betegségének kórokozója a vesszők, ágak felületén képzett spóráival fertőzi az új leveleket, a rezes lemosó permetezés a fás részek felületén élő gomba ellen hatékony. Azonban csak rügyfakadás előtt alkalmazható, mert az őszibarack levelei a rézre érzékenyek.
Az utóbbi években a meggyfákon látványos, súlyos károkat okozó moníliás betegség, illetve a körte, a kajszi, az őszibarack és a mandula ventúriás varasodása esetén is hatékony a kora tavaszi lemosó permetezés. Az alma és körtefákon súlyos károkat okozó tűzelhalás kórokozója ellen szintén ajánlott ez a védekezési eljárás. Ugyancsak ebbe a körbe tartozik a kajszi, az őszibarack, a szilva és a mandula sztigminás betegsége, valamint a szilva tafrinás gyümölcstorzulása (az úgynevezett bábaszilva), illetve a dió xantomónászos betegsége. Az alma, a körte és az őszibarack ágain megjelenő különböző rákos megbetegedések terjedését is mérsékelhetjük. A kezeléshez használhatunk bordói lé alapanyagot két százalékos, illetve Rézoxiklorid 50 WP-t vagy Champion 50 WP-t egyszázalékos töménységben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.