Várkonyi Nándor nagy ívű könyve, a Sziriat oszlopai, 1940-ben jelent meg először, s jóllehet ezt követően is az olvasók elé került, cenzúrázatlanul csak most, a Széphalom Könyvműhely jóvoltából látott napvilágot.
Rendkívül izgalmas szellemi utazás a könyv elolvasása. Kit ne érdekelnének a világ nagy katasztrófái, például a vízözön s az ezzel kapcsolatos mondák? Hasonlóan érdekkeltő a megalitok és a piramisok keletkezése, építése. A szerző hatalmas műveltséganyagot használ, biztos kézzel vezeti végig olvasóit az emberi művelődés történetén. Azt vizsgálja, miként lehetséges, hogy a föld szinte minden pontján élnek a vízözönmondák? Minek tulajdonítható, hogy igen sok helyen megtalálhatók a megalitok és a piramisszerű építmények? Foglalkozik bizonyos növényfajtákkal, állatfajokkal s ezek elterjedtségével, valamint a legarchaikusabbnak számító, a trópusokon élő törpe emberfajtákkal. Az ősi múlt kultúrkuriózumait és azok összefüggéseit világítja meg Várkonyi Nándor. Érdekfeszítő okfejtéseihez, hipotéziseinek igazolásához, az eltűnt valóság megragadásához, a régi kultúrák képének felvázolásához felhasználja a mítoszoktól a régészeten, az etnológián át a növény- és állatföldrajzig sokféle tudományág eredményeit.
Igen érdekes a könyv írójának a sorsa is. Az első világháborúban hallását elveszített Várkonyi Nándor nem lehetett a pécsi egyetem rendes tanára, viszont az intézmény könyvtárában dolgozva ihlető környezetben, könyvek között élhetett. A Sorsunk című folyóirat szerkesztése mellett tanulmányokat, kritikákat, cikkeket írt, sok kiváló könyve jelent meg, így a Sziriat oszlopain kívül például az Elveszett Paradicsom, a Varázstudomány, az Ötödik ember, valamint Az írás és a könyv története. Az enciklopédikus műveltségű író 1975-ben halt meg, hagyatékában hétezer oldalnyi kézirat maradt. A Sziriat oszlopai jelentősen megcsonkítva látott napvilágot 1972-ben, rengeteg keserűséget okozva a szerzőnek. Az író – a magyar irodalom és művelődés történetében mérföldkőnek számító – több nagy könyve után, most a kiegészített, a szerző szándékai szerint való Sziriat oszlopai került mindannyiunk íróasztalára.
(Várkonyi Nándor: Sziriat oszlopai. Széphalom Könyvműhely, 2002)

Újra megnyílik a pesti alsó rakpart a gyalogosok előtt