Nyilvánosan működő részvénytársaságban történt befolyásszerzés szabályainak megsértése miatt a Britton Kft-t 6 millió forintra, a Pevdi Kft-t 5 millió forintra büntette a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF). A felügyelet tegnap kelt határozata szerint a Britton és a PEVDI Kft. a szabályok megkerülésével szerzett tulajdonrészt a Pannonplastban. Szász Károly, a PSZÁF elnöke hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a nap folyamán készülő felügyeleti határozattal függ össze a személye elleni fizikai támadás.
A Pénzügyi Felügyelet jelentésében utalt arra, hogy a Britton Kft. részvényvásárlását döntő részben egy külföldön bejegyzett társaság magyarországi kereskedelmi képviseletének átutalása finanszírozta, míg a fennmaradó összeg fedezetét – közvetett módon – egy olyan állami tulajdonban álló és költségvetési forrásokból gazdálkodó cég fedezte, amely rendszeres és jelentős pénzügyi kapcsolatokat ápol a Britton Capital and Consulting nevű Kft-vel – áll a HírTV honlapján.
Medgyessy román kapcsolata
A Britton csoport több mint 95 százalékban tulajdonos a debreceni székhelyű Kartonpackban. 2002. július 14-én a mindössze 100 millió forintos mérlegeredménnyel bíró Kartonpack 160 millió forint értékben vállalt garanciát a Britton Kft-nek. A garanciavállalásra azért volt szükség, mert a Britton egy 16 millió eurós beruházásba, mégpedig a nagyváradi, 22 ezer négyzetméteres Lotus Market nevű üzletközpont építésébe szállt be. A bevásárlóközpont projectben a Britton Kft-n kívül egy román magánszemélyekből álló befektetői csoport érdekelt, amelynek vezetője az a Mudura Sándor, aki Medgyessy Péter miniszterelnök személyes barátjának tartja magát – áll a HírTV honlapján.
A nagyváradi beruházás kapcsán a Britton „rendszeres és jelentős mértékű pénzügyi kapcsolatba” kellett, hogy kerüljön a Magyar Export-Import Bank Rt-vel, hiszen a bevásárlóközpont létrehozásához az Eximbank 7 éves futamidőre 10,6 millió euró hitelt nyújtott a társaságnak – áll a televízió honlapján. Mint a Magyar Nemzet múlt augusztusban megírta, a hitelszerződéshez a szintén állami tulajdonú Magyar Exporthitel Biztosító Rt. nyújt biztosítást. A szocialista elképzelések szerint a két intézetet össze fogják vonni, így a hitelező önmaga számára garantál, s bukás esetén a magyar államkassza viseli a veszteséget – írta a Magyar Nemzet.
A Fidesz nyílt vizsgálatot követel
A Fidesz képviselőcsoportja mai közleményében arra kérte a PSZÁF vezetőségét, hogy hozzák nyilvánosságra, mely állami cég érintett a Pannonplasttal kapcsolatos tőzsdei manipuláció ügyében. – Mivel a megfélemlítés szándékával elkövetett brutális támadás összefüggésben állhat a Szász Károly által vezetett Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének egy, a napokban befejeződött vizsgálatával, a Fidesz frakciója elkerülhetetlennek látja, hogy az ügy kivizsgálása a legteljesebb nyilvánosság előtt történjen – áll a közleményben.
Törvénysértések a Pannonplast-ellenőrzés kapcsán?
Gál J. Zoltán kormányszóvivő mai közleménye szerint a PSZÁF elnökhelyettese a miniszterelnöknek írt levelében törvénysértések gyanúját fogalmazza meg a felügyelet által végzett Pannonplast-ellenőrzés kapcsán. A miniszterelnök az illetékes hatóságokat felszólította a PSZÁF megállapításainak kivizsgálására. – Medgyessy Péter kéthetes határidőt szabott a vizsgálatra, és egy héten belül várja a rendőrség jelentését a Szász Károly ellen elkövetett felháborító támadás körülményeiről, a nyomozás állásáról – áll a közleményben.
Szász Károly közvetlenül a műtétjét követően a sajtónak úgy nyilatkozott: egy több mint húszoldalas titkos jelentés jutott a birtokába, mely róla szóló mocskolódásokkal, valótlanságokkal van tele. A kormányszóvivő közlése szerint Medgyessy Péter megkapta az említett dokumentumot, és utasította a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat, hogy haladéktalanul vizsgálják meg a dokumentum keletkezésének körülményeit, és a PSZÁF állítólagos törvénysértéseire vonatkozó megállapítások igazságtartalmát. A kormányfő két héten belül várja a szolgálatok jelentését.

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították