Rákóczi eszméi a '48-as szabadságharc hőseit is lelkesítették

I. Rákóczi Ferenc fejedelem és Zrínyi Ilona fiát családjától elszakítva jezsuiták nevelték Csehországban. Amikor nagykorú lett, Bécsben majd Olaszországban élt, 1694-ben telepedett le feleségével Magyarországon. 1701-ben letartóztatták, s ugyanabban a bécsújhelyi börtöncellába zárták, ahonnan nagyapját, Zrínyi Pétert kísérték a vesztőhelyre. Pár hónap múlva megszökött és Lengyelországba menekült, onnan hívták haza 1703. május 6-án Esze Tamás kuruc felkelésének élére.

MTI-OS
2003. 07. 19. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromszáz éve, 1703. július 18-án szólította fel csatlakozásra II. Rákóczi Ferenc naményi pátensében a magyar nemességet a már korábban kirobbant népi felkeléshez, amely az ő vezetésével a magyar történelem leghosszabb szabadságharcává szélesedett.

A szabadságharc első dokumentuma II. Rákóczi Ferenc brezáni kiáltványa volt, amelyben harcba hívta Magyarország minden lakosát. Május 21-én a felkelő nép Esze Tamással az élen Váriban és Tarpán Rákóczi visszaérkezése előtt és parancsa ellenére kibontotta a Rákóczitól kapott zászlókat. A felkelők seregét Károlyi Sándor június 7-én Dolhánál szétverte, azonban június 16-án a rendkívüli udvari bíróság által időközben hűtlenség miatt fej-és jószágvesztésre ítélt Rákóczi Naménynál Magyarország területére lépett és tovább gyűjtötte seregét. Ocskay László és Borbély Balázs hadnagyok vezetésével csatlakoztak hozzá a Nyírségben gyülekező katonaszökevények, a jászkunok és a szabolcsi hajdúvárosok szervezői, Bercsényi Miklós a franciáktól 600-800 zsoldost és lőszert, fegyvert hozott.

1703. július 14-én Rákóczi csapatai Ocskay és Borbély vezetésével Tiszabecsnél megfutamították az átkelőhelyet őrző megyei hadat. Július 18-án a több ezer főre nőtt kuruchad Naménynél átkelt a Tiszán, Rákóczi pedig pátenst tett közzé, melyben csatlakozásra szólította fel a nemességet. Az egyre duzzadó kuruc sereg július végén bevette Kálló, augusztus közepén pedig Huszt várát, elfoglalta Észak-Magyarország várainak és városainak nagy részét. Augusztus 28-án Rákóczi a Szatmár vármegyei Vetésen kibocsátott, a Jobbágyságrul való pátensében mentesítette a hadba vonult jobbágyokat és családtagjaikat a közterhek és a földesúri szolgáltatások alól.

A gyulafehérvári országgyűlés 1704-ben Rákóczit Erdély fejedelmévé, majd a szécsényi 1705-ben Magyarország fejedelmévé választotta. Az ónodi országgyűlésen 1707. június 13-án kikiáltották a Habsburg-ház (Bethlen Gábor után a második) trónfosztását.

Rákóczi külpolitikájában XIV. Lajos francia királyra, később Nagy Péter orosz cárra próbált támaszkodni, de a magyar ügy az európai nagyhatalmak számára csak a Habsburg-ellenes harcok mellékhadszíntere volt. Emellett a kurucok sosem tudták a nemesség és arisztokrácia egészének támogatását megszerezni, ezért a szabadságharc egyben polgárháború is volt, amelyben a magyar vezető rétegek egyes csoportjai ütköztek meg. Az egyik fél az önálló, a másik a Habsburg-birodalom részét képező Magyarországot vélte alkalmasabbnak gazdaság és társadalom modernizálására, erre utal a mindkét irányú átállások viszonylag nagy száma is.

A kurucok inkább a könnyűlovasság rohamaival tudtak győzni, (Vak) Bottyán János, Ocskay László, Bezerédj István huszárcsapatai időnként óriási területeket foglaltak el, de a kuruc állam nem tudta hatalmát kiépíteni. Ebben része volt a nagy reguláris seregek kudarcainak is: 1708-ban Trencsénnél maradtak alul a kisebb császári sereggel szemben, a kuruc haderő 1710 januárjában szenvedte el utolsó nagy vereségét a romhányi csatában.

A Rákóczi-szabadságharc befejezéseként a rendek és a Habsburgok képviselői 1711. április 30-án aláírták a szatmári békét. Másnap, május 1-jén a nagymajtényi síkon a mintegy 12 ezer fős kuruc sereg báró Károlyi Sándor vezetésével letette a fegyvert és felesküdött – a már két hete halott – I. József császárra és királyra. A nemesek és a főtisztek 1711. május 1-jén és 2-án Nagykárolyban írták alá a megegyezés szövegét.

A tárgyalások során Károlyi követelőzött, és Pálffy János, a császár tábornoka engedett – mindketten a magyar jövőt igyekeztek megalapozni. Pálffy korábban sem használta ki katonai erőfölényét, arra számítva, hogy egy intakt kuruc haderő alkuképesebb, mint egy levert sereg, így a kurucok valamennyien amnesztiában részesültek. A kompromisszum nem tette lehetővé, hogy a török kiűzése után, I. Lipót által kialakított hatalmi rendet visszaállítsák, a dinasztiának figyelembe kellett vennie a magyar nemesség alkotmányos jogait.

Rákóczi 1711-ben végleg elhagyta az országot, a távollétében és hozzájárulása nélkül kötött szatmári békét nem ismerte el. Lengyel-, majd franciaországi száműzetése után 1717-ben Törökországba ment, ahol a Porta a Márvány-tenger partján fekvő Rodostót jelölte ki tartózkodási helyéül. Itt élt kíséretével haláláig, 1735-ig. Bujdosásának éveiről apródja, Mikes Kelemen számolt be Törökországi leveleiben. A magyar szabadságharc vezetőjének és több bujdosónak a földi maradványait 1906-ban hozták haza, s a kassai dómban helyezték örök nyugalomra.

A béke jót tett a kétszáz éve háborúban élő országnak, III. Károly és Mária Terézia alatt a konszolidáció korábban nem látott gazdasági fejlődést hozott. A Rákóczi-szabadságharc bukása dacára történelmünk egyik leghősiesebb küzdelme volt, amely az 1848-as szabadságharc idején is lelkesítette a nemzetet.

Fábri Ferenc, MTI-Sajóadatbank

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.