Befejeződött a Szent István-bazilika felújítása

Húsz éven át tartó restaurálási munka után befejeződött a budapesti Szent István-bazilika felújítása. A lipótvárosi plébánia 800-1000 hívővel alakult meg 1817-ben. A gyülekezetnek otthont adó, Zitterbarth János által építtetett kis templom 1849-ben, a szabadságharc idején tönkrement. A városi tanács azonban már ezt megelőzően, 1845-ben döntött egy nagy, reprezentatív templom építéséről, amelynek tervezésével Hild Józsefet bízták meg.

Gazsó Rita
2003. 08. 09. 11:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A viszontagságok közepette zajló építkezés előkészületeit 1848-ban kezdték el, de a szabadságharc miatt csak 1851-ben tudták folytatni. 1867 márciusában Hild József elhunyt. Helyette még az év áprilisában Ybl Miklós vette át a munkálatok irányítását. Az épülő kupola azonban 1868 januárjában beomlott, ezért Ybl több részletében is átdolgozta Hild terveit.

Változtatásai következtében a kelet-nyugati homlokzat Hild klasszicista felfogását, míg a főhomlokzat és a Bajcsy-Zsilinszky útra néző hátsó homlokzat Ybl neoreneszánszban fogant architektúráját tükrözi. 1891 januárjában Ybl Miklós is meghalt. Ekkor Kauser Józsefet bízták meg a folytatással, akinek irányításával 1905-ben fejezték be a csaknem hat évtizedig tartó építkezést.

A Szent István-bazilika Budapest legnagyobb, Magyarország rangban második temploma, 8500 fő befogadására képes. Az épület görögkereszt alaprajzú. A kilenc osztású térben a középteret az impozáns, az egész épületen uralkodó kupola, a görögkereszt rövid szárait dongaboltozat fedi. A templom formai kialakításában Ybl építészeti megoldásai dominálnak, ezért elsősorban Ybl-alkotásnak tekinthető.

Érdekessége még, hogy a Duna közelsége miatt hatalmas alapokat és három föld alatti pinceszintet kellett alá építeni, így majdnem akkora ház van a föld alatt, mint a föld felett. Homlokzata és belső tere képzőművészeti alkotásokban gazdag. A szobrokat és a képeket a kor és a magyar képzőművészet olyan jelességei készítették, mint Fessler Leó, Székely Bertalan, Benczúr Gyula, Lotz Károly, Feszty Árpád, Stróbl Alajos, Ferenczy Béni és Pátzay Pál.

A templom elrendezésében, építészeti szerkezetében nem bazilika, de a Szentszék 1931-ben „basilica minor” rangra emelte. Itt, a Szent Lipót-kápolnában őrzik a keresztény magyar államiság legnagyobb becsben tartott ereklyéjét, a Szent Jobbot, Szent István király mumifikálódott jobb kézfejét. A 2001 óta a Magyar Katolikus Egyház tulajdonában levő Szent István-bazilika rekonstrukciós munkálatait 1984-ben kezdték el, a felújítás összköltsége megközelíti a 4,6 milliárd forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.