Elmondta, hogy a tizenöt fős grémium levelet fogalmazott meg a honvédelmi miniszter részére, amelyben tájékoztatják a tárca vezetőjét a bázis bezárásának következményeiről és kérik a döntés felülvizsgálatát.
Hangoztatta, hogy több szempontból is helytelennek tartják „a 42 éve magas színvonalon működő katonai bázis drasztikus felszámolását”.
- Három kiképzőközpontból kettőt akar a minisztérium megszüntetni, holott logikus lenne egy dunántúli és egy alföldi központot megtartani – szögezte le a bizottság elnöke.
Elmondása szerint a szerződéses katonák döntő többségét és a külszolgálatra vezényelt egységeket is Szabadszálláson képezik ki. A laktanya 2500 sor-, vagy 1200 szerződéses katona befogadására alkalmas, amire kevés honvédségi létesítménynek van lehetősége az országban.
Közölte: a miniszternek elküldött levélben hangsúlyozzák, hogy Szabadszállás kiemelten hátrányos helyzetű megyében és kistérségben helyezkedik el, ahol a munkanélküliség eléri a 13 százalékot. A kiképzőközpont megszüntetésével ez a szám 20 százalékra emelkedhet és kedvezőtlen helyzetbe kerülnek a bázis ellátását biztosító gazdasági vállalkozások is.
A levélben emlékeztetik a honvédelmi tárca vezetőjét arra is, hogy katasztrófa esetén a Paks környéki települések lakosságának befogadására van kijelölve a kistérség, s az esetleges kitelepítés lebonyolítása a honvédség alkotmányos kötelessége.
A polgármester tájékoztatása szerint arra is felkérik a minisztert, hogy ismertesse meg a bizottsággal és az érintett települések vezetőivel a laktanya bezárásával kapcsolatos hatásvizsgálatot, amelyből kiderülhet számukra, számoltak-e a levelükben felsorolt következményekkel.
Megjegyezte: a tárcának címzett levél másodpéldányát Medgyessy Péter miniszterelnöknek is megküldi a bizottság.
A haderő átalakítása miatt fenyegetett helyzetbe került szabadszállási Alföldi Kiképző Központ megmentésére széles körű társadalmi, politikai összefogás tapasztalható a Duna-Tisza köze munkanélküliséggel leginkább sújtott régiójában, mert a bezárással jelentősen megemelkedne a munkanélküliség – mondta el korábban a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés és egyben a megyei védelmi bizottság elnöke az MTI-nek.
Balogh László – aki az MSZP országgyűlési frakciójának is tagja – hozzátette: a szerződéses katonák csaknem háromnegyede az Alföldről toborzott katonákból áll, ez a bázis több szerződéses katonát adott a honvédségnek mint a másik két kiképző központ együttvéve.
Közölte: a megyei védelmi bizottság a bázis fennmaradását javasló állásfoglalást juttatott el a Honvédelmi Minisztériumhoz.
Beadvánnyal fordult a szaktárcához a hatezernyi lakosú Szabadszállás önkormányzata is, taglalva, hogy az úgynevezett katonaváros és térsége megélhetése is veszélybe kerül a kiképző központ esetleges megszűnésével.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront