Védekezés a nyári légyfelhők ellen

Minden nyáron gondot okoz a légyinvázió megfékezése. Az idén sincs ez másképp, ezért emlékeztetőül ismét közzé tesszük állatorvos szakszerzőnk ezzel kapcsolatos tanácsait.

Dr. Böõ István
2003. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anházi légy élettartama mindössze nkettő-négy hét, de ez idő alatt nmintegy ezer petét rak le. Viszont a nlegyek röptávolsága elég rövid, mindössze ötven-száz méter. Ha tavaszi megjelenésüktől fogva módszeresen védekeznénk e rovarok ellen, sokkal kevesebb gondot okoznának mindnyájunknak. Hiába irtják az egyik udvarban rendszeresen a legyeket, ha a szomszéd rendezetlen trágyatelepéről folyamatos az utánpótlás. Ha azonban egy-egy utcarész, környék összehangolva, egy napon végzi az istállók, ólak, trágyakazlak, udvarok légytelenítését, eredményes lehet a védekezés.
Az iparszerű termelésre alkalmazott, zárt, meleg, számukra kedvező életfeltételeket (kiszóródott takarmány, trágya stb.) biztosító épületekben nemcsak tavasztól őszig, hanem egész évben nagy tömegben fordulnak elő. Szomorú látvány, amikor a fiaztatóban a kocán több száz légy látható, s az istálló fala, mennyezete, padozata, az etetők környéke „feketéllik” tőlük.
Egyes vizsgálatok szerint egy kilogramm sertéstrágyába rakott petéből mintegy 10–15 ezer házi légy fejlődik ki. Károkozásuk összetett: azon túl, hogy zavarják az embert, a sertés gyarapodását is csökkentik, rontják a környezeti higiéniát, különböző kórokozók terjesztésében játszanak szerepet (például: Aujeszky-betegség vírusa, szalmonellák, gennykeltő baktériumok stb.).
Sertéstelepeken gyakoriak még a trágyalegyek (apró, muslinca méretű legyek), melyek a trágyacsatornák felett, a trágyával fedett területeken nemegyszer „felhőket” képeznek, s bár nem szállnak emberre és állatra, higiéniai és járványtani szerepük még nem ismert. Gondot okozhatnak még a zöld, kék színű, fémesen csillogó, 10–15 milliméter nagyságú döglegyek, melyek leginkább a dögkutak, dögtárolók körül tanyáznak, petéiket a bomló tetemekre rakják. Megjelenhetnek élő állatok közelében is, ahol azok esetleges sebeit „beköpve” légynyüvességet okoznak.
Nyilvánvaló, hogy időnként vagy folyamatosan, de a legyek ellen védekezni kell, olyan módszer azonban nem létezik, amellyel egyszerre érhető el látványos eredmény. A védekezés legfontosabb szempontja a következetesség. Javasolt a vegyszer nélküli védekezés, a vegyszeres imágó- és lárvairtás összekapcsolása, de mindig a helyi körülmények és lehetőségek figyelembevételével. Jó, ha a hangsúlyt nem az irtószerekre, hanem a tartási higiénia javítására, a légytenyésztő helyek (kutricák alatti területek, taposórácsok alatti trágya, trágyacsatornák, istállófolyosók falak sarkai, kiszóródott, otthagyott takarmány stb.) csökkentésére helyezzük.
Mindenekelőtt próbáljuk megakadályozni a legyek elszaporodását. A napi takarításnál el kell távolítani az etetők, a válaszfalak alatt, a sarkokban bomló takarmányt és a pangó bélsarat. Meg kell akadályozni a takarmány szóródását, például az etetők kijavításával. Gondoskodni kell a trágya szakszerű elhelyezéséről, a nyári nagy melegben az enyhe elsötétítés és enyhe huzat épületen belül csökkenti a légyszámot. Fordítsunk gondot a különböző fejlődési alakok (lárvák, bábok) felkutatására, eltávolítására, megsemmisítésére. Mindehhez nem kell más, mint seprű, lapát, vödör és a legfontosabb: lelkiismeretes, gondos gazda vagy gondozó. Ma már olyan készítmények is vannak, melyek szelektív toxicitásuk révén a fejlődési alakokat még a trágyában, a rovar kifejlődése előtt képesek elpusztítani (rovarnövekedés-gátlók). Tulajdonképpen úgy hatnak, hogy a legyek fejlődési alakjait saját hormonjaikkal ölik meg. Trágyára szórva, permetezve, ivóvízbe és takarmányba keverve alkalmazhatók, sajnos igen drágák.
A különböző „ragacsos” légyfogókkal csak kisebb, zárt termekben, néhány férőhelyes fiaztatóval érdemes kísérletezni. A legtöbb helyen persze a légyirtás egyet jelent a vegyszeres irtással, mely a kifejlett legyek ellen irányul. Amire ügyelni kell: a szert a használati utasításban előírt módon, töménységben és az egészségvédő-óvó rendszabályok betartása mellett kell kijuttatni. A szereket időnként váltogatni kell, mert a hatóanyagokkal szemben rezisztencia alakulhat ki. Csalétkes légyirtásnál (például: Mustox készítmények) a szert sertésekre kenni vagy permetezni tilos! Frissen meszelt falra légyirtó szert ne permetezzünk, mert elveszti hatását. Az állatok és az épületfelületek permetezésétől hetekig tartó hatás nem várható, mert a készítmények (különösen a Piretroidok-stomosan, Neo-stomosan, Tictox, Butoflin stb.) hatóanyaga napokon belül lebomlik. Az úgynevezett ködképződéses eljárással (például a Reslin) hirtelen, látványosan pusztíthatók el a legyek, de ez egyrészt drága, másrészt pedig csak gázmesteri képzettséggel rendelkező személy végezheti, és kijuttatásához speciális permetezőgép is kell. Összefoglalva: a legyek ellen az integrált, összetett védekezés gyakorlata a leghatásosabb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.