Százötvenkettedszer rendeztek vásárt Dédestapolcsányban

Kovács István
2003. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vásári jogot 1924-ben kért az elöljáróság, a következő évben pedig már a helyjegy felhasználásáról döntött a községi grémium. Azóta évente kétszer benépesül a helyi vásártér, a szeptember 15-i rendezvény sorrendben a 152. dédesi vásár volt.
Az országos állat- és kirakodóvásárok közül Borsodban az ónodi a leghíresebb, de nem sokkal marad le mögötte a dédesi sem. A tavaszi is jókora tömegeket vonzott, az őszi pedig minden korábbi csúcsot megdöntött. Kétszáznál is több vásározó árus érkezett a Bükk hegység északnyugati oldalán, a Bán völgyében található községbe. A helyi vezetés a vásárnapok előtt rendszerint hírverő programokkal rukkol ki, ami tovább javít az egyébként sem elhanyagolható látogatottságon. Horgászverseny, Marcellina-koncert és utcabál emelte az őszi rendezvény színvonalát. Az esemény – ha az eltelt évtizedek alatt a választék meg is változott – még mindig megmozgatja Kazincbarcika és Ózd térségének vásárlóközönségét. Szüleink, nagyszüleink egykor ezeken a falusi vásárokon jutottak hozzá kalaphoz, kabáthoz, bőrcsizmához, mert az apró településektől túl messze voltak a nagy üzletek. Az állatok többsége is ott cserélt gazdát, tehát mindig is fontos esemény volt ez a falvak életében.
A modern kori vásárok többnyire abban hasonlítanak a korabeliekhez, hogy most is sátorokban áll a portéka. Akad még egy-két igazi suszter, aki saját gyártású bőrcipőt kínál, vannak jóféle lószerszámok, és a kosárfonás végtermékeiből is bőséges a választék. A ruhapiacra ott is betört a kínai portéka, katonai ruházat pedig annyi van, mintha háborúra készülnénk.
Sül a lacipecsenye, férfiak sörözgetnek a lóvásár környékén. Délelőtt egyetlen kiglancolt paripa sem kelt el, többen a vásár vége felé akarnak alkudni. Akkor talán olcsóbb lesz. Az árak? Egy pár úgynevezett sodrott lóért 1,2 milliót is kértek. Egyéves csikót háromszázezerre tartottak, a szamarakat pedig nyolcvanezer forintra. Az ózdi Medve Lászlónak már a dédnagyapja is lovasgazda volt, őt nehéz lenne bármelyik lókupecnek félrevezetni ebben a szakmában. Két mozdulat után meg sem próbálják.
– Megnézem először, nincs-e „teletalpa” az állatnak, mert akkor „mezítláb” nem tud járni, és patkolni is nehéz. A fej formája elárulja a kort, a fogak pedig segítenek a pontosításban. Ötéves korig fehér csikófogat látunk, utána pedig barnát. Ha nagyok a fogak, öreg a ló – sorolja. Végül megtetszett neki itt egy 350 ezerre tartott sodrott. Annyiért sokallta, de címet cseréltek.
A korabeli lovagok mézeskalácsszívért is képesek voltak ellátogatni a vásárokba, hogy aztán szívük hölgyét meglepjék a romantikus ajándékkal. A hétfői dédesi vásárban egyetlen mézeskalácsos árult, ami jelzi, hogy már nincs rá igény.
Lukács László polgármester szerint azért tartják kezdettől fogva hétköznap a vásárt, mert az is munkanap. Tradíció a hónap harmadik hétfője, mert fizetésnap utánra esik, és így az embereknek van miből költekezni.
Dél körül már apadt a tömeg, az árusok jó része pedig – szokás szerint – ráfizetésről panaszkodott. Biztosak lehetünk azonban abban, hogy a tavaszi, 153. dédesi vásárban is ott lesznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.