Svédország fordulatot vett a migrációs politikában

Egy friss kutatás szerint a Svédországban elítélt nemi erőszaktevők csaknem kétharmada migráns vagy második generációs bevándorló. A Lund Egyetem tanulmánya szerint az ország szigorúbb migrációs szabályozásának bevezetésével igyekszik kezelni a problémát. A kutatás módszertana azonban megosztotta a szakértőket.

2025. 01. 19. 6:05
Illusztráció.
Illusztráció. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lund Egyetem kutatói szerint 2000 és 2024 között a nemi erőszakért vagy annak kísérletéért elítéltek 63 százaléka olyan személy volt, aki külföldön született vagy akinek szülei migráns hátterűek. A tanulmány vezetője, Ardavan Khoshnood elmondta, hogy az integráció jelentős szerepet játszhat a bűncselekmények visszaszorításában. Azok, akik több mint öt éve élnek Svédországban, kisebb valószínűséggel követnek el ilyen jellegű bűncselekményeket.

Bár a tanulmány átfogó képet kívánt adni, módszertanát sokan bírálták. Jerzy Sarnecki, a Stockholm Egyetem kriminológusa szerint a kutatás nem tükrözi a valóságot, mivel csak a ténylegesen elítélt esetekre fókuszált. 

Svédországban a nemi erőszakos esetek jelentős része soha nem kerül a hatóságok elé, így a statisztika torzíthat.

Ardavan Khoshnood ezzel szemben védelmébe vette a kutatást, hangsúlyozva, hogy az elemzett négyezer eset egyedülállóan részletes adatokat nyújtott az ország helyzetéről. Svédország migrációs politikája jelentős átalakuláson megy keresztül. Az új szabályozások értelmében a bevándorlók számára kötelezővé vált, hogy legalább nyolc évet éljenek az országban, mielőtt állampolgárságot igényelhetnek. 

Emellett bizonyítaniuk kell, hogy nincs bűnügyi múltjuk vagy adósságaik.

A szigorítások mögött a 2022-es választásokon második helyezett Svéd Demokraták párt áll, amely hangsúlyozza az integráció és a társadalmi kohézió fontosságát. 

Az állampolgárságot meg kell becsülni, és azt csak az érdemekkel lehet kivívni

mondta Johan Forssell migrációs miniszter.

A migrációval kapcsolatos közvélekedés is átalakult. Az ország, amely a 2015-ös menekültválság idején csaknem 160 ezer menedékkérőt fogadott, most először regisztrált több kivándorlót, mint bevándorlót az elmúlt száz év során. A szakértők szerint a tendencia a jelenlegi politikai légkör és a szigorúbb szabályozások eredménye.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.