Botrányba fulladt szombaton a GYIK létrehozása

Már a kezdéskor vitába torkollt a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia (GYIK) előkészítése szombaton, majd egy bombariadó miatt végleg feloszlott a találkozó. Az egységes ifjúsági érdekképviselet létrehozása is meghiúsult. Az érdekképviselet megalakítását szorgalmazó ernyőszervezetek politikai okokkal magyarázták a kudarcot.

Csont Szandra
2003. 10. 19. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyermek és ifjúsági érdekképviselet létrejöttét kezdeményező ernyőszervezetek (Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Szövetség, Országos Gyermek és Ifjúsági Parlament, Magyar Gyermek és Ifjúsági Tanács) képviselői politikai okokkal magyarázták a szombati konferencia kudarcát, amely eleve több órás késéssel indult, mivel egyes szervezetek a megkésett regisztráció miatt nem kaptak mandátumot. Már a vitás regisztrációkor távozott több szervezet delegáltja, akik nem tudtak bejutni. Végül 210 szervezet képviselői (elvileg több mint háromszáz tömörülés regisztrálta magát) szavazati joggal, tizenegy szervezeté pedig megfigyelőként vehettek részt a találkozón.
Tóth József, a Garabonciás Egyesület vezetője elmondta: körülbelül 50 szervezetet nem engedtek be a szervezők; ezek 80 százaléka a történelmi egyházakhoz köthető tömörülés.

Nemcsak a regisztrációs vita zavarta meg a fórumot: bombariadó miatt a szavazást az Európai Ifjúsági Központban be kellett fejezni. A találkozó a szomszédos iskolában folytatódott, ahová már csak 80 szervezet jött át a szavazati joggal rendelkező 210-ből – közölte Tóth József, hozzátéve: ide már nem jöttek át a szervezők.

A Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Szövetség képviselője, Nagy Ádám szerint „egyértelmű, hogy az együttműködni nem kívánó polgári körös jobboldal tette működésképtelenné az együttműködést”. Az Országos Gyermek és Ifjúsági Parlament elnöke, Prácser László úgy vélekedett: „A kezdeményezők minden politikai oldalt képviseltek, ennek ellenére politikai okokból megzavarták az eseményt”. Henn Péter, az Áprilisi Ifjak Egyesületének képviselője, a konferencia megválasztott levezető elnökének elmondása szerint azonban a találkozót kezdeményező ernyőszervezetek egy előre megírt forgatókönyvet akartak végigvinni.

Végül meghiúsult a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia (GYIK) létrehozása, csupán két előkészítő bizottságot alakított a jelen maradt 78 ifjúsági civil szervezet, melyet azonban a konferenciát kezdeményező három ernyőszervezet képviselői illegitimnek tekintenek.

Ismeretes: Gyurcsány Ferenc sportminiszter régebben konzultált a GYIK alakuló ülését előkészítő, három országos ifjúsági ernyőszervezet ( Magyar Gyermek és Ifjúsági Tanács, Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Szövetség, Országos Gyermek és Ifjúsági Parlament) vezetőivel az együttműködés lehetőségeiről (a részletek egyenlőre nem ismertek), majd a sportminiszter a napokban bejelentette, hogy megalakulhat a gyermek és ifjúsági civil szervezetek egységes érdekképviselete, a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia (GYIK). Valamint kijelentette: ha a fiatalok érdekképviseleti szervezete, a GYIK megalakul, a kormány és az ifjúsági tárca azt legitim partnerének fogja tekinteni. Gyurcsány az előző kormány intézkedéséről szólva közölte: az a „kiválasztottak demokráciája” volt, mivel a Fidesz az általa kiválasztott 16 szervezetet nevezte ki stratégiai partnerének.

– Meglehetősen pikáns, hogy a KISZ és a DEMISZ egyik utolsó vezetője beszél a kiválasztottak demokráciájáról – reagált Szabó László, az ISM volt helyettes államtitkára Gyurcsány Ferenc kijelentésére. Szabó szerint ha a sportminiszter jelenti be, hogy megalakul egy civil szervezetek független érdekképviselete, az pont nem azt sugallja, hogy a kormány nem kíván beleszólni annak működésébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.