A szentatya 2019. június elsején látogatott a székelyek szent helyének számító Csíksomlyóra, ahol megközelítőleg 150 ezer ember fogadta.
A csíkszeredai városháza homlokzatára hétfőn kitűzték a fekete zászlót. Korodi Attila, a város polgármestere Facebook-oldalán azt írta: „a szentatya iránti tiszteletünk akkor sem múlik el, amikor a gyász helyét átveszi a vigasztalás, Szent Péter székét pedig a következő pápa.”
A polgármester közölte: a városvezetés kezdeményezi, hogy a pápai útként ismert utat, amelyen az egyházfő látogatása alkalmával végighaladt a Hármashalom-oltárhoz, nevezzék át Ferenc pápa útjának.
„Ma a világ elvesztett egy pásztort” – írta közösségi oldalán Kelemen Hunor. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke is arra emlékeztetett, hogy Ferenc pápa volt az első, aki Csíksomlyón járt.
Ma távozott – de amit hátrahagyott, az velünk marad. Egy ember, aki a hitet egyszerű szavakkal tette érthetővé, és az irgalmat tette a legnagyobb erénnyé. Ma nemcsak a katolikus világ gyászol, hanem mindenki, aki egy csendes hangra vágyott ebben a fülsértő hangoskodásban
– írta az erdélyi politikus.
Ilie Bolojan román ügyvivő államfő a pápa halálhírére reagálva azt írta: „Ferenc pápa az alázat, az együttérzés, a béke és az igazságosság iránti fáradhatatlan elkötelezettség szimbóluma volt”. A Maszol erdélyi hírportál által is idézett elnök hozzátette: az egyházfő „a román nép közeli barátja volt, és nagyra értékelte a román nép mély vallásosságát”.
Marcel Ciolacu román miniszterelnök azt írta, Ferenc pápa úgy marad meg a világ emlékezetében, vallási hovatartozástól függetlenül, mint a béke és a szenvedő emberek fáradhatatlan védelmezője, akinek a spirituális összetartozás volt a célja.
A hétfői Rapid extrában Néző László, a Magyar Nemzet főszerkesztője és Sitkei Levente lapszerkesztő beszélt Ferenc pápa haláláról.
Borítókép: Ferenc pápa Csíksomlyón (Fotó: AFP)