Október 19.: Magyar politikai élet

Fidesz: Kovács tudatosan félrevezetne vagy nem tudja, mit beszél?; Botrányba fulladt szombaton a GYIK létrehozása; Orbán Viktor: A kormány nem tudja teljesíteni ígéreteit; Boross Péter elítéli a Deák szülőházánál történteket; MÁV-reform: csak az elbocsátásokról döntött a kormány; Az MDF szerint a jövő évi költségvetés egyik vesztese a MÁV; Az MSZP ismét az előző kormány ügyeivel foglalkozna

MNO
2003. 10. 19. 19:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fidesz: Kovács tudatosan félrevezetne vagy nem tudja, mit beszél?

Kovács László ma ismét nem mondott igazat, amikor a Kossuth Rádió déli hírműsorában azt állította, hogy az Európai Unió legutóbbi csúcsértekezletén elfogadott gazdaságélénkítő programja, megegyezik a Medgyessy-kormány gazdaságpolitikájával – jelezte mai közleményében Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője. – Megdöbbentő, hogy Kovács László, az Európai Unió döntése után, szemrebbenés nélkül azt meri állítani a nyilvánosság előtt, hogy a kormány is gazdaságélénkítő politikát folytat. Kovács László vagy annyira megzavarodott az MSZP választmányi ülésén, hogy már azt sem tudja mit beszél, vagy tudatosan félre akarja vezetni a választókat. Kovács László helyesebben tenné, ha elismerné, hogy a gazdasági válságra az Európai Unió ugyanazt a választ adta, amit az Orbán-kormány. Erről az útról épp az MSZP-SZDSZ-kormány térítette le Magyarországot. Megkérjük Kovács Lászlót, ha most az EU döntése után ennyire megtetszett neki a gazdaságélénkítő politika, vesse be a tekintélyét, hogy a költségvetés ennek szellemében alakuljon át a módosítások során – javasolja a Fidesz szóvivője.

Botrányba fulladt szombaton a GYIK létrehozása

Már a kezdéskor vitába torkollt a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia (GYIK) előkészítése szombaton, majd egy bombariadó miatt végleg feloszlott a találkozó. Az egységes ifjúsági érdekképviselet létrehozása is meghiúsult. Az érdekképviselet megalakítását szorgalmazó ernyőszervezetek politikai okokkal magyarázták a kudarcot.
A gyermek és ifjúsági érdekképviselet létrejöttét kezdeményező ernyőszervezetek (Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Szövetség, Országos Gyermek és Ifjúsági Parlament, Magyar Gyermek és Ifjúsági Tanács) képviselői politikai okokkal magyarázták a szombati konferencia kudarcát, amely eleve több órás késéssel indult, mivel egyes szervezetek a megkésett regisztráció miatt nem kaptak mandátumot. Már a vitás regisztrációkor távozott több szervezet delegáltja, akik nem tudtak bejutni. Végül 210 szervezet képviselői (elvileg több mint háromszáz tömörülés regisztrálta magát) szavazati joggal, tizenegy szervezeté pedig megfigyelőként vehettek részt a találkozón.
Tóth József, a Garabonciás Egyesület vezetője elmondta: körülbelül 50 szervezetet nem engedtek be a szervezők; ezek 80 százaléka a történelmi egyházakhoz köthető tömörülés.

Orbán Viktor: A kormány nem tudja teljesíteni ígéreteit

Orbán Viktor szerint Magyarországon ma összefogásra van szükség annak érdekében, hogy meg lehessen állítani a sodródást, s ne tudjanak többet visszaélni az emberek bizalmával; a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke erről a Magyar Rádió Vasárnapi Újság című műsorában beszélt vasárnap. – Határozott kormányzati intézkedéseket kell kikövetelni annak érdekében, hogy a következő esztendőben ne legyen nehezebb az élet Magyarországon, tehát úgy érzem, hogy ma a párbeszéd ideje következett el – tette hozzá. Orbán Viktor szerint a problémák és gondok közösek, az árak mindenkinek emelkednek, a munkahelyek elvesztése miatti bizonytalanság minden családot gyötör, függetlenül attól, hogy milyen politikai értékeket vall magáénak.

Boross Péter elítéli a Deák szülőházánál történteket

Boross Péter volt miniszterelnök elítéli a szombaton Söjtörön Deák Ferenc szülőházánál történteket, ahol Medgyessy Péter kormányfőt kifütyülték és megakadályozták, hogy elmondja avatóbeszédét. Boross Péter szerint Medgyessy Péternek el kellett volna mondania a beszédét. A volt miniszterelnök a baloldalon jelentkező zűrzavarok egyik jelének látta, hogy ilyen kevesen hallgatták meg a miniszterelnököt. – Ebben az MSZP tétovaságát, tehetségtelenségét vélem felfedezni – tette hozzá.

MÁV-reform: csak az elbocsátásokról döntött a kormány

Az érintett szakszervezetek és a volt közlekedési miniszter is úgy ítéli meg, hogy vasút reformjáról szombaton hozott részbeni határozatával a kormány csupán tizenegyezer vasutas elbocsátásáról döntött. A Vasutasok Szakszervezetének elnöke kijelentette: a fejlesztések nélküli elbocsátások veszélyeztetik a munkabékét.
Az Orbán-kormány volt közlekedési minisztere szerint a kabinetnek döntenie kellett volna a MÁV által javasolt, évi mintegy százmilliárd forint folyósításáról. Az egyik változat 2004-től, míg a másik 2005-től biztosította volna a forrást, elsősorban a személyszállítás költség-kiegészítésére. Fónagy János úgy vélte, a kabinet csak abban foglalt állást, hogy a MÁV ismételten hitelt vehet fel az Európai Beruházási Banktól. Hangsúlyozta: mindezt az tette lehetővé, hogy az Orbán-kormány 2002-ben több mint százmilliárd forint fejlesztési hiteltörlesztést vállalt át a vasúttól, a társaság így vált hitelképessé. – Amiről a kormány döntött, az tizenegyezer vasutas elbocsátása – jelentette ki a volt közlekedési miniszter.

Az MDF szerint a jövő évi költségvetés egyik vesztese a MÁV

A Magyar Demokrata Fórum a 2004. évi költségvetést ebben a formájában bizonyosan nem támogatja – jelentette ki Herényi Károly a parlamenti frakció vasárnapi sajtótájékoztatóján Budapesten. Az ellenzéki politikus szerint a jövő évi költségvetés egyik vesztese a MÁV, hiszen a költségvetés előirányzata semmi biztatót nem tartalmaz a MÁV-val kapcsolatban. A frakcióvezető úgy véli: 11 ezer dolgozót kell az első lépcsőben elbocsátani, s ez 25-30 milliárd forintjába kerül a MÁV-nak. Herényi Károly szerint ez az összeg jövőre megduplázódhat, ha a kormány nem vállalja át a vasút 67 milliárd forintos adósságát.

Az MSZP ismét az előző kormány ügyeivel foglalkozna

Olyan vizsgálóbizottság felállítását javasolja Szabó Zoltán (MSZP), amely kivizsgálná az előző kormányok idején lezajlott egyes eseményeket, amelyekkel kapcsolatban az ügyészség megszüntette az eljárást – mondta az országgyűlési képviselő vasárnapi sajtótájékoztatóján. Szabó Zoltán közölte, hogy a pénteken benyújtott országgyűlési határozati javaslat négy eset kivizsgálását indítványozza.
E vizsgálódások a Millenáris Kht. gazdálkodására, az Országimázs Központra, a Magyar Fejlesztési Bank kötvénykibocsátásaira, valamint a gyermek- és ifjúsági minisztérium stadion-beléptető rendszerére terjednének ki.

- Magyarország jogállam, ahol a büntetőügyek felderítése nem tartozik a parlament hatáskörébe. Ezt egyszer s mindenkorra meg kellene értenie az önjelölt szocialista pártfőügyészeknek – reagált fentiekre Répássy Róbert. A fideszes képviselő véleménye szerint erőszaktétel a jogállamon az a kezdeményezés, hogy lezárt büntetőeljárást parlamenti bizottság vizsgáljon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.