Mielőtt országgyűlési képviselő lett volna, Szanyi Tibor az Euro-Info-Service nevű családi vállalkozását igazgatta. A Horn-kormány Külügyminisztériumában (KüM) 1994-től indították el az EU-kommunikációs stratégia nevű programot – a lakosság uniós felkészítése érdekében –, amely révén kormányzati pénzeken kívül Phare-támogatáshoz is hozzájuthattak a pályázók. Értesülésünk szerint a projekt fő koordinátora a földművelésügyi tárca jelenlegi politikai államtitkárának vállalkozása volt. A Magyar Nemzet többszöri megkeresése ellenére a KüM egyelőre nem adott információt arról, hogy a politikus egykori vállalkozása hány pályázaton összesen mennyi pénzt nyert el 1994-ben és 1995-ben. A tárca arról tájékoztatott: kérdéseinkre a törvényi határidőt betartva fognak válaszolni, feltéve ha az ügy közérdeklődésre számot tart, és a minisztérium illetékessége is megállapítható.
Szanyi Tibor elismerte a Magyar Nemzet információját, miszerint az EU bizottságának XXIII-as főigazgatósága vizsgálatot indított a cég tevékenységével kapcsolatban.
A lap úgy tudja, Brüsszelben kifogásolták, hogy a Euro-Info-Service „túl sok” pályázaton nyert, és több forrásunk is megerősítette, hogy Budapestnek jelezték ezt a fajta egyoldalúságot. A vállalkozási főigazgatóság jelentésében egyebek mellett megállapították, hogy Szanyi saját devizaszámláján pihentette az elnyert PHARE-pénzeket, amiért az EU felfüggesztette a folyósítást. A jelentéssel összefüggésben Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium sajtófőnöke közölte: az államtitkártól megtudta, hogy egy másik anyag is készült később, amelyben korrigálták az első dokumentum megállapításait, és folytatták az átutalásokat.
Mint korábban a Magyar Nemzet megírta: Szanyi – aki a sikeres pályázatok után 1998-tól az Országgyűlés MSZP-frakciójában politizál – vidékpolitikai kormánymeghatalmazottként felügyelte azt a bizottságot, amely a korábbi érdekeltségi körébe tartozó Euro-Info-Service Kft.-t választotta ki egy négymillió forintos megrendelés végrehajtására. A cég munkájában Szanyi testvére ügyvezetőként jelenleg is részt vesz. A politikus szerint nem vet fel etikai kérdéseket az ügy, nővérével pedig már két éve nem beszél üzleti, csak magánügyekről, így azt sem tudta, hogy családtagja milyen tisztséget tölt be a vállalkozásban.
Kuncze Gábor az Info Rádióban közölte, hogy etikátlannak tartja Szanyi volt cégének szerződését. Az SZDSZ-es pártelnök azonban kijelentette: pártja nem kíván az ügyben a miniszterelnökhöz fordulni, hiszen – mint fogalmazott – minden bizonnyal a kormányfő is olvas újságot.
Az MDF frakciója elvárja, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök azonnali hatállyal kezdeményezze Szanyi Tibor felmentését. A Font Sándor neve alatt kiadott közlemény emlékeztetett rá, hogy a kormányfő – korábbi megnyilatkozása szerint – csak olyan személyt tud elképzelni a kabinetben, aki a jog és az erkölcs által támasztott követelmény közül megfelel a magasabb szintűnek. – Szanyi Tibor ezt a miniszterelnök által támasztott szintet messze alulmúlja – áll a közleményben. Emlékezetes, korábban Szijjártó Péter (Fidesz) is lemondásra szólította fel Szanyi Tibort, és emlékeztetett arra, hogy hasonló ügy miatt kellett távoznia Kiss Elemér kancelláriaminiszternek. Németh Imre földművelésügyi miniszter a Népszabadságnak úgy nyilatkozott, hogy írásbeli tájékoztatást kér az államtitkártól.
Villányi Károly – Török László
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése