Vizitdíjat kérnének az orvosok

A háziorvosok szövetsége a kamara egyetértésével vizitdíjat vezetne be, ugyanis szerintük a betegek nagy része indokolatlanul hívja ki a doktort. Frajna Imre, a Fidesz egészségügyi kabinetjének tagja szerint az ötlet veszélyeket rejt magában, ugyanis előfordulhat, hogy a tájékozatlan beteg a díj miatt nem meri kihívni az orvost.

Tar Zsuzsanna
2004. 05. 10. 16:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felmérések szerint a betegek nagy része indokolatlanul hívja ki a doktort a lakására. A háziorvosok szövetsége, a kamara egyetértésével 500 forintos vizitdíjat vezetne be. Ez a hírek szerint ötszáz forint lenne, ám sokaknak – főleg a kisnyugdíjasoknak – ez nagy gondot jelentene. Palla Sándor miskolci háziorvos, a Miskolci Háziorvosi Egyesülés elnöke elmondta: náluk ezek a jelenségek nem túl gyakoriak, ugyanis 8-9 év óta lehetőség van arra, hogy a betegek előre bejelentkezzenek. Palla szerint a házhoz hívások fő indoka a legtöbb esetben az, hogy a betegek úgy vélik, otthonukban az orvos többet tud velük foglalkozni. – Ha a beteg érzékeli, hogy ezeket a dolgokat tudjuk számára biztosítani a rendelőben is, úgy kesebb lesz a felesleges házhozrendelés – mondta az elnök. Hozzátette: persze vannak esetek, amikor jogos és indokolt a házi ellátás, ám ő semmilyen helyzetben nem lenne hajlandó elfogadni egy idős embertől a vizitdíjat.

Simek Ágnes, a Falusi Körzeti Orvosok Országos Szövetségének elnöke állítja: az alapvető indok a vizitdíj bevezetésére az, hogy az egészségügy messze alulfinanszírozott. Simek szerint a háziorvosok azt szeretnék, ha a finanszírozás hiányát a tébé, az állam fizetné, mint teljesítményfinanszírozás-kiegészítést. Ezt a betegre csak akkor lehetne ráterhelni, ha hívásuk teljesen indokolatlan. A vezető szerint megoldás lenne, egy szakmai protokoll felállítása, a minőségbiztosítást bevezetése, amely alapján meg lehetne határozni, hogy milyen esetben menjen ki az orvos, és milyen esetben elég csupán a tanács – hangzott el a Magyar Rádióban.

– Már tíz éve annak, hogy ez a „problémás” téma 2-3 évente mindig előkerül, ám eddig sikerült elvetni a kérdést – mondta Frajna Imre. A Fideszes politikus elismerte: valóban akadnak indokololatlan kérések a betegek részéről az orvos kihívását illetően, ám a vizitdíj komoly veszélyeket rejt magában. – Képzeljék el, hogy egy tájékozatlan beteg csupán azért nem meri kihívni a doktort a házába, mert fél attól, hogy az orvos nem talál komoly problémát, ám emiatt például egy nem feltűnő jeleket produkáló szívinfarktusos beteg emiatt meg is halhat – mondta. Leszögezte: reméli, a felelős orvosok ezt a próbálkozást is elvetik.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.