A hitelező és az adós érdekét egyaránt szolgáló jogszabályokat készít elő az igazságügyi tárca. Új intézmény lesz a hitelező költségén történő végrehajtói kézbesítés, amikor az adós nemcsak postán, hanem azt követően végrehajtó útján is megkapja az őt érintő polgári ítéletet – tájékoztatta a Világgazdaságot Juhász Edit főosztályvezető-helyettes. A szakemberek és a hitelezők e kézbesítési formától azt várják, hogy nem húzódnak majd el a végrehajtási eljárások. Az adós ugyanakkor biztosan értesül arról, hogy született vele szemben egy elmarasztaló ítélet, amelynek alapján – ha a benne foglaltaknak nem tesz eleget – végrehajtást rendelhetnek el.
A készülő kormányrendeletet a hivatalos iratok kézbesítésével kapcsolatos júniusi törvénymódosítások igénylik – fejtette ki Juhász Edit. A postai úton megküldött bírósági iratokat kézbesítettnek kell tekinteni, ha az átvételt a címzett megtagadta, illetve a küldemény a bírósághoz „nem kereste” jelzéssel visszaérkezett. Ez a kézbesítési vélelem meghatározott feltételek mellett megdönthető. Az adós kínos helyzetbe kerül, ha csak akkor szerez tudomást az őt érintő ítéletről, amikor már a végrehajtó kopogtat nála. Élhet a kézbesítési vélelem megdöntésének lehetőségével, de ennek befejezéséig fel kell függeszteni a végrehajtást. Az eljárás ilyen hátráltatása nem jó a hitelezőnek, és az adósnak sem. Ezért kérheti a hitelező az elmarasztaló és utóbb végrehajtható határozat végrehajtói kézbesítését az adós számára. Ilyen esetben az adós a 15 napos határidőn belül előterjesztheti a kézbesítési vélelem megdöntésére irányuló kérelmét, de a végrehajtás során már nem.
Várhatóan a hónap végére készül el a biztonságos árverési jegyzőkönyv jogszabályi alapjait rögzítő miniszteri rendelet. A végrehajtói kamara az ingatlanforgalom nagyobb biztonsága érdekében májustól vezette be az erre szolgáló speciális nyomtatványt és a szárazbélyegző alkalmazását.
Forrás: Világgazdaság
Az emberek biztonsága a tét – ezért terelnék át a kamionokat az autópályákra + videó















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!