Phelps eddig félmillió dollárt keresett

Egy hibát vétett csak az amerikai Matt Emmons az 50 méteres sportlövők versenyén és ez az aranyérmébe került. Három ponttal vezetett, és már csak egy 7-es kellett volna a győzelméhez, mikor az utolsó sorozatban a szomszéd kínai táblájára lőtt. Olyan hihetetlen volt mindenkinek, hogy a bírók kénytelenek voltak megvizsgálni a technikai felszereléseket – olvasható a The New York Timesban.

Jack Corn
2004. 08. 24. 7:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Times

Minden idők legszorosabb befutóját hozta a vasárnap este lebonyolított 100 méteres férfi síkfutás döntője. A 22 éves amerikai Justin Gatlin 9:85 másodperces győztes idejétől csak 1 századdal maradt el a portugál Francis Obikwelu és 2 századdal a címvédő Maurice Greene. A negyedik helyen „berepült” Shawn Crawford 9:89-el követte a dobogósokat.

Egy hibát vétett csak az amerikai Matt Emmons az 50 méteres sportlövők versenyén, és ez az aranyérmébe került. Három ponttal vezetett és már csak egy 7-es kellett volna a győzelméhez, mikor az utolsó sorozatban a szomszéd kínai táblájára lőtt. Olyan hihetetlen volt mindenkinek, hogy a bírók kénytelenek voltak megvizsgálni a technikai felszereléseket, mire kiderült, hogy mi is történt valójában. Mivel Emmons táblája sértetlen maradt, ezért pontot sem kapott és a nyolcadik helyen zárt. A malőr előtt a második helyen állt kínai Jia Zsan Bo 1257,4 pontos eredménnyel szerezte meg az aranyérmet.

Anyagilag is jó „leltárral” zárta az athéni versenyeit Michael Phelps. Az Egyesült Államok olimpiai bizottsága a megszerzett érmei – hat arany, két bronz – után 510 000 dollárt utalt át neki, és a szponzorok jutalma jóval túlhaladja ezt az összeget. A 19 éves Phelps olimpia előtt lekötött támogatói között található a Visa, PowerBar, Argent Mortgage, At&T Wireless és svájci Omega órás cég is.

„Nagyon sok vér volt a medencében” – mondta az olimpiát közvetítő tévécsatornán hétfő este Zádor Ervin, az 1956-os melbournei olimpián részt vett vízilabdacsapat tagja. Az NBC rövid riportban idézte fel a Magyarország–Szovjetunió mérkőzést, amelyet az ausztrálok a budapesti forradalom „visszavágójának” neveztek.

San Francisco Chronicle

Rene Roch, a Nemzetközi Vívószövetség elnöke szerint Hidasi József „súlyos, és a sportág hírnevének ártó hibákat vétett”. A sajtótájékoztatón az IFF szóvivője az elnök után kért szót és bejelentette, hogy a kínai csapatvezetés óvást nyújtott be a döntő végeredménye ellen.

Mint ismeretes: Hidasit kizárták az olimpiai vívóvesenyekről és két évre eltiltották. A magyar versenybíró az olasz–kínai férfi tőrcsapat döntőn hat vitatott találatot adott az olasz csapatnak és ennek segítségével az olaszok 45:42 arányban nyerték meg az aranyért vívott mérkőzést.

A Chile színeiben indult Nicolas Massu a második aranyát nyerte országának a férfi teniszezők versenyében. Ez szép eredmény, mert chilei sportolók még soha semmilyen sportágban nem szereztek elsőséget egyetlen olimpián sem. Massu a férfi egyéni döntőben 4 órás mérkőzésen győzte le az amerikai Fisht.

Massu a férfi párosok döntőjében Fernando Gonzalezzel az oldalán is aranyat vehetett át, aki a férfi egyéni bronzérmet is becsomagolhatja a poggyászába. Az Andy Roddickkal, Venus Williamsszel és Martina Navratilovával felálló amerikai teniszcsapatnak meg kellett elégednie a floridai Mardy Fish egyetlen ezüstjével.

Izvesztyija

Savanyú a szőlő – ez lehetne mondani Szvetlana Horkina nyilatkozatának az elolvasása után. A kétszeres olimpiai és sokszoros világbajnok tornásznő csúnyán elrontotta a felemáskorlát-gyakorlatát, és az utolsó helyen zárt ezen a szeren. Utána elhagyta a sportcsarnokot, és nem is mutatkozott az eredményhirdetéskor sem.

A moszkvai újságnak adott nyilatkozatában Horkina a bírókat hibáztatta a női egyéni összetettben szerzett második helyéért, nyíltan kijelentve, hogy „a végeredményt a bírók már a verseny előtt megbeszélték, én ezzel tisztában voltam, mielőtt az első szer első gyakorlatához szólítottak volna (...) egyszerűen megfosztottak az aranytól. (...) Ha én is Amerikából jöttem volna, akkor én nyerek!”

Horkina nem titkokta a véleményét az új csillagról, az őt legyőző Carly Pattersonról sem: „én sokkal jobbnak láttam több lányt is, mint Pettersont (...) figyeljék csak meg, hogy milyen rövid ideig lesz képes a csúcson maradni (...) nem hiszem, hogy ő is indulni fog három olimpián, mint én”.

A orosz tornásznőt nem nagyon szerették a versenyzőtársak az elmúlt években. Az összetett verseny athéni eredményhirdetéskor is a dobogó második fokán állva sokáig és célzatosan mutatta az ezüstérmét az arannyal a nyakában boldogan mosolygó Pettersonnak.

Az ezüstérem átvétele után egy nagy orosz zászlóval a hátán futott több kört az athéni sportcsarnokban, amiért csak gyér tapsot kapott az oroszokkal mindig szimpatizáló görög közönségtől. Egy korábbi nyilatkozata szerint büszke arra, hogy a Playboy orosz nyelvű kiadása hét évvel ezelőtt meztelen fotókat közölt róla.

Az interjú végén még meg is fenyegette a Nemzetközi Tornaszövetséget: „szeretnék a sportban maradni és az IGF-ben (Nemzetközi Tornaszövetség) tovább dolgozni (...) a tornának gyökeres változásokra van szüksége, mert a gépszerűen elvégzett gyakorlatok helyett a szépséget és az eleganciát kellene jobban pontozni” – célzott szerényen saját magára a most visszavonult Szvetlana Horkina.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.