A munkanélküliek helyzete is romlik

Kevesebb munkahely, lassúbb növekedés, csökkenő beruházás és fogyasztás, a gazdaság szürke zónájának valószínű terjedése - ez volt a mérlege a drasztikus minimálbér-emelésnek. A Népzsabadság a Közgazdasági Szemlében a közelmúltban megjelent tanulmányt ismerteti.

MNO
2004. 09. 04. 11:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A minimálbér két év alatt történő megduplázása 2001-2002 között – pusztán a statisztikák alapján – sokak életszínvonalát javította, hiszen az 1998-as szinthez viszonyítva több mint négyszeresére nőtt a legalacsonyabb keresettel foglalkoztatottak aránya. Az elmúlt két évben pedig a minimálbér több százalékot veszített a vásárlóértékéből. Ennek tükrében jogosnak tűnnek azok a – szakszervezeti és politikusi – követelések, hogy jövőre újra érzékelhetően emelni kell a minimálbért. Ám a minimálbér drasztikus emelése egyéb hatásokkal is járt.

A közelmúltban látott napvilágot egy újabb elemzés a minimálbér emelésének költségvetési és makrogazdasági hatásairól, amelyet az MTA Közgazdaság-tudományi Intézetének munkatársai, egyetemi oktatók – Halpern László, Koren Miklós, Kőrösi Gábor és Vincze János – készítettek. Ők a minimálbér jelentős emelése melletti érveket – fehéríti a gazdaságot, növeli a költségvetési bevételeket, stabilizálja az államháztartást, a növekvő fogyasztás révén gyorsítja a gazdaság növekedését – vizsgálták. Szimulációs modellkísérletek során vették végig, hogy különböző mértékű minimálbér-emeléseknek milyen hatása lehet a foglalkoztatottságra, a hazai össztermékre, az adó- és járulékbevételekre, a beruházásokra, az inflációra, valamint a költségvetés egyensúlyára.

Azt feltételezve, hogy az árnyékgazdaságot – a feketemunkát – nem növelte a minimálbér-emelés, a számítások azt mutatták, hogy 2002-ben mintegy 1,3-2,3 százalékponttal alacsonyabb volt a foglalkoztatottság, mintha a minimálbér csak az infláció arányában növekedett volna. Ez mintegy 45-75 ezer munkahelyet jelent. Duplájára nőtt ugyanakkor a minimálbéren foglalkoztatottak munkanélküliségi kockázata, és – a munkaügyi kirendeltségek tapasztalatai alapján – jelentősen romlott az alacsony keresetű munkanélküliek elhelyezkedési esélye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.