die tageszeitung (taz.de)
A baloldali napilap A terrorizmus nem univerzális probléma címmel interjút készített az egyik legtekintélyesebb német politológussal, Ernst-Otto Czempiellel. A beszélgetés apropóját Putyin elnök csencsenföldi politikája szolgáltatta.
Czempiel Putyin csecsen politikájának kritikáját jogosnak látta. ''A német politikának – pártoknak, Bundestagnak, és a német médiának – azzal a kérdéssel is foglalkoznia kell, miként kell annak a politikai megoldásnak kinéznie, amelyik a kiszárítja a terrorizmust tápláló forrásokat. Azonban azokat a bírálatokat, amelyekkel Putyinnal illetik szívesen hallanám az amerikaiak Irak politikája és az izraeli Likud kormányzati gyakorlata kapcsán is. Ott ugyanis ugyanazzal a jelenséggel állunk szemben: baráti kormányok olyan politikát gyakorolnak, ami a terrorizmust táplálja'' – fejtette ki az ismert politológus.
Putyin a csecsenföldi regionális konfliktust a terrorizmus univerzális problémájaként értelmezi. Bush ugyanezt teszi az iraki helyi konfliktus egyetemes problémaként tálalásával. Éppen az az európaiak feladata, hogy leleplezzék ezeket a hamisításokat. Hiszen az európaiak tudják, ezen esetekben hamisan interpretálják a történéseket azért, hogy ne kelljen engedményeket tenniük és ne kényszerüljenek politikájuk megújítására – figyelmeztetett Czempiel.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap bécsi tudósítója Reinhard Olt Kizárások Magyarországon az ellenzéki pártban címmel ír az MDF-ben történtekről.
Dávid elzárkózik kritikusainak azon tanácsaitól, hogy az MDF-t ne csak közelítse Orbán Viktor Fideszéhez, hanem olvassza abba bele. A 2002-es választási vereséget követően az egykori igazságügyminiszter mind határozottabban határolódott el Orbántól és kitart az MDF önállósága mellett. Az MDF alapításának helyéről elnevezett Lakitelek csoport azonban már többször is felszólította Dávid Ibolyát, hogy mondjon le – írja a lap.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív napilap a küszöbön álló tartományi választásokra tekintettel A szélsőjobboldaliak jelentősen megerősödtek címmel ismerteti az Infratest dimap közvéleménykutató intézet felmérését.
Eszerint, ha most vasárnap lennének választások, akkor az SPD 26, a CDU 44, a zöldek 12, míg az FDP 6 százalékot kapna. A szociális ellátórendszerek reformjából a legtöbbet az egykori állampárt utódja, a PDS profitál, hiszen 7 százalékkal biztos helye lenne a Bundestagban. S a keleti tartományokban a CDU után a második legerősebb pártként 28 százalékot kapna. A küszöbön álló brandenburgi és szászországi tartományi választások miatt a közvéleménykutatók rákérdeztek a radikális jobboldali pártok támogatottságára is. Eszerint, ha most lennének a tartományi választások, országos szinten 8 százalék szavazna biztosan, vagy esetleg az NPD-re, a DVU-ra, vagy a republikánusokra. E pártok támogatottsága nyugaton hét, keleten tíz százalékos.

Amerikai-orosz konzultációt tartottak Budapesten, erről volt szó