A Vörös Bárót vakmerősége ölte meg?

A Vörös Báróként ismert Manfred von Richthofen, az első világháború leghíresebb német pilótája saját vadászösztönének lett az áldozata – állítják amerikai kutatók, akik szerint egy fejsérülés miatt cselekedett olyan elővigyázatlanul, hogy végül egy ellenséges repülőt üldözve lelőtték.

Szilágyi Kata
2004. 09. 25. 8:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első világháború legsikeresebb vadászpilótáját, aki 80 ellenséges repülőt szedett le az égről, barátai és ellenségei is tiszteletből Vörös Bárónak nevezték tűzpiros Fokker Dreideckere után. A hideg fejű, pontosan taktikázó Richthofen 1912-ben a lovasságnál lett hadnagy, és a háború kitörésekor előbb Oroszországban, majd a nyugati fronton is lovastisztként harcolt. Az állóháború kialakulása után a tétlenségre ítéltetett lovasságtól átkérette magát a gyalogsághoz. 1915-ben repülős tanfolyamra küldték, amelyet 1916-ban fejezett be, ezután kezdődött gyorsan felfelé ívelő karrierje.

Utolsó repülésénél azonban egy halálos hibát követett el. Amerikai neuropszichológusok ezúttal arra jutottak, hogy ennek egy fejlövés lehetett az oka, amelyet a Vörös Báró hónapokkal halála előtt szenvedett el. 1917 júliusában egy ellenséges repülő üldözése közben egy golyó érte a fejét, ami megbénította és megvakította, de csak rövid ideig. Mielőtt eszméletét vesztette, még le tudott szállni a géppel. Egy nagy sebhelye maradt azonban vissza, amely valójában soha nem gyógyult be, és amely valószínűleg agykárosodáshoz vezetett.

A baleset után Richthofen nagyon gyerekesen viselkedett – mondta Daniel Orme, a Missouri-Columbia Egyetem képviseletében. Az orvosok tanácsa ellenére már 40 nap múlva ismét repülni kezdett. A következő időszakban vakmerő manőverekkel tűnt fel, amely ellentmondott biztonságos harci taktikájának. Richthofen fejsérülése utáni viselkedésének leírásából arra következtetett Orme és kollégája, Tom Hyatt, hogy a Vörös Báró egy poszttraumatikus szindrómában szenvedett.

Halála napján, 1918. április 21-én Richthofen egy kanadai repülőt követett ellenséges vonalon, ahol végül lelőtték. A mai napig kérdéses azonban, hogy a kanadai pilóta lőtte-e le, mert a ballisztikai vizsgálatok szerint ez kizárható. Mindenesetre az elülső agylebeny károsodásnak tipikus jellemzője a Vörös Báró vakmerő magatartása – mutatott rá Hyatt és Orme egy tanulmányban, amely egy szaklapban jelent meg. A báró vadász volt, és ez az ösztön túl erőssé vált – mondta Hyatt a The Daily Telegraph-nak.

Forrás: Der Spiegel

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.